A pénteki jó hangulat után hétfőn bizonytalankodnak az európai tőzsdék, Németországban például szerény mínusz, Franciaországban csekély plusz látható, míg London zárva tart. Európában főleg a pénteki inflációs számokat várhatják a befektetők – augusztusban 2,2 százalékra lassulhatott az árnövekedési ütem az Eurózónában –, de még sok más adat jön a héten.
Jerome Powell amerikai jegybankelnök pénteken tartott beszédet a Jackson Hole-i szimpóziumon, amelyet a piacok egyértelműen “galambnak”, a kamatcsökkentéseket megerősítő nyilatkozatnak tartottak.
Az OTP a húzópapír
Ezzel még inkább zöld utat kapott a kamatvágás, ami a részvényekre és más kockázatos eszközökre nézve pozitív. Mások azonban rámutatnak, hogy a szeptemberben érkező amerikai inflációs és munkaerőpiaci adatok is befolyásolhatják még a kamatdöntések sorsát. Megint mások már csak azon töprengenek, hogy 25 vagy 50 bázispont lesz az első csökkentés.
A BUX index szinte csak az OTP miatt emelkedik, hiszen 1,3 százalékkal megy fel, miközben a Mol stagnál és a Richter 0,1 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom 1,1 százalékkal olcsóbb, az Opus 3,3-al drágább lett. Az euró/forint 395,0, ami mintegy másfél forinttal magasabb érték a péntek estinél.
Mit hozhat a keddi MNB-ülés?
A forintnál nagyobb mozgást a keddi MNB-ülés hozhat, ezúttal kamattartásra számítunk – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A “magyar deviza szempontjából kellemetlen fejlemény”, hogy hiába a dollár több százalékos leértékelődése az elmúlt hetekben, ebből a magyar deviza “gyakorlatilag semmit sem tudott kamatoztatni”. Holnap a magyar jegybank döntése kerül a fókuszba, várakozásunk szerint az MNB szinten tartja majd a kamatokat – írta az Erste Befektetési Zrt.
Csúcsdöntésre készül az arany?
Az olaj egy százalékos pluszban áll, miután Izrael megelőző csapást mért a Hezbollahra, amely erre újabb rakétákkal válaszolt. Pedig az olajárak nemrég még hét hónapos mélyponton voltak, mert az amerikai gazdaságban recessziós fenyegetést láttak, a Közel-Keleten tűzszünetre volt kilátás, és a kínai gazdasági lassulás is nyomasztja a piacot. De mára sokat változott a helyzet.
Az arany határidős árfolyama fél százalékkal nőtt, 2560 dollár, nincs messze a nemrég beállított 2570,4 dolláros történelmi csúcstól.
Olajárzuhanás következik?
A globális kőolajpiac helyzete kezd megváltozni, ami október-novemberben akár 10-20 dolláros hordónkénti árcsökkenést hozhat magával – véli Pletser Tamás, az Erste-csoport olaj- és gázipari elemzője kommentárjában. A főbb tényezőket négy pontban foglalta össze:
- Kinyitja-e az OPEC a csapokat? Októbertől a szervezet a termeléscsökkentés visszafogására készül, vagyis jelentősen nőhet a kínálat a kartell részéről. A következő két hét során döntenek a konkrét lépésekről, de akár 0,5-1 millió hordó/nap többletolaj is jöhet a piacra, 1-2 hónapon belül.
- A nem-OPEC termelők, élükön az USA-val, Brazíliával és Guyanával, az idén és jövőre is jelentősen, 1,5 millió hordó/nappal bővíthetik termelésüket. Az USA például meglepte a piacokat, mivel a csökkenő fúróberendezés-szám ellenére is tudták növelni a cégek a hatékonyságot, így a termelés is bővült.
- A keresleti oldal gyengül, különösen Kína fogyasztáscsökkenése meglepő. Az IEA már egymillió hordó/nap alatti keresletnövekedéssel számol az idén, és jövőre sem vár áttörést.
- Az egész piacon jelentős kiszámíthatatlanságot okoz a geopolitika. Izrael és Irán között küszöbön áll a háború, de egyelőre Izraelnek és az USA-nak sikerült elkerülni a visszacsapást. Különösen novemberig, az amerikai elnökválasztásig fontos, hogy ne eszkalálódjon a helyzet a Közel-Keleten, de a térség egy puskaporos hordó.
Nemsokára új Apple-termékek jönnek
Szeptember 10-én mutathatja be új termékeit az Apple, az eseményen új iPhone-okat, órákat és AirPods-okat mutathatnak be – írta az Equilor Befektetési Zrt. Ezt követően a telefonok szeptember 20-án kerülhetnek forgalomba, ha az Apple követi az elmúlt években jellemző gyakorlatot.
Az elemzők “erős frissítési ciklust” várnak az iPhone 16 sorozattól, és az iPhone legnagyobb szoftverfrissítését is el fogják indítani. Ez új mesterségesintelligencia-funkciókat is tartalmaz majd.
Az Nvidia jelentésére várnak
A befektetők az Nvidia (NVDA) augusztus 28-án (szerdán tőzsdezárás után) érkező eredményeit várják, nem csoda, hiszen az utóbbi időben a tőzsdei áremelkedést az USA-ban főleg a mesterségesintelligencia-üzletág hajtotta. Azon belül is a hozzá csipeket szállító Nvidia volt a nagy nyertes.
A FactSet által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy az Nvidia részvényenként 65 centes eredményt ér el, ami 141 százalékos növekedés lehet az előző évhez képest. A részvény nem jár messze történelmi csúcsától, amint a fenti grafikon is mutatja.
Mélyrepülésben a Telegram érméje
A Telegramhoz, a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazásához kötődő toncoin (TON) érme 17 százalékos mínuszban van. Franciaországban ugyanis őrizetbe vették Pavel Durov vezérigazgatót egy párizsi repülőtéren. A gyanú szerint “nem tett lépéseket a Telegram törvényellenes használatának megakadályozására” – írja az Agence France-Presse. A TON a 11. legnagyobb kapitalizációjú kriptó jelenleg, 14,4 milliárd dolláros összértékkel.
A Telegram közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy a dubaji székhelyű vállalat betartja az európai törvényeket, köztük a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt, és Durovnak „nincs semmi rejtegetnivalója” – írta a Bloomberg.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.