Az európai tőzsdeindexek kisebb-nagyobb mínuszban vannak, Frankfurtban csak 0,3, Párizsban 0,6, Londonban pedig 0,7 százalék az esés jelenleg. Az amerikai határidős indexek is pár ezrelékes mínuszban állnak.
Emelkedő olajárak, lassuló gazdaság – ez a kettős fenyegetés rontotta el leginkább a hangulatot a tőzsdéken. A nyersanyagár emelkedése az inflációs és recessziós félelmeket táplálja, és emeli a kötvényhozamokat. Már tegnap is jöttek kellemetlen makroadatok Európából és Kínából, ma pedig kiderült, hogy a német ipar több megrendelést veszített, mint az elmúlt több mint három évben bármikor.
A Covid óta nem láttunk ilyet
Júliusban 11,7 százalékkal csökkent az új megrendelések mennyisége az előző hónaphoz képest, ennél jelentősebb visszaesés utoljára a Covid-válság kezdetén, 2020 áprilisában volt. A közgazdászok csak 4,0 százalékos visszaesésre számítottak.
A BUX index csekély, 1-2 ezrelékes mínuszban mozog, az OTP 0,7 százalékos emelkedése és a Mol 0,9 százalékos esése majdnem kioltják egymást. A Richter ugyanis csak 0,2 százalékkal lett olcsóbb. A kisebb súlyú Opus 2,7 százalékos mínuszban van.
Drágább az euró, olcsóbb a gáz
A forint ma is gyengül, 388,50 az euró, mintegy egy forinttal magasabb a kedd estinél. A hollandiai gázár 3,6 százalékkal mérséklődik. Az olaj ára tegnap emelkedett, ma viszont mintegy fél százalékkal csökken. Az emelkedésben szerepet játszott, hogy Szaúd-Arábia meghosszabbítja a napi egymillió hordós kitermelés-csökkentést, és Oroszország is mérsékli az exportját.
Mitől zuhant ekkorát a forint?
Kedden részben a dollár erősödése, részben a finanszírozási igény emelése miatt 382 közeléből egészen 388-ig gyengült a magyar deviza az euró ellenében, ami közel két százalékos leértékelődésnek felel meg – írta az Erste Befektetési Zrt.
A Bloomberg közlése szerint a kormány részéről a reptérre adott vételi ajánlat szintén negatív üzenet a forint szempontjából a jelenlegi költségvetési kondíciók mellett.
Ma a kiskereskedelmi adat némileg elmaradt a várakozásoktól, ez és a német rendelésállomány visszaesése együtt rossz előjel a holnapi ipari adatközlés előtt – véli a brókercég.
Különadót kap az OTP Szlovéniában is
Tegnap döntött a szlovén kormány, hogy az augusztusi árvíz újjáépítési költségeit, ami egy öt éves, hétmilliárd eurós program, részben a bankokkal fizetteti ki. Ezért öt évre egy új adót kíván bevezetni, ami az eszközállomány 0,2 százaléka lenne. Ez az OTP esetében 11-12 milliárd forint extraadót jelentene évente – írja az Erste Befektetési Zrt.
Egyre optimistábbak az elemzők
A részvényárfolyamok legfontosabb hajtóereje, az amerikai vállalati nyereségek szintje emelkedhet a Yahoo Finance szerint. Az elemzői becsléseket az adott negyedév első két hónapjában jellemzően lefelé szokták módosítani, ezt statisztikák mutatják.
A második negyedévi eredményszezon végén az elemzők talán a szokásosnál jobban csökkentették az S&P 500-as vállalatok eredménybecsléseit? – tette fel a kérdést John Butters, a FactSet elemzője egy pénteken közzétett jegyzetben. A válasz: nem.
Szokatlan módon a július és augusztus folyamán a 2023-as harmadik, negyedik negyedévre, valamint a 2024-es teljes évre vonatkozó eredménybecsléseket is megemelték. A FactSet adatai szerint a második negyedévben az S&P 500-as vállalatok nyeresége egyébként négy százalékkal csökkent az előző évhez képest, ami már javulást jelent az első negyedévben tapasztalt hét százalékos eséshez képest.
Új konkurenst kap a Tesla
Nagy teljesítmény, szépen csomagolva. Egy olyan autó auráját sugározza, amelyet a kezdetektől fogva az európai piacra készítettek fel – írja le a BYD (Build Your Dreams) kínai autógyártó új, elektromos Seal modelljét a német N-Tv.de. Új Tesla-versenytársnak nevezi, amely a Model 3 ellen száll versenybe. Novembertől lesz kapható a német márkakereskedésekben.
A kínai autók Európában is versenyképesek.
Kína legsikeresebb e-autó gyártója egyre erősebbé válik– írja a portál. Tavaly a vállalat mintegy 1,9 millió autót adott el, beleértve a plug-in hibrideket is, mintegy 600 ezerrel többet, mint a Tesla.
Magyarít a Binance
A magyar felhasználókra is optimalizálta mobilalkalmazását a világ legnagyobb kriptotőzsdéje – közölte a Binance. Ezzel ők is könnyen hozzáférhetnek a régiójukban elérhető összes blokklánc-termékhez és -szolgáltatáshoz. Elkészült a Binance Academy “hazánkra szabott weboldala” is, amely oktatási tartalmakat kínál kripto-témában.
A vezető kriptótőzsdének több mint 150 millió felhasználója van. A múlt hónapban a Ferencváros labdarúgócsapatával is együttműködésbe kezdtek.
Megkönnyebbülés Kínában
Nagyobbat ugrottak a kínai ingatlanrészvények ma reggel, miután a Country Garden Holdings ingatlanfejlesztőnek sikerült elkerülnie a csődöt, tegnap 22,5 millió dollárt fizetett ki kötvényeseknek. A még 2021-ben csődöt bejelentő Evergrande részvénye is meredek emelkedésbe kezdett – írta a KBC Equitas.
De ez sem volt elég, hogy a Hang Seng index pluszba kerüljön, mivel az ipari és az egészségügyi szektor gyengébben teljesített.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.