Az amerikai tőzsdék tegnap kivétel nélkül pozitívan zártak, ám pluszaik nem verdesték az eget. Kedd reggel viszont az ázsiai indexek már vegyesen teljesítettek, a japán és a kínai negatívan, a hongkongi pozitívan. Európa pedig már egyöntetűen pirosba borult, s e hatás alól a BUX sem tudta kivonni magát. Az olajárakat az fektette ki, hogy a Pentagon növelni készül katonai jelenlétét a Közel-Keleten az olajszállítók elleni támadást követően, amellyel az Egyesült Államok továbbra is Iránt vádolja. Erre az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 52 dollár, míg a Brent típusú 61 dollár alá bukott. Az arany viszont vigéckedik, unciája már az 1350 dolláros szintet közelíti. A forint euróval szembeni árfolyama 322 felett ragadt, s az Equilor Befektetési Zrt. nem is vár tőle nagyobb mozgásokat a szerda esti Fed-kamatdöntő ülésig, amelyet követően a jövő hét kedden esedékes MNB-ülés lehet piacmozgató.
Egyelőre azonban még nézzük azokat az eseményeket, amelyekre kedden érdemes figyelni.
1. Durvul a kereskedelmi háború
Merthogy a Trump által kivetni szándékozott következő, 300 milliárd dollár értékű árut sújtó importvám már nemcsak a gyártó cégeket, hanem közvetlenül a fogyasztási cikkeket, így a fogyasztókat érintheti, a veszélyzónában a gyerekjátékok, a számítástechnikai eszközök és a játékkonzolok szerepelnek. Az amerikai elnök szerint a 25 százalékos vám életbe léptetése attól függ, sikerül-e megegyeznie Hszi Csin-ping-gel a június 28-29-én esedékes G20-as találkozón.
2. Üzenhet az EKB
Az uniós jegybank hétfőn kezdődött fórumának ma délelőtti szeánszán ugyanis részt vesz az elnök, Mario Draghi, s beszédet mond Luis de Guindos, Philip Lane és Mark Carney is. Bár a nagy bejelentésekre nem ilyen találkozókon szoktak sort keríteni, megesett már, hogy Draghi e fórumon tett utalásokat a várható monetáris politikai intézkedésekről.
3. Japán jegybanki intervenció?
Ezt helyezte kilátásba Haruhiko Kuroda, a jegybank elnöke mai parlamenti meghallgatásán, ha a kereskedelmi háború japán gazdaságra gyakorolt hatásait értékelve arra jutnak, hogy szükséges a beavatkozás. Ennek mikéntjéről részleteket nem árult el, mindenesetre jelzésértékű, hogy az elmúlt években bevetett nem-hagyományos eszközök nem igazán serkentették a növekedést, illetve az inflációt. A Bank of Japan csütörtökön tart kamatdöntő ülést, ahol megvitatják majd a kockázatokat, de várhatóan még nem fognak bejelentést tenni, hiszen a japán gazdaság egyelőre növekszik.
4. Éledező kriptovilág
Mindenekelőtt a Facebook ma várható bejelentése lehet érdekes a közösségi médiás cég új kriptovalutájáról, a Libráról, amelynek segítségével a Facebook felhasználói egymásnak utalhatnának, illetve fizethetnének azzal a Messengeren és a WhatsApp-on. Az új szolgáltatástól a piacon azt várják, hogy a vállalat diverzifikálni tudja az eddig jobbára a hirdetési díjakból származó bevételeit. A hírre a Facebook részvényei hétfőn több mint 4 százalékkal mentek feljebb.
Eközben újabb nagy emelkedésen van túl a Bitcoin, a kriptodeviza hétfőn a 9400 dolláros szintet is elérte, ez egy hét alatt 17 százalékos drágulás.
5. Mélyrepülésben a Lufthansa
Tegnap kiadott profitfigyelmeztetésében az egyre élesedő versenyre, a csökkenő jegyárakra, az alacsonyabb kihasználtságra és az emelkedő üzemanyagköltségekre hivatkozva a korábbi 6,5-8 százalékos sávról 5,5-6,5 százalékra csökkentette a működési eredményhányadra vonatkozó prognózisát. Ezt látva a német légitársaság részvényeinek árfolyama közel 12 százalékot zuhant, ami magával rántotta több szektortársát is, a WizzAir-papírok például 2,7 százalékkal forogtak alacsonyabban.
6. Új részvényeket bocsátott ki az Infineon
Zártkörű kibocsátás keretében a meglévő részvényeinek közel 10 százalékát kitevő, 112,8 millió darabot dobott piacra, 13,7 eurós áron. A közel 1,6 milliárd eurós bevételből a Cypress Semiconductor megvásárlását kívánja finanszírozni. Az új részvényekkel várhatóan június 24-én kezdődhet meg a kereskedés.
7. Megjött Jászai Gellért vételi ajánlat a 4iG-re
Mészáros Lőrinc üzlettársa az iKON Befektetési Alapkezelő Zrt.-vel és a KZF Vagyonkezelő Kft.-vel közösen 675,78 forintot fizetne a 20 forintos névértékű papírok darabjáért – ennyi volt ugyanis a papírok 180 napos tőzsdei forgalommal súlyozott átlagára. Más kérdés, hogy nem észszerű élni a lehetőséggel, miután a 4iG-részvények hétfőn 1148 forinton zártak a Budapesti Értéktőzsdén.
8. Ma még osztalékszelvénnyel forog a Richter
Holnap viszont részvényéről már lekerül a 100,21 forintnyi nyereségrészesedés. Így aki még hozzá akar jutni ehhez, annak még ma tartania kell a papírt, illetve vásárolni. Az osztalék kifizetésére június 27-étől kerül sor.