„X”. Ilyen alakú a forint és a cseh korona hosszú távú árfolyamgrafikonja: a forint fokozatosan gyengült, azaz az euró/forint felfelé tartott a kétezres évek eleje óta, a korona viszont folyamatosan erősödött, azaz lefelé csorgott az euró/korona. Mindaddig, amíg 2013 vége felé a cseh jegybank ezt meg nem elégelte, és a svájci jegybankhoz nagyon hasonlóan árfolyamküszöböt nem vezetett be rá.
Ami a svájci franknál az 1,2 frank volt eurónként, az a cseheknél 27 korona lett, ez alá nem mehet azóta az árfolyam, a korona nem erősödhetett tovább. Egy ideig szépen gyengült is, ám az utóbbi időben már nagyon letapadt az árfolyam a 27 koronás határhoz, amint a grafikonokon is látszik. Nem véletlenül, ugyanis napirenden van az árfolyamküszöb eltörlése.
A cseh jegybank közleménye szerint szeptember 29-én megerősítette a lényegében nullán álló kamatokat és azt, hogy kész bármikor beavatkozni annak érdekében, hogy az euró/korona árfolyamot 27 közelében tartsa. A korona árfolyamát legalább 2017 közepéig szem előtt fogják tartani, de az után nagy valószínűséggel elengedik.
A cseh két éves állampapír piaca nagyon készül a korona elengedésére – szólt az Alapblog grafikonjának címe szeptember közepén, miután a kötvények hozama évi mínusz 0,65 százalékra csökkent. Ennek akkor van értelme, akkor éri meg a papírokat vásárolni, ha a korona jelentős mértékben erősödik a kötvények lejárati idején belül, vagyis eltörlik vagy módosítják a küszöböt.
Azóta átmeneti emelkedés után egyébként ismét majdnem pontosan ott van a hozam, mint egy hónapja, –0,662 százalék, ami pár bázisponttal alulmúlja még a hasonló futamidejű német államkötvények hozamát is. A három éves cseh papírok hozama évi –0,544, az öt éveseké –0,119 százalék volt ma délben, a többi, ennél rövidebb és hosszabb futamidőnél azonban pozitív a hozam az Investing.com adatai szerint.
A cseh döntéshozók el akarják kerülni az olyan hirtelen, ugrásszerű deviza-erősödést, mint ami a svájci franknál következett be és kisebbfajta válságot okozott. Ezért jelentik be előre a küszöb várható megszüntetését – írta a Bloomberg. Ezt a határidőt egyébként korábban már többször távolabbra tolták, most az infláció emelkedésével azonban közelebbre került.
A Bloomberg is úgy látta, hogy a korona erősödésére számító spekulatív tőke hajtotta fel a két éves kötvények árfolyamát, illetve nyomta le ennyire a hozamokat. Az említett jegybanki közlemény azonban kifejezi a jegybankárok azon reményét, hogy részben az exportőrök korona-fedezeti ügyletei, részben a koronapozíciót záró (vagyis korábban megvett koronáikat eladó) pénzügyi befektetők gyengítik majd az árfolyamot. Így nem lesz nagymértékű árfolyam-reakció a küszöb feladása után.
A cseh gazdaság évi három százalék körüli és az Eurózóna 1,5 százalék körüli gazdasági növekedése mellett egyébként látnak teret a korona fokozatos erősödésére is hosszú távon, évi 1-2 százalék erejéig – nyilatkozott már többször is a jegybank vezetése.