Miközben Magyarország ünnepelget vagy nyaralgat, a nemzetközi tőkepiacokon zajlik az élet: leginkább lefelé megy minden, napok óta, úgy látszik, végképp itt a medvepiac. Csütörtök este az amerikai tőzsdeindexek 2-3 százalékos, régen nem látott zuhanást hoztak össze, ezzel egyértelművé téve, hogy a hónapok óta tartó szűk sávozásból lefelé törtek ki a mutatók.
Ázsia is pocsékul festett ma reggel. A DAX szinte szabadesésben zuhan, a csütörtöki mínusz 2,3 százalék után pénteken is kétszáz pontos eséssel kezdett, igaz, azóta szelídült egy kicsit, egy százalékos mínuszban van. Fél-egy százalékos esésben tartózkodik a többi nyugat-európai tőzsde is, a varsói és prágai mutató is beállt ebbe a sorba. (Egy világgazdasági visszaesés és egy nagyobb tőzsdei lejtmenet lehetőségét itt latolgattuk.)
Az euró egyre erősebb, a dollárhoz képest az 1,13-as szintet is súrolta reggel, most 1,1250-nél tart. Az utóbbi időben szinte mindenki a dollárerősödés folytatódására várt, biztosan ezért történt éppen az ellenkezője, mint már annyiszor. Az euró/svájci frank 1,09 közelében jár, pár napja elérte a január közepi hatalmas felértékelődés óta a legmagasabb szintet, úgy is mondhatjuk, hogy január óta nem volt ilyen erős az euró a frankhoz képest.
A feltörekvő országok devizái változatlanul bajban vannak, az euró/forint is kóstolgatja a 313 forintos szintet, egy kicsit közelebbről, mint csütörtökön. Bár magyar kereskedők híján ez nem tudni, mennyire mérvadó. Legutóbb 312,80-nál volt az árfolyam.
Az utóbbi hetekben több mint tíz százalékot gyengülő török líra csütörtökön a nap végén ugyan hirtelen megerősödött, de pénteken ismét csekély gyengülést mutatott. Törökországban folytatódik a háborús hangulat, a kardcsörtetés.
A Hurriyet Daily News vezető híreiben szó esik 771 kurd harcos megöléséről egy hónap alatt, vagy arról, hogyan készültek a kurdok a békében is az újabb háborúra. Beszélnek a török hadsereg páncélosainak tervezett modernizálásáról és a kurdok trükkös bombacsapdáiról is.
Az orosz rubel és a brazil reál csütörtökön nagyot esett, pénteken szünetet tart, gyengül helyette két százalék körüli mértékben a maláj ringgit és a mexikói peso. (Sűrűn csuklik Soros György… írtuk a maláj pénzzel kapcsolatban nemrég.)
Az arany, miután már mindenki pesszimista lett vele kapcsolatban, röhög a markába: az 1078 körüli mélypontjáról felpattant, és már majdnem száz dollárral feljebb is előfordult. Ma kissé erősödik, de nagyon hektikusan változik. Az olajról a legjobb, amit elmondhatunk, hogy per pillanat nem esik tovább, a WTI 41, a Brent 46,40 dollár körül van.