Európában 0,3-0,6 százalékkal esnek a vezető tőzsdeindexek, miközben az amerikai határidős tőzsdeindexek szerény pluszt tudnak felmutatni. Ám ez most keveset jelent, mert az elnökök napja alkalmából hétfőn az amerikai piacok zárva tartanak, emiatt másutt is csendesebb kereskedésre van kilátás. Jönnek a héten szép számmal gyorsjelentések és makroadatok, így akár izgalmas is lehet a folytatás.
A BUX index is szerény mínuszban volt dél körül, az OTP és a Richter 0,3 százalékkal süllyedt, a Mol stagnált, a Telekom és az Opus fél százalékkal emelkedett. Az euró 389,20 forint votl, kissé drágult péntek estéhez képest, az európai földgáz 2,5 százalékkal esett.
Rekordmélységekben az amerikai földgáz
Az USA-ban mintegy 25 éves mélypontok, “támaszvonal” közelébe süllyedt a földgáz ára. Utoljára a pandémia első hullámának idején volt hasonló szinten – írja a sajtó. Erről a szintről azonban sokan visszapattanásra számítanak, “túladottságról” beszélnek.
Az európai földgáz talán kevésbé drámaian, de szintén sokat esett az utóbbi időben, és már régen az orosz invázió előtti szinteken forog az árutőzsdéken. A két árfolyam nagyjából egy irányba szokott mozogni, de nem feltételen azonos mértékben. A távolság, a szállítási költségek és a kapacitások szűkössége korlátozza az együttmozgást.
Jönnek a magyar gyorsjelentések
A héten folytatódik a jelentési szezon a magyar piacon is, így kedden a Graphisoft Park, csütörtökön a Magyar Telekom teszi közzé friss negyedéves számait – írja a K&H Értékpapír. Az amerikai jelentések közül az Nvidia, a Walmart, illetve a Palo Alto Networks lehet érdekes, de ezeken kívül is több fontos jelentést is közzétesznek még a héten az Egyesült Államokban és Európában.
Például friss beszerzési menedzser-index (PMI)-adatok látnak napvilágot az USA-ban és Európában egyaránt. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdai jegyzőkönyvére érdemes lehet még figyelni, illetve a magyar munkaerőpiacról is érkeznek adatok – foglalta össze a brókercég.
Erős lehetett a Telekom eredménye
A Magyar Telekom február 22-én, a tőzsdezárás után teszi közzé a negyedik negyedéves eredményét – írja az Erste Befektetési Zrt.
A cég bevétele várakozásunk szerint 11 százalékkal lehetett magasabb az előző évinél, elsősorban az adatforgalomnak, az sms-nek, valamint a multimédiás szolgáltatásoknak köszönhetően.
Az EBITDA a bevételeknél is gyorsabb ütemben, körülbelül 13 százalékkal bővülhetett év/év alapon, mivel a díjkorrekció pozitív hatása mérsékelhette a költséginflációt, így javulhatott a marzs. Az adózott eredmény közel négy százalékkal emelkedhetett.
Csalódás a kínai tőzsdén
Másfél százalékkal emelkedett a Shanghai Composite index Kínában, de több mint egy százalékos esés volt Hong Kongban. Ez eléggé szerény teljesítmény, pedig a kínai részvényeknek több okuk is volt a drágulásra. Az egyik, hogy a hosszú “holdújévi szünet” alatt a világ más részein sok emelkedés volt. A másik, hogy az ünnep után élénk utazási kedvről és jelentős lakossági kiadásokról számoltak be. A “szárazföldi kereskedők” 11 nap óta először tértek vissza az asztalukhoz.
Ráadásul Li Csiang kínai miniszterelnök vasárnapi kommentárjában “pragmatikus és erőteljes” lépéseket sürgetett a nemzetgazdaságba vetett bizalom erősítése érdekében. Ami újabb jele annak, hogy a tisztviselők fordulatra törekszenek – írta a Bloomberg.
Megtáltosodik az ether?
Az ether egy nap alatt négy, egy hét alatt 18 százalékkal ment fel, 2900 dollár fölé. Ezzel jócskán felülteljesítette a bitcoint. A második számú kriptovalutát egyrészt húzza a közelgő, Dencun nevű rendszerfrissítés ígérete, másrészt pedig az, hogy nagy pénzügyi csoportok a bitcoin ETF-ek után ether ETF-eken dolgoznak.
Az ether hosszabb távon azonban még mindig alulteljesítő a bitcoinnal szemben, ezt mutatja a fenti ábra is.
Optimistán pesszimista a Goldman
A Goldman Sachs a vállalati nyereségek erőteljes növekedése miatt az amerikai részvények további emelkedésére készül idén, ami újabb rekordokat jelent majd. A befektetési bank 2024 végére 5200 pontra srófolta az S&P 500 indexre vonatkozó célárát, ami 3,9 százalékos többletet jelent – írja a Bloomberg.
A Goldman stratégái “erősebb gazdasági növekedésre és magasabb profitokra” mutattak rá, főleg az úgynevezett Magnificent Seven (a csodálatos hetes) részvények közül ötöt tartalmazó informatikai és kommunikációs-szolgáltatási szektorokban.
(Ha csak ennyivel nő az index idén, akkor a befektetők majdnem ugyanott vannak, mint az állampapírokkal. Így ez a céláremelés egy burkolt eladási ajánlással egyenértékű – a szerk.)
Jön a Revolut kriptotőzsdéje?
A Revolut “digitális bank” egy kriptovalutatőzsde béta verzióját teszteli, amely a “haladó kereskedőket” célozza meg. Itt a Revolut-alkalmazáson keresztül történő kereskedésnél alacsonyabb díjakat kínálnak majd, valamint fejlettebb piacokra szóló elemzéseket – írta a Coindesk egy e-mailre hivatkozva. A levélben arra kérték az ominózus ügyfelet, hogy tesztelje az új platformot.
A Revolut jelenleg 30 millió ügyfele közül sokaknak kínál alapszintű kriptopénz-szolgáltatásokat. A díjakat az új tőzsdén állítólag 0 és 0,09 százalék közé állították be, és olyan funkciókat adtak hozzá, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy limit és piaci megbízásokkal kereskedjenek. A Revolut szóvivője a Coindesknek megerősítette, hogy a kriptovalutatőzsde az egyik jövőbeli fejlesztésük, de több információt nem adott ki.
Új indexet indított a BÉT
A középvállalatokra specializált Xtend piachoz kapcsolódó XTREND indexet indít a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). Ez szerinte a jövőben referenciaként szolgálhat a befektetők számára a hazai középvállalati szektor Xtenden jelenlévő képviselőinek teljesítményéről.
Az új mutató lehetővé teszi a befektetők számára a piac jobb követését, ugyanakkor nagyobb láthatóságot ad a kibocsátóknak – remélik.
Az index számítása 2023. augusztus 31-ével kezdődött, ezer pontos bázisértékről, pénteken pedig 1095,19 pont volt. Egyszeri, nap végi számolás lesz, és árfolyamindex, tehát az osztalékot nem veszi figyelembe (szemben BUX és a BUMIX indexekkel). Ezzel a középvállalati fókuszú mutatóval párhuzamosan elindul egy új, valós időben számított CETOP index is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.