Az európai tőzsdeindexek kirobbanó formában vannak csütörtökön, általában egy és két százalék között ugranak. A német mutató 1,4, a francia 1,8, a brit 1,0 százalékkal ment fel. Az amerikai határidős indexek is elszálltak, az S&P 500 futures 1,5, a Nasdaq futures 2,0, a Dow Jones Ipari Átlag pedig 1,0 százalékkal lőtt ki délelőtt.
Szerda este volt az év egyik legnagyobb tőkepiaci eseménye, a Covid óta először kamatot csökkentett az amerikai Fed. Sőt mindjárt a két opció közül a nagyobbat választotta, az 50 bázispontosat. Az esemény után, átmeneti ingadozást követően végül 0,3-0,4 százalékos mínuszban zártak az amerikai tőzsdeindexek. (Hogy a nagy kamatemelés miért lehet rossz hír is, arra még visszatérünk.) Csütörtökön kora délután a Bank of England, majd pénteken a Bank of Japan kamatdöntése következik.
Miért nem mozog a forint?
A BUX index szembemegy az árral és pár ezrelékkel esik. Az OTP Bank 0,1, a Mol 0,9 százalékkal süllyed, a Richter is csak 0,1 százalékkal emelkedik. Az euró 394,50 forint, mindössze húsz fillérrel van a szerda esti szint felett. Az amerikai kamatdöntés után a dollár sem mozgott sokat, ezzel magyarázható talán a forint stabilitása is.
Az olajra pozitívan hatott a nagyobb amerikai kamatcsökkentés, 1,4 százalékkal megy fel, a Brent már 74,60 dollár. Az európai földgáz is közel három százalékkal drágul.
Bezuhantak az európai autóeladások
Augusztusban 18,3 százalékkal kevesebb új autót értékesítettek az Európai Unióban, mint egy évvel ezelőtt. A nagyobb piacok közül Németországban 28, Franciaországban pedig 24 százalékkal estek vissza az ilyen tranzakciók. Az elektromosautó-eladások részesedése 14,4 százalék volt, míg 2023 augusztusában még 21 százalék – írta a K&H Értékpapír.
Az éves összehasonlítást erősen torzítja, hogy egy évvel korábban a támogatások változása miatt különösen magasak voltak a német elektromosautó-eladások. A mostani statisztika azonban ezzel együtt is gyenge – teszi hozzá az Erste Befektetési Zrt.
Powell lelkesítő beszédet tartott
Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatóját a piacon alapvetően pozitív (bullish, emelkedést támogató) beszédként értékelték. Néhány fontos eleme:
- Az amerikai gazdaság összességében erős.
- A vállalati kapcsolataik hírei alapján a Fed-nél nem látják, hogy növekednének az elbocsátások a gazdaságban.
- Így növekedett a bank bizodalma abban, hogy a munkaerőpiac erős és ez fenntartható.
- Ugyanakkor a munkaerőpiac kevésbé feszített, mint a világjárvány előtt volt.
- A Fed nem szab meg előre meghatározott irányt, ütemet, ülésről ülésre fogja meghozni a döntéseket az adatok alapján.
- A kamatcsökkentések mehetnek gyorsabban vagy lassabban, de szünetelhetnek is.
- Powell óva intett attól, hogy újabb nagy kamatemeléseket várjanak tőlük a gazdasági szereplők.
Ha 50 bázispont, akkor baj van?
A piacon a kommentárok egy része emlékeztet arra, hogy történelmileg az 50 bázispontos csökkentések inkább pánikszerűek voltak, rendkívülieknek, tűzoltásoknak számítottak. Ezért a múltban a gazdasági szereplők ezt a recesszió bekövetkezte megerősítésének tekintették. Emiatt az ekkora csökkentéseket követő hónapokban negatív részvénypiaci teljesítmény következett.
Powell azonban most nagy erőfeszítéseket tett annak megakadályozására, hogy megijedjenek a piacok a komolyabb lépéstől. A jelentős kamatcsökkentés ellenére nagyon kedvező képet festett a gazdaságról.
Újragondolták a piacok az első reakciót
Az 50 bázispontos, 4,75-5,0 százalékra történő kamatvágás csak enyhén lepte meg a piacokat, hiszen a várakozás 41 bázispont volt – írta az Erste Befektetési Zrt. Ami meglepő, hogy Powell csitító beszéde ellenére a piac a korábbi, további 50 bázispont helyett most már 71 bázispontos kamatcsökkentést vár az év végéig.
A nagyobb mértékű csökkentésre először profitrealizálással válaszoltak a részvényesek. Aztán az újragondolás után ma már inkább pozitívak a befektetők, hiszen a Fed ezzel a lépéssel azt az üzenetet is küldte, hogy legyőzte az inflációt és már inkább a gazdasági növekedésre koncentrál – magyarázza a brókercég.
Trump a bitcoin prófétája?
A Fed-kamatdöntés után a fontosabb kriptovaluták árfolyama felfelé indult el, legalábbis némi átmeneti csapkodás után. A bitcoin végül 6,5 százalékkal, 62 ezer dollár fölé ugrott, az ether 3,3 százalékkal, 2430-ra, a solana 6,2 százalékkal, 138-ra 24 óra alatt.
Donald Trump választási kampányának részeként New Yorkban hamburgert vásárolt – bitcoinért.
Makacs tévhit a bitcoin körül
„A bitcoin árfolyama túlságosan ingadozó ahhoz, hogy megbízható befektetés legyen” – állítják többen, még olyanok is, aki nem igazán ismerik a kriptopiacot. A Binance szerint ez mára megcsontosodott tévhitté vált. A kriptovaluták, köztük a bitcoin, ára valóban erősen ingadozott a létrejötte utáni első 10-15 évben, ez a változékonyság (volatilitás) jóval nagyobb volt, mint a hagyományos befektetési eszközöké.
A bitcoin volatilitása azonban sokat enyhült az elmúlt években, és a várakozások szerint tovább fog mérséklődni. Egy friss tanulmány szerint a bitcoin 2023 végén kevésbé volt volatilis, mint a legnagyobb amerikai vállalatokat tartalmazó S&P 500-as index félezer részvénye közül 92.
Amennyiben a bitcoin „túl ingadozó” ahhoz, hogy jó befektetés legyen, akkor a Standard & Poor's 500-as listáján szereplő vállalatok mintegy 20 százaléka sem üti meg ezt a szintet – jegyzi meg a kriptotőzsde.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.