A főbb nyugat-európai tőzsdék 0,1-0,6 százalékkal esnek hétfőn, az amerikai határidős indexek is szerény mínuszban vannak. Pedig pénteken ismét emelkedéssel zártak az amerikai mutatók, a Dow Jones ipari átlag pedig új rekordot is felállított. A figyelem most főleg a vállalati hírekre, gyorsjelentésekre és a geopolitikára irányul.
A BUX index viszont kissé felfelé tart, az OTP Bank és a Mol 0,2-0,2, a Richter és a Telekom 0,4 százalékkal drágul. Az olaj másfél, az európai földgáz 2,3 százalékkal drágul. Az euró 400 körül kezdte a napot, de már 402, így 1,2 forinttal van a péntek esti szint felett.
Az MNB és a dollár hathat a forintra
A héten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntő ülésére fókuszálnak a befektetők. A múlt heti alelnöki kommentár már előrevetítette, hogy nem változik a kamatszint, és marad a szigorú hangvétel. Az MNB szigora némi támaszt adhat a forintnak a héten, ami egyébként várhatóan nagyrészt az EURUSD mozgásait követi majd – írta az Erste Befektetési Zrt.
Új csúcson az arany
Az arany határidős árfolyama 2751 dolláron új rekordot állított be (az azonnali ára 2736). A sajtó szerint a közel-keleti helyzet és az egyre feszültebbé váló amerikai választási verseny, a szoros állás miatt lehet ez elsősorban.
Mivel a Biden-kormányzat nem hajlandó – vagy nem képes – megfékezni Netanjahut – írja a Bloomberg.
Bikapiaci hangulatban van az ezüst is, amely 2012 óta a legmagasabb szinten forog, 34 dollár felett unciánként. Geopolitikai és gazdasági bizonytalanság idején a befektetők az aranyban keresik a biztonságot – teszik hozzá.
Gyorsjelentés-dömping jön
A héten jobban felpörögnek az események, hiszen számtalan technológiai cég közzéteszi a friss eredményeit. Többek között érdemes lesz figyelni a Tesla, az IBM, a ServiceNow gyorsjelentésére is – írta a K&H Értékpapír.
Emellett akár a Coca-Cola, az SAP vagy a Deutsche Bank számai is hatással lehetnek a piaci hangulatra.
A chip-szektorban pedig a Texas Instruments jelentése hozhat új szempontokat, a múlt héten a Taiwan Semiconductor és az ASML már jókora ármozgásokat hozott.
Eddig kevés hatása volt a kínai kamatcsökkentésnek
Kína a gazdasági növekedés élénkítése érdekében az egyéves hitelkamatlábat 3,35-ről 3,10 százalékra, az ötéves LPR-t pedig 3,85-ről 3,60 százalékra csökkentette. A vártnál nagyobb mértékű vágás sem tudta azonban felpörgetni a hongkongi részvényeket, a Hang Seng index 1,6 százalékot esett – írta a Bloomberg. A CSI 300 index viszont szerény pluszban zárt.
Elemzők arra számítanak, hogy a kínai központi bank a következő hetekben még többet fog tenni a növekedés támogatására. Igyekeznek megállítani az ingatlanpiaci összeomlást és lehetővé tenni, hogy a gazdaság növekedése elérje a kormány év végi célját.
Inkább amerikai részvényeket érdemes venni?
A Muddy Waters alapítója, Carson Block szerint több értelme van közép- és hosszú távon amerikai részvényeket vásárolni kínaiak helyett. Hivatkozott a vállalatirányítással, a politika „szeszélyességével” és a Kínát érintő geopolitikai kérdésekkel kapcsolatos problémákra – idézte a Bloomberg.
Az urán a jó sztori?
Az urán jó és érdekes történet lehet a hosszú távú befektetők számára Zsiday Viktor alapkezelő szerint. A klímaváltozás valószínűleg gyorsul, hatásait egyre többen érzik, és egyértelművé vált, hogy az energiamixben szükség lesz a jelenleginél sokkal több atomerőműre. Ennek mostanában adtak új lökést a rendkívüli energiaigényű adatközpontok is, szinte az összes nagy tech-cég éppen atomenergetikai megállapodást jelent be vagy fontolgat.
A másik oldalon, mivel bőségesen és olcsón lehetett a korábbi évtizedekben uránt beszerezni, alig létesültek új uránbányák, új kínálat csak lassan és nehezen érkezik a piacra. Ebből valószínűleg stabil túlkereslet, azaz áremelkedés következik. Ugyanakkor az urán ára a 2020-as 25 USD/font-ról 80-ra nőtt, tehát már túlvagyunk egy jelentős emelkedésen.
Felfelé araszol a bitcoin
A bitcoin árfolyama a hétvégén 69 ezer dollár felett is járt – ott, ahol három éve tetőzött –, most 68 300, de ez is hat százalék plusz egy hét alatt. Az ether hét százalékkal ment hét nap alatt, jelenleg 2712 dollár. A szektorból mostanában inkább jó hírek jöttek, így:
- Bill Miller milliárdos szerint a pénzügyi tanácsadók a következő néhány évben a portfóliók 1-3 százalékát javasolják majd bitcoinban tartani. (Ami globálisan hatalmas összegre rúg.)
- Folyamatosan áramlik a tőke a bitcoin- és ether-ETF-ekbe.
- Az arany ETF-eknek öt évbe telt, hogy áttörjék a húszmilliárd dolláros határt. A bitcoin tíz hónap alatt tette meg ezt az utat, ezzel ez a történelem legsikeresebb ETF-bevezetése lett.
- A nyitott bitcoin határidős pozíciók összértéke új csúcsot ért el 40,5 milliárd dolláron. A befektetők bátrabbak, magasabb tőkeáttételt használnak, ami pozitív jel az árfolyamra nézve – ugyanakkor a kockázatokat is növeli.
- A SEC (az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet) engedélyezte a Bitcoin ETF-ekre szóló opciók kereskedését.
Az EKB hadat üzent a bitcoinnak?
Az Európai Központi Bank egy tanulmánya szerint Satoshi Nakamoto nem tudott jó fizetési rendszert létrehozni, ehelyett a bitcoin inkább befektetési eszközzé vált. Az EKB azt állítja, hogy a bitcoin korai használói, vásárlói értéket vonnak el a későn érkezők elől.
A „korai alkalmazók ... növelik a valós vagyonukat és a fogyasztásukat... a későn jövők rovására”.
A kriptoközösség nagyon negatívan reagált a jelentésre, manipulatívnak és politikailag elfogultnak nevezve azt. Sokan attól tartanak, hogy a hatóságok ezeket az érveket fogják felhasználni arra, hogy kemény adókat vagy tilalmakat vezessenek be a kriptókra.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.