A kriptovaluták piaca ismét virágzik, a bitcoin árfolyama 12 hónap alatt körülbelül a duplájára, a 2022. novemberi mélyponthoz képest pedig a háromszorosára emelkedett. Bizonyára sokan törik a fejüket, hogy merjenek-e még befektetni ebbe a szektorba ilyen árak mellett. De kevesen tudják, hogy befektetés nélkül is meg lehet ismerkedni vele, lehet egyszerűen csak használni, amiből sokat lehet tanulni.
Megismerhetjük a blokklánc- és kriptovaluta-szolgáltatások egy részét úgy is, hogy nem fektetünk be semmit, vagy csak nagyon minimális, pár dolláros ráfordítást engedünk meg magunknak. Rengetegféle projekt van, van, némelyiknek nincs is érméje, amit meg lehetne vásárolni, de különböző szolgáltatásokat nyújtanak a felhasználók számára.
A rengeteg alkalmazás közül kiválogattunk hat kategóriát, amelyek teljesen közérthető dolgokat csinálnak, és amelyeket hétköznapi módon is lehet használni, ha valaki rászán egy kis időt, hogy megismerkedjen velük.
1. Játsszon, és keressen pénzt!
Az emberiség egyik legősibb tevékenysége a játék, és amióta a számítógépek elterjedtek, azóta használják azokat játékra is. Sok százmillió, sőt, talán pár milliárd ember is játszik a világon. Így hamar betörtek a játékok a blokkláncalapú hálózatok világába is.
Manapság a legtöbb kriptovalutás, azaz blokkláncalapú játékot úgy becézik, hogy Play to Earn (P2E), azaz játsszon és keressen pénzt. A legtöbbjük ugyanis valamilyen módon a pénzszerzéshez, a pénzáramláshoz kapcsolódik, még az is, amely a hagyományos világban nem.
Például különböző játékoknál díjakat, jutalmakat tűznek ki a fejlesztők a legjobb játékosoknak (“Airdrop”, ingyen NFT stb.) Másutt meg lehet vagy kell vásárolni a játékban használt különböző virtuális tárgyakat, például fegyvereket, páncélokat, ingatlanokat, járműveket kriptovalutáért. Majd ha jól játszunk, jól gazdálkodunk vagy szerencsénk van, akkor ezek magasabb áron adhatók el.
Nagyon sokféle variáció van, a játékoknak se szeri, se száma. Sokszor előnyben vannak a korán érkezők, ilyen, korai stádiumban levő játékok például:
De talán az a legjobb, ha a kíváncsi játékos keres magának néhány hosszabb listát, és azokról választja ki a neki tetsző játékokat. Ilyen listák vannak például a Dappradar.com oldalon, esetleg a Cryptorank.io-n is.
Óvakodjunk a pilótáktól!
Egyes játékok nem is egyszerűen játékok, hanem valósággal virtuális világok. Ilyen a régi híres Axie Infinity, amellyel egy időben rengetegen játszottak feltörekvő országokból, mert egy ottani jó havi fizetésnek megfelelő összeget lehetett vele keresni, viszonylag könnyen.
Arra azonban vigyázzunk, nehogy valamilyen pilótajátékba botoljunk bele. Legyen gyanús, ha túl sokat kellene befektetni ahhoz, hogy játszhassunk, nyerhessünk. Vagy ha a megkapott nyereményt mindenáron újra le kellene kötni a folytatáshoz.
2. Sport és szerencsejáték a blokkláncon
A sportfogadásnak szintén százmilliók hódolnak szerte a világon valamilyen formában. Ezen a területen is megjelentek a blokklánc-alkalmazások. A blokkláncon működő sportfogadási oldal például a Goal3, az Azuro pedig egy egész oldalcsaládot működtet, fog össze. (Egy hosszabb lista látható itt.)
Ezeknek a blokkláncos fogadóirodáknak van néhány előnyük a hagyományos online fogadóirodákkal szemben, például nem viszi el az adó a nyeremények felét. De ez egyben hátrányt is jelenthet, vannak kockázatok, például eléggé kevés rálátásunk van arra, hogy az adott cég nem fog-e csődbe menni, és nem fogja-e kifizetetlenül hagyni a játékosokat. Indokolt tehát az óvatosság, semmiképpen se kockáztassunk túl sok pénzt. Maximum kis összegeket, a játék kedvéért.
3. Jó játék a mesterséges intelligencia
Korunk egyik felkapott témája a mesterséges intelligencia, olyannyira, hogy a tőzsdéket már több mint egy éve elsősorban ez húzza az Amerikai Egyesült Államokban. Sok ember számára érdekes lehet ez a terület, nem árt, ha ismerkedünk az ilyen alkalmazásokkal. Már csak azért is, mert munkahelyünkön is előbb-utóbb szükség lehet hasonló tudásra.
A blokkláncokkal is fúzióra készül a mesterséges intelligencia (AI), és mi is próbálgathatjuk, például a MyShell nevű oldalon, amelyet a Binance is finanszíroz. Itt egy egész csokorra való AI-csevegőszobát találunk, amelyek segítségével különböző kérdéseket tehetünk fel például rajzfilmhősöknek, de a komoly, híres ChatGPT sem hiányzik róla.
Az oldalhoz egy bonyolult pontrendszer is tartozik, amelynek segítségével a jövőben talán jutalomban is részesülhetünk a kísérletezgetésért. (Egyes feladatokhoz pár dollárnyi kriptovaluta szükséges.)
Vagy itt van például a Scopechat, amely azonban inkább a kriptovaluta-befektetők speciális, spekulációval kapcsolatos kérdéseire hivatott válaszolni. Egy lista további AI-alkalmazásokról itt látható, de kérdés, melyiknek van már a gyakorlatban is hasznosítható terméke.
4. Blokklánc és e-mail
Virtuális kirándulásunk következő tárgya a levelezés. Rengeteg ember kezdte valamikor ezzel az internetes tevékenységét, és az e-mail ma is fontos szerepet játszik az életünkben. Több olyan levelezőrendszer is van, amely blokkláncalapú, aminek már a regisztrációkor van jelentősége.
Ellentétben más levelező rendszerekkel, ahol valamiféle másik e-mail vagy telefonszám megadásával tudunk regisztrálni, itt ilyen nem kell. Ehelyett egy böngészős kriptovaluta-pénztárcával (például Metamask, Rabby stb.) lehet belépni, amit teljesen névtelenül létre lehet hozni pár perc alatt bármely számítógépen.
Így egy teljesen névtelen, személytelen e-mail fiókhoz jutunk. Bár emiatt lehet, hogy sok weboldal nem fogja elfogadni, ahol e-mailes regisztrációra, bejelentkezésre van szükség.
Web3-as levelezőrendszerek:
A Dmail érdekessége, hogy a levélküldés mindig valamilyen blokkláncon történik, tranzakciókat hoz létre. (Ingyen a Polygon-láncot lehet használni.) Valamint a beépített ChatGPT-szolgáltatással megírathatjuk a leveleinket, pár szóval létrehozva egy hosszabb szöveget, amint a képen látható.
5. Blokklánc a fizikai világban
A mostanában népszerű narratívák közé tartozik a Depin vagy DePIN (Decentralized Physical Infrastructure Network), amelynek jelentése olyasmi, hogy a blokklánc szerepet vállal a fizikai tárgyak, szolgáltatások, folyamatok világában. A blokklánc segítségével nagyon is kézzelfogható dolgok működtethetők, például a felesleges internet-sávszélességünk bérbeadása másoknak (Grass).
Egy másik megoldás segítségével internetszolgáltatóvá léphetünk elő, az általunk megosztott wifi-jelet mások használják és fizetnek érte (Helium, NodleNetwork). Aminek persze feltétele, hogy valamilyen felkapott, nagy forgalmú helyen lakjunk. Megint más megoldásoknál bérbeadhatjuk a merevlemezterületünket. Vagy a Google Earth szolgáltatásához hasonlóan részt vehetünk a világ feltérképezésében az autónkba szerelt kamerával (Hivemapper). Természetesen mindezekért kriptovalutával fizetnek.
6. Ki lesz az amerikai elnök?
De nemcsak a sportra lehet fogadni a blokklánc segítségével, hanem elvileg bármire. Így például az amerikai elnökválasztás eredményére, vagy arra, hogy az Ethereum ETF-eket is bevezetik-e a közeljövőben a Bitcoin ETF-ek után.
Egy ilyen oldal a Polymarket, amelyen ráadásul kétféleképpen is részt vehetünk. Egyrészt a már említett kriptovaluta pénztárca segítségével is be lehet lépni, lényegében névtelenül, másrészt pedig hagyományosabb módon, például a Google segítségével is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.