Június óta nem volt ekkora esés az amerikai tőzsdén, mint ma. Igaz, egy kis korrekció felettébb időszerűvé vált, miután kilenc egymást követő napon döntött történelmi csúcsot az S&P 500 index. Sokan csak a régóta várt esés megérkezéséről beszélnek.
Elsősorban a nagy technológiai cégek húzzák le az indexeket, mint az Apple és a Microsoft, az Amazon vagy a Facebook. A ralit is eddig főleg ezek, a FAANG-részvények táplálták. A Nasdaq 100 index öt százalékos mínuszban is járt ma, ami a Bloomberg.com szerint március óta nem fordult elő.
A BUX tartotta magát
Este hatkor az S&P 500 három százalékos, a Nasdaq 100 4,6 százalékos, a Dow Jones ipari átlag pedig 2,2 százalékos veszteséget mutatott. A rossz hangulat a délelőtt még szép pluszban levő európai tőzsdékre is átragadt, a német DAX 1,4, a francia CAC 40 0,4 , a londoni FTSE 100 index pedig 1,5 százalékos eséssel zárt.
A hazai BUX-nak viszont sikerült megőriznie az emelkedést, egy százalékos pluszban zárt. Ráadásul úgy, hogy mind a négy fontosabb részvényünk hasonló mértékben emelkedett. Pedig már a magyar zárás idején is mínuszban voltak a fejlettebb piacok indexei. Az OTP 1,2, a Mol 1,1 , a Richter 1,0, a Magyar Telekom 1,1 százalékos emelkedést mutatott fel ma.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint kissé tovább gyengült, egy forinttal feljebb van az euró, 359 forint az ára kereken. A dollár kissé tovább erősödött ma az euróhoz képest, 1,1830 a keresztárfolyam. Esnek a nemesfémek és a kőolaj, kivéve a palládiumot, amely 2,7 százalékos pluszban áll.
Hét országban nőtt a járványveszély
A dollár erősödését, vagy az euró gyengülését részben az okozhatja, hogy a nyilatkozatok szerint az EKB is aggódni kezdett a közös európai valuta ereje miatt. Az amerikai Fed háza tájáról pedig olyan nyilatkozatok jöttek, amelyek szerint a jegybanki beavatkozás az USA-ban nem elég, kormányzati lépésekre (fiskális beavatkozásra) is szükség lenne.
A munka ünnepe, azaz a Labor Day miatt hétfőn zárva lesznek a piacok az Egyesült Államokban. Sokan attól tartanak, hogy ez rontja a járványhelyzetet, mivel a hosszú hétvégét sokan utazással töltik.
Hét államot figyelmeztetett az USA vezető járványügyi szakértője, hogy különösen figyeljenek oda a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések betartására. (Észak- és Dél-Dakota, Iowa, Arkansas, Missouri, Indiana és Illinois, ahol növekvő trendet mutattak a pozitív esetek mostanában.)
Növekedés nélkül magas a részvények ára
Az USA-ban 881 ezren folyamodtak első ízben munkanélküli segélyért az elmúlt héten, ami alulmúlta a 950 ezres konszenzust. Messzemenő következtetést ebből azonban korai ezúttal levonni, mivel a statisztikák új szezonális kiigazítással készültek. A nyers adatok minimális emelkedést mutattak a megelőző héthez képest - írta az Erste Befektetési Zrt.
A Bloomberg.com szerint a befektetők megkérdőjelezik a magas részvényértékelések indokoltságát a világjárvány közepette.
Az amerikai befektetők gazdasági fellendülés bizonyítékait keresik az S&P 500 indexnek a márciusi mélypont óta bekövetkezett 60 százalékos emelkedése után. “Őszintén szólva, minél erősebb a technológiai szektor részvényeinek süllyedése, annál egészségesebb lesz a teljes részvénypiac” – idézik Alec Youngot, a Tactical Alpha LLC befektetési igazgatóját. „A piac túlvett, túl sokan keresték a tech-papírokat. Az értékelések túlfeszítettek voltak” – teszik hozzá.
Ritka nagy túlfűtöttség?
Az S&P 500 index az augusztus 21-i péntek és szeptember 2-i szerda között eltelt mind a kilenc napon új történelmi csúcsra emelkedett – írta a Concorde Blog, még a mai esés előtt.
Az ilyen sorozat meglehetősen ritka a tőzsdeindexek történetében, ami még mindig a lemaradó befektetők mérhetetlen fájdalmáról tanúskodik. Az augusztus 1984 óta a legjobb nyolcadik hónap volt az amerikai tőzsdéken. Leszámítva két, egyaránt mindössze két kereskedési óráig (!!!) tartó korrekciót, a piac egyszerűen képtelen volt esni. Az utolsó kilenc napban aztán már ilyen kétórányi korrekció sem jutott a lemaradó és shortban lévő befektetőknek. A túlfűtöttség egyik stabil jele a korrekciók teljes elmaradása.
(Egy másik véleményt a tőkepiacokról itt olvashatnak: Mást áraznak a tőzsdék, mint ami a világban zajlik.)