Nagyon úgy néz ki, hogy újraindulóban az április végén-május elején már látott kötvényeladási hullám, méghozzá globálisan – írja blogján Zsiday Viktor alapkezelő. Mind az amerikai és brit, mind az európai kötvények hozamemelkedése elindult és folytatódhat. Ennek számos következménye van.
Minden feltörekvő deviza eshet
Egyrészt újra erőre kapott az euró, ahogy ismét kamattámogatás jön mögé. Másrészt az összes feltörekvő piaci deviza gyengülhet, mivel vonzerejük csökken. Harmadrészt a részvénypiacok „beaggódhatnak” – írja a szakember.
A kötvénypiacok jelzése alapján (is) visszatér a növekedés, és nem lesz örökké nulla a kamat. A piaci pozícionáltság alapján nem lenne meglepő egy gyors, hirtelen kötvénypiaci hozamemelkedés, veszélyes ezeknek a piacoknak a technikai állapota – véli Zsiday. Ez okozhat egyéb piacokon (főleg deviza- és részvénypiacon) is kavarodást, de később ismét folytatódhat a részvények emelkedése.
Csökken a forint vonzereje
Idehaza az MNB ezt a pillanatot választotta, hogy az új jegybanki szabályozással kvázi kamatcsökkentést hajtson végre, csökkentve a forint vonzerejét. A lépések elsődleges célja az, hogy "magyar kézbe magyar adósságot", azaz, hogy az államot a hazai lakosság mellett a bankok is egyre jobban finanszírozzák. De mivel az elérhető rövid állampapírok mennyisége nem túl nagy, így borítékolható a rövidebb hozamok csökkenése, de hogy a hosszúakkal mi lesz, a szerző sem tudja megmondani.
Hosszú távon erősödhet a forint
Rövidtávon Zsiday Viktor szerint ez gyengíti a forintot, de hosszabb távon inkább az erősödés irányába hat, mert a jegybanki tartalékok szintje magas, és a jegybank is euró-eladó lesz. Pár nappal korábbi írása szerint egyébként az MNB várhatóan tovább növeli beleszólását a gazdaságba és a piaci folyamatokba.
Lehet, hogy a gyengélkedő részvénypiacok számára ez adja majd meg a kegyelemdöfést? Két híres guru közül az egyik úgy véli, közeleg az összeomlás, a másik szerint viszont korántsem.