A tegnapi ideges és eséssel végződő amerikai kereskedés után ma Európában is az eladás gombot nyomták meg gyakrabban a kereskedők. A német, francia, brit indexek 1,2-1,5 százalékos esésben vannak, az amerikai határidős indexek is további 0,3 százalékos csökkenést mutatnak. Ma este és holnap fontos hírek érkeznek.
Ázsiában kisebbek a mínuszok, a japán Nikkei 225 pedig folytatta napok óta tartó emelkedését. A japán GDP-növekedést is felfelé korrigálták. Az árupiacon az olaj minimális pluszban van, az arany stagnál, a réz viszont 1,1 százalékkal esik.
Itthon a BUX index egy százalékkal esik, amit az OTP 0,6, a Mol 0,8 és a Richter 1,7 százalékos esése befolyásol főként. A mostanában nagyokat emelkedő 4iG tegnap esett, ma viszont ismét több mint három százalékkal megy fel. A vesztes oldalon pedig az AutoWallis áll 2,7 százalékkal. A Telekom is esik 1,1 százalékkal, az Opus pedig stagnál.
Hitelmoratórium és OTP
A hitelmoratórium várható meghosszabbításának hatását az OTP-re a piac a jelek szerint csekélynek ítéli (vagy már beárazódott az árfolyamba). “A részvényenkénti negatív hatás mindössze néhány tíz forintnyi lehet” – írja az Erste Befektetési Zrt.
Gyorsuló infláció, gyengülő forint
Magyarországon gyorsult az infláció, az elemzők által várt 4,7 helyett 4,9 százalék lett éves szinten. Ez is közrejátszhatott, hogy a forint gyengül, az euró 1,6 forinttal megy feljebb, 349,70 forint az ára. Valamivel kisebb mértékben a lengyel zloty és a cseh korona is gyengül.
De nem érkezett jó hír a magyar külkereskedelemből sem az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Valószínűleg a gépjármű gyártás visszaesése miatt az export 9,5 százalékkal csökkent egy hónap alatt, míg az import csak 1,8 százalékkal. Ez azért kellemetlen, mert az adat a folyó fizetési mérleg romlását sugallja, ami viszont a forint árfolyamára lehet negatív hatással.
Ezekre a hírekre várnak a piacok
A piac főleg a jegybankokra vár, csütörtökön az EKB monetáris politikára vonatkozó nyilatkozatai jöhetnek. Az USA-ban a Fed Bézs könyve esedékes ma este, valamint egy fontos jelentés is jön a megüresedett állásokról. Ez utóbbi a várakozások szerint minden idők legmagasabb értékét mutatja majd, több mint tízmillió állás lehet betöltetlen.
Ha így lesz, az egy virágzó amerikai gazdaságot mutathat. Ezért a kötvényhozamok emelkedhetnek, ami nyomást gyakorolhat a részvényekre. Kedden az amerikai kötvényhozamok majdnem két hónapos csúcsra ugrottak – írta a német N-Tv.de.
“Sellvador” – minikrach a kriptodeviza-piacon
Bár tegnaptól Salvadorban hivatalos pénzeszköz lett a bitcoin, az árfolyam mégis zuhanni kezdett. (Ebbe a közép-amerikai ország is “beleállt”, vagyis vásárolni kezdett az alacsonyabb árszinteken.) Az esés nagyon hirtelen, szinte percek alatt végbement (52 ezer dollár közeléből 43 ezer dollár közelébe), a mélyponton a bitcoin ára több mint 15 százalékos mínuszban volt. Utoljára májusban volt hasonlóan nagy zuhanás. Ma délelőtt 45 700 dollár az árfolyam.
Az esést összefüggésbe hozzák azzal, hogy a részvénypiacokon is elromlott a hangulat az amerikai hosszú hétvége után. A kezdeti esések pedig a származékos piacon kényszer-likvidálási hullámot válthattak ki a túl nagy kockázatot (tőkeáttételt) vállaló kriptodeviza-kereskedők körében. A likvidált pozíciók összértékét a Cointelegraph 3,5 milliárd dollárra teszi, ami több mint 330 ezer befektetőt érinthetett.
Három ok miatt is drágulhat az olaj
A piac megnyugodott, hogy a Covid okozta keresletzuhanás csak átmeneti és a mélyben lejátszódó folyamatok alapvetően növekvő keresleti trendet mutatnak – írja Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. energiapiaci elemzője. Az OPEC növeli ugyan kínálatát, de úgy tűnik, a piac ezt a többletkínálatot könnyen fel fogja tudni szívni. A piac három ok miatt is egyre inkább magasabb kőolajárakra spekulál:
- A Rystad Energy becslése szerint 2021 rekordnagyságú bevételt hoz az amerikai palaolajszektornak. (Így nincsenek rákényszerítve arra, hogy mindenképpen növekedjenek, ami a kínálat szempontjából kulcsfontosságú.)
- A kínai és a globális, benne az európai olajkereslet is pozitívan alakul.
- Eközben az olajpiacon a kínálat növekedése elmarad a kereslettől. A beruházások ugyanis évek óta kirívóan alacsonyak.
Árrobbanás az árupiacon?
Pletser nemrég arról is írt, hogy “az igazi nyersanyagár-emelkedés csak most kezdődik a világban”. Egyre több jel mutat arra, hogy egy drasztikus és széleskörű drágulás előtt állunk, amelynek okai között a növekvő fejlődő piaci kereslet és az energiafordulat, valamint az alacsony beruházások következtében elégtelen kínálat is szerepel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.