Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
Európában ma is szép emelkedést értek el a tőzsdeindexek, az Egyesült Államokban viszont az eddigi nyertes, a technológiai szektor csúnya eladói nyomás alatt van. Az euró/forint benézett 356 alá is, a BUX pedig dupláját hozta az európai átlagnak. Főleg a Mol vitte fel. Egyre több jel mutat arra, hogy intézmények és más nagybefektetők vásárolják fel a bitcoint.
A tegnapi őrület után, amikor a Pfizer bejelentése nyomán nagyot ugrottak a tőzsdeindexek, ma már vegyesebb a kép. Európában továbbra is tisztességes pluszokat sikerült összehozni, a német index fél, a párizsi másfél, a londoni majdnem két százalékkal emelkedett. Az S&P 500 amerikai index azonban csak 0,1 százalékkal megy fel, főleg a technológiai óriások húzzák le. Ez látszik a Nasdaq 100-on is, amely 0,9 százalékkal csökken. Az ipari részvények Dow Jones indexe 0,8 százalékkal felfelé tart.
Itthon a BUX index több mint kétszer akkorát emelkedett, mint az európai átlag, 2,3 százalékkal. Ebben nagy szerepe volt a Molnak, amely 7,4 százalékkal 1848 forintra lőtt ki. Az OTP 2,7 százalékkal javított és 12 060 forinton fejezte be a kereskedést. A Richter 2,4 , a Magyar Telekom 0,4 százalékkal süllyedt. A forgalom ma is kiugró volt, 31,3 milliárd forint.
Erősebb lett a forintunk
Tovább erősödött a forint, az euró most este 356,10 forint, 2,6 forinttal több az egy nappal korábbinál. De volt délután 356 alatt is. A nap elején még a 359 forintot is meghaladta az árfolyam. Mindenesetre a trend a forint erősödése irányába mutat az utóbbi mintegy két hétben. Magyarországon egyébként a szeptemberi 3,4 százalék után októberben 3,0 százalék lett az infláció, az elemzők 3,1 százalékot vártak.
A lengyel zloty közben kissé gyengült, a cseh korona pedig jóval kevésbé erősödött, mint a forint. A múlt heti zuhanás után az arany kezd feljönni, újabb másfél százalékkal drágult, az ezüst 3,3 százalékkal van feljebb. Kapaszkodik az olaj is, több mint két százalékos pluszban van. Nagy-Britanniából 2009 óta nem látott magas munkanélküliségi adat érkezett.
Hosszú, sötét tél közeleg
Tegnap az adott hatalmas lökést a tőzsdéknek, hogy a Pfizer által fejlesztett oltásról kiderült, hatékonyabb a várakozásoknál. Igaz, sokan hozzáteszik, hogy ezzel együtt is még hónapokig, akár fél évig is tarthat, amíg eljut mindenkihez. Egyéb nyitott kérdések is bőven vannak, például, hogy a hatása mennyire lesz tartós, vagy hogy az idősek körében mennyire lesz hatékony a szer.
Joe Biden, a “megválasztott elnök”, ahogy most nevezik, koronavírus-akciócsoportot állít fel, mivel Amerikában tombol a járvány.
Az Egyesült Államok rekordszámú, 142 000 esetről számolt be hétfőn, az ötödik egymást követő napon volt százezer feletti az érték. Joe Biden figyelmeztetett, hogy az ország “sötét tél” előtt áll, és kérte az embereket, hogy viseljenek maszkot és folytassák a társadalmi távolságtartást. Közben a Trump-adminisztrációból Ben Carson lakásügyi és városfejlesztési miniszter és Trump kabinetfőnöke, Mark Meadows tesztje is pozitív eredményt adott. Mindkettő részt vett múlt kedden a Fehér Ház választási rendezvényén –tudósított a Bloomberg.com.
Grafikon: Jó a svéd út? Koronavírus-halálozások száma Svédországban, Dániában, Finnországban és Norvégiában (Tradingview.com)
A nyertesekből vesztesek lesznek?
A Pfizer tegnapi vakcinás bejelentése után nem minden részvény esetében volt kitörő a lelkesedés a KBC Equitas szerint, az úgynevezett „víruspapírok” ára ugyanis esett.
A járvány miatt megváltozott helyzetet kihasználni tudó vállalatok számára a hír látszólag kevésbé pozitív üzleti szempontból, azonban a fogyasztói szokások megváltozása tartós lehet. Így a koronavírus esetleges közelgő legyőzése esetén is érdekesek maradhatnak ezek a részvények. A mostani esés után pedig több részvény is érdekes szintekre süllyedt, így érdemes lehet figyelemmel kísérni ezeket –írja a brókercég.
Példaként említik a Netflix streaming-szolgáltatót, az otthoni edzésekből profitáló Pelotont, a videochat-specialista Zoom-ot, a Ubisoft játékgyártót, a Delivery Hero-t, a Playpalt és másokat.
Antitest-kezelést hagytak jóvá
Az amerikai Eli Lilly gyógyszergyártó részvényei 3,5 százalék körül emelkednek. Az FDA nevű hatóság ugyanis jóváhagyta a vállalat antitesteken alapuló kezelési módszerét a koronavírus-fertőzésben szenvedők sürgősségi ellátására. Az Eli Lilly arra számít, hogy ebben az évben akár egymillió adagot is legyárthat.
A Beyond Meat 19 százalékkal zuhan, a nem túl jó gyorsjelentése és a MdDonald’s növényi burgerének bejelentése miatt. A német Thyssenkrupp befektetői egy ötmilliárd eurós állami segélyben reménykednek, ami kétszer akkora lenne, mint a társaság jelenlegi tőzsdei kapitalizációja. A részvény öt százalékkal emelkedett.
Arany helyett bitcoint vesznek a gazdagok? (II.)
A bitcoin szélsebesen halad a digitális arannyá válás útján – írja Szabó Dávid, a Superposition (Hold Alapkezelő) és a Cryptoposition alapok portfólió-kezelője. Az egyik jele ennek, hogy már tőzsdei cégek is vesznek bitcoint.
Mégpedig hosszú távra. Azért teszik, mert nem bíznak a papírpénzben. A bitcoint viszont jó védelemnek tartják infláció ellen. A sort a Nasdaq-on listázott MicroStrategy kezdte. Elköltött 425 millió dollárt, így most 38 250 bitcoin boldog tulajdonosa. A Twitter-vezér Jack Dorsey által alapított, fizetési szolgáltatást nyújtó Square tartalékainak csak egy százalékát fekteti bitcoinba. Ám nagyobb, 88 milliárd dolláros kapitalizációjú vállalat, így 50 millió dollár elköltésével jutott közel ötezer bitcoinhoz. Intézmények, befektetési alapok is erősödő érdeklődést tanúsítanak a kriptopénzek iránt –írja a szakember.
Bitcoin-emlékérme és dollárbankjegy
Az okosok vásárolják?
A bitcoint főleg nagybefektetők, a hozzáértők, a “smart money” (“okos pénz”) vásárolják az utóbbi időben a Cointelegraph szerint. A nagy tételes vásárlások a blokkláncból kinyert (on-chain) adatokból látszanak, azaz a bitcoin-tranzakciók mindenki számára követhető nyilvántartásából, amit Willy Woo elemző dolgozott fel.
Az pedig, hogy a kisbefektetők egyelőre visszafogják magukat, abból is következik, hogy a bitcoinra vonatkozó Google-keresések száma alacsony. A kisbefektetői érdeklődés rendszerint a keresések számának megugrását eredményezi, valamint ilyenkor a sajtót is ellepik a kriptodeviza-hírek. Ez történt a 2017 végi kriptodeviza-őrületben is. A Google-ban regisztrált kevés bitcoin-keresés közül ráadásul most feltűnően sok érkezik a Szilícium-völgyből, az USA technológiai fellegvárából.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A tegnapi hatalmas emelkedés után ma óvatos optimizmus tapasztalható az európai piacokon. Az amerikai határidős indexek azonban mínuszban vannak, gyengüléssel kezdhetik a napot a tengerentúlon. Szépen emelkedik a BUX, stabil a forint. Óvatosság tapasztalható az oltásokkal kapcsolatban. Arany helyett bitcoint vehetnek a gazdagok.
A tőzsdék tovább szárnyalnak, emelkedik a legtöbb kockázatos eszköz árfolyama, vágtat a bitcoin, az arany, az ezüst. Az euró/forint jóval 360 alá hanyatlott, a BUX is követte külföldi társait. Az AstraZeneca-Oxford oltóanyag már év vége előtt meglehet.
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő
büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.