Az európai tőzsdéken a hangulat javult szerdára, a német index 0,6, a francia 1,1, a brit 0,5 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is 1-3 ezrelékes pluszban állnak. Folytatódik az amerikai gyorsjelentési szezon.
Kedden az amerikai S&P 500 és Nasdaq indexek már csak szerény esést mutattak, a Dow Jones Ipari Átlag pedig még javult is egy kicsit. Pedig nem sok jót mondott Jerome Powell Fed-elnök a kedd esti beszédében, szerinte magasan maradhat a kamat, amíg az infláció nem csökken tovább határozottan. Ezen kívül mostantól “nem kívánnak előrejelzéssel szolgálni” a várható kamatdöntésekkel kapcsolatban. A “kamatpesszimizmus” azonban az utóbbi napokban már beépülhetett az árfolyamokba.
A keddi csúnya, három százalékos esés után a BUX index szerdán 1,4 százalékkal emelkedik, az OTP 1,9 és a Mol 2,0 százalékos drágulása húzza. A Richter 0,2 százalékkal süllyed, a Nyomda is mínuszban van. A Telekom egy céláremelés nyomán 1,4 százalékkal javít.
Megállíthatatlan az arany?
Az euró/forint 392,50, majdnem három forinttal alacsonyabb a kedd estinél. A dollárerősödés és a nemzetközi politikai feszültségek mellett a piacon egyre inkább a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa jövő keddi ülésének esélyeit figyelik.
Az olaj és a földgáz egy százalék körüli mértékben esik, a közel-keleti hírek egyelőre nem szolgálnak további ijedelemmel. Az arany új történelmi rekordja 2449 dollár, jelenleg azonban 2409 a határidős ára, ami egy év alatt húsz százalékos emelkedést jelent.
Korrekció a devizapiacokon
Kedden a 395-ös szint felett zárt az euró-forintárfolyam, majd szerdán intenzív korrekció indult az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A 30 napos mozgóátlag alá került a jegyzés, a következő fontos támasz 392,10-392,40 között húzódik.
Az 1,06-os szint közelében megállt az euró-dollárárfolyam csökkenése is, majd kisebb pozitív korrekció kezdődött. Kedden “elementáris erővel tört fel” az euró/zloty-keresztárfolyam is, de itt is heves korrekció indult.
Megvan a Telekom-osztalék
A közgyűlés jóváhagyta a Magyar Telekom menedzsmentje által javasolt 41,56 milliárd forint osztalék kifizetését, ami részvényenként 44,7 forintot jelent – tudósított az Erste Befektetési Zrt. Az osztalék kifizetésének kezdőnapja május 8-a.
Felhatalmazták az igazgatóságot törzsrészvények vásárlására, 18 hónapra. A cég alaptőkéjét 3,29 milliárd forinttal, 93,86 milliárd forintra szállítják le, 32,94 millió darab saját részvény bevonásával.
Van még potenciál a távközlési vállalatban?
Meggyőző teljesítménnyel zárta a 2023-as évet a Magyar Telekom, emellett pedig a díjkorrekciók, az adók kivezetése és a stabil fogyasztói igény is további növekedést hozhat a számára. Így a K&H Értékpapír anyavállalata, a Patria Finance a Telekomra 1210 forintos 12 havi intézményi célárat határozott meg,
kiemelve a cég erős fundamentumait és javuló cashflow-termelését.
Fő a fejük a luxusmárkáknak
Az európai luxuscikkek gyártóinak részvényei nehéz napot zártak kedden, mivel még az LVMH óriáscég növekedése is akadozik – írta a Bloomberg kora reggel. A vállalat eladásainak bővülése az év elején lelassult, mivel a tehetős fogyasztók visszafogták a Louis Vuitton táskákra és a Hennessy konyakra fordított kiadásaikat. Az LVMH pedig korábban a legtöbb versenytársánál jobban vészelte át a luxusipar lassulását.
A múlt hónapban a rivális Kering arra figyelmeztetett, hogy legnagyobb márkájának, a Guccinak az eladásai valószínűleg mintegy húsz százalékkal csökkentek az első negyedévben, különösen Kína miatt. Az LVMH részvényei azonban szerdán már magukhoz térnek, több mint négy százalékkal emelkednek.
Jó hírecske a Molnál
A BP, az azeri ACG blokkot működtető angliai olajvállalat bejelentette, hogy a hetedik platform is megépült a tengeri mezőn, és a napokban elkezdi a szénhidrogén felszínre hozását – írta az Erste Befektetési Zrt. A többéves fejlesztés hatására napi százezer hordóval emelkedhet az ACG termelése. Az ACG 1997 óta üzemel és eddig 4,3 milliárd hordó olajat bányászott ki ebből a lelőhelyből, amelyben a Mol 9,57 százalékos részesedéssel rendelkezik.
A brókercég véleménye szerint ez a fejlesztés “nem teljesen új dolog”, a projekt 2-3 év alatt készült el. A Mol naponta mintegy 3-5 ezer hordóval növelheti emiatt a termelését, de “tudni kéne a szerződés részleteit, hogy a bővülés mértékét pontosan meg tudjuk mondani”.
Ambiciózus Navigator-célok
A Budapesti Értéktőzsde Xtend szekciójában jegyzett Navigator Investments stratégiai céljai szerint “akvizícióknak és az organikus növekedésnek köszönhetően 2026-ban 7,5-8 milliárd forintos árbevétel mellett 1,5-2 milliárd forintos EBITDA és közel egy milliárd forintos adózott eredmény elérését tervezi”. Ez 32-53 százalék közötti éves növekedésnek felel meg a 2022-es bázisévhez viszonyítva – közölte a társaság. További céljaik:
- Három év alatt három sikeres akvizíció
- Nemzetközi terjeszkedés
- Nyilvános részvénykibocsátás
- A BÉT Standard kategóriájába történő átlépés
- Osztalékpolitika elfogadása, “elköteleződés” az évről évre emelkedő,
- stabil osztalékkifizetés mellett.
Nagyot estek a bitcoinbányász-részvények
A bitcoinbányászati szektornak a bitcoin-felezõdés utáni nyereségességével kapcsolatos aggodalmak lejtőre küldték a bitcoinbányász-részvényeket az Egyesült Államokban és külföldön is, de ezek a félelmek nem megalapozottak – mondta a Blockware Solutions bányászcég iparági elemzője. A befektetők rá fognak jönni, hogy félelmeik többnyire alaptalanok voltak – állította Mitchell Askew.
A részvényárfolyamaik csökkenése mögött a nyereségességi aggodalmak mellett persze a bitcoin múlt heti 7,5 százalékos áresése is áll. A Marathon Digital (MARA) és a Riot Platforms (RIOT), a két legnagyobb bitcoinbányász részvényeinek árfolyama mintegy 53, illetve 54 százalékkal esett vissza a februári éves csúcsaik óta. A CleanSpark (CLSK) március 25-én 23,40 dolláron hároméves csúcsot ért el, de azóta 38 százalékkal 14,48 dollárra esett, ami még így is közel 250 százalék pluszt jelent az idén.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.