7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tegnapi hatalmas emelkedés után ma óvatos optimizmus tapasztalható az európai piacokon. Az amerikai határidős indexek azonban mínuszban vannak, gyengüléssel kezdhetik a napot a tengerentúlon. Szépen emelkedik a BUX, stabil a forint. Óvatosság tapasztalható az oltásokkal kapcsolatban. Arany helyett bitcoint vehetnek a gazdagok.

Tegnap a piacok valósággal eufórikus állapotba kerültek a Pfizer oltással kapcsolatos bejelentése nyomán, ma azonban óvatosság tapasztalható. Sok elemző rámutatott, hogy az oltások elterjedéséig és a gazdaság normalizálódásáig még hosszú hónapok fognak eltelni, és kemény télre kell készülni addig. Az amerikai választással kapcsolatos pozitív várakozások is beépülhettek már az árakba.

A lelkesedés már tegnap este csillapodott, az S&P 500 amerikai index, amely napközben közel négy százalékos pluszban is volt, végül csak 1,2 százalékos emelkedéssel zárt. Az európai indexek közül a német ma 0,1 százalékkal süllyed, Párizsban és Londonban viszont 1,1 százalékos az emelkedés. A Stoxx 600 összeurópai mutató 0,4 százalékkal emelkedik. Az amerikai S&P 500 határidős index 0,2 százalékkal süllyed, a technológiai nagyvállalatok Nasdaq 100-as mutatója viszont 1,2 százalékkal van lejjebb. A befektetők egy része eladja a vírusválságban felvásárolt technológiai papírokat.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Mol-kút (fotó: Mol)
Mol-kút (fotó: Mol)

Itthon a BUX index 1,2 százalékkal emelkedik, az OTP 1,9, a Mol 2,5 százalékos pluszt mutat. Egy százalékkal esik viszont a Richter, 0,4 százalékkal javít a Telekom. A forint kissé erősödik, 358,50 forint az euró ára. A dollár szerényen drágul. A tegnapi zuhanás után felfelé korrigálnak a nemesfémek. Egy százalék feletti mértékben erősödik a kőolaj is. A tegnapi nagy erősödésnek körülbelül a felét visszaadja ma a török líra.

Csodaszer-e a Pfizer oltása?

Tegnap a Pfizer-Biontech páros bejelentette, hogy 90 százalékban hatásos az oltásuk, amelynek jelenleg zajlanak a harmadik fázisú kísérletei világszerte.

A vakcina csak jövőre fog védettséget nyújtani azoknak, akik első körben lesznek beoltva vele – írta az Equilor Befektetési Zrt. a Pfizer termékéről.

Az emberek nagy része számára azonban még később, 2021 nyarán lesz elérhető az oltóanyag. A jelenlegi tervek alapján a Pfizer és a BioNTech 2020-ban 50 millió vakcinát tudna leszállítani, 2021-ben pedig 1,3 milliárdot. Az általuk fejlesztett oltóanyag szállítása egyelőre logisztikai kihívást jelent, ugyanis -70 fokon kell tárolni. A hírre a Pfizer részvények árfolyama 7,7 százalékot, a BioNTech pedig 13,9 százalékot ugrott.

15 éves csúcson a részvények

Egyelőre még további minimum 70 megbetegedésre kell várni a tesztelés során ahhoz, hogy ez az előzetes adat elfogadható hitelességű legyen – írta az Erste Befektetési Zrt.

Ez jó hír, de ettől nem változott meg jelentősen a világ. Ugyanis továbbra is november vége, december eleje lehet a klinikai kísérletek vége. Utána jöhet a jóváhagyás és kezdődhetnek meg az oltások. Ez nem különbözik a korábbi várakozásunktól. Így kicsit furcsának is tűnik a nagy hurráoptimizmus. Európában még a hasonló emelkedéseket követő szokásos korrekciót sem láthatjuk, pedig kellene jönnie. A fejlett piacok például a jövő évi PE-vel számolva az elmúlt 15 év csúcsán vannak jelen pillanatban.

Arany helyett bitcoint vesznek a gazdagok?

Az intézményi befektetők a bitcoinra figyelhetnek az arany alternatívájaként. Ehhez hasonló mondatokat tucatszám lehetett olvasni az utóbbi években. Általában azonban nem voltak túl megalapozottak, és sokszor inkább a bitcoin-befektetők vágyai ihlették e híreket. Most azonban fontos szereplő, a JPMorgan elemzését idézi a kriptodeviza-sajtó.

A bitcoin öt éves grafikonja (Tradingview.com)
A bitcoin öt éves grafikonja (Tradingview.com)

A megállapítást arra alapozzák, hogy a befektetésialap-szerűen működő Grayscale's Bitcoin Trust (GBTC) befektetési társaságba  októberig összességében tőkebeáramlás volt megfigyelhető. Eközben az aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapok (ETF) október közepe óta kiáramlást tapasztaltak.

A JPMorgan elemzői által közzétett jelentés szerint a GBTC tőkebeáramlása és az arany ETF tőkekiáramlása közötti ellentét „alátámasztja azt az elképzelést, hogy egyes befektetők, akik korábban arany ETF-be fektettek, például családi vagyonkezelő irodák, a bitcoinra az arany alternatívájaként tekinthetnek”. (A “family office” legalább 100 millió dollárral rendelkező családi vagyonok kezelését jelenti a Wikipedia szerint.)

Mennyit számít a reklám?

Megjegyzik azonban azt is, hogy a bitcoin az utóbbi időben sokat emelkedett és túlvetté válhatott. Tízezer dollár közeléből pár hét alatt 15 ezer fölé ment, amióta a PayPal bejelentette, hogy platformján keresztül kriptodevizákat is elfogad, illetve kínál. Az is árnyalja a képet, hogy a Grayscale reklámkampányt indított, amelyben arra biztatja a befektetőket, hogy adják el az aranyat, és vegyenek helyette bitcoint.

A szóban forgó GBTC-alap jelentős szereplő, mérete, pontosabban tőzsdei kapitalizációja jelenleg 8,6 milliárd dollár.

A sertés nyomta le a kínai inflációt

Ma délben a ZEW német hangulatindexet tesik közzé, az elemzők csökkenést várnak. A sertéshús csökkenő ára több mint tizenegy éves mélypontra szorította le Kína inflációs rátáját.

Az áruk és szolgáltatások ára októberben mindössze 0,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A közgazdászok 0,8 százalékos inflációra számítottak a szeptemberi 1,7 százalék után. A disznóhús ára 2,8 százalékkal csökkent, de előtte több mint másfél évig emelkedett. Ennek oka az afrikai sertéspestis következményei voltak.

Nő a nyomás a Bayeren

A részvény 0,4 százalékos pluszban van ma. A korábbi Monsanto-féle növényvédő szer által okozott károk kapcsán folyó kártérítési lejárások továbbra is sújtják a társaságot.

Az amerikai glifozát-perekben az illetékes bíró fokozta a Bayer gyógyszer- és agrokémiai társaságra nehezedő nyomást a megállapodások lassúsága miatt írta az N-Tv.de. A perek folytatásával fenyeget, amennyiben nem haladna előre a peren kívüli megállapodás. A Bayer nyáron nagyszabású rendezési tervet jelentett be, legfeljebb 9,6 milliárd dollárt különítve el a folyó perekre.

Jelentett az Adidas

Az Adidas, a DHL-tulajdonos Deutsche Post, a Henkel, a Siemens Energy, a Telecom Italia és a Salvatore Ferragamo teszi közzé ma gyorsjelentését Európában a Bloomberg szerint. Tegnap este a Beyond Meat csalódást okozott, ráadásul a McDonald’s is növényi hamburgert jelentett be.

Az Adidas bevételsoron hozta a várakozásokat, profitsoron pedig felül is múlta azokat, főleg az európai piacon volt erős. Viszont a negyedik negyedéves működésiprofit-előrejelzés elmarad a várttól. A Deutsche Post bevételben szintén hozta a várakozást, az EBIT esetében pedig felülteljesítette a konszenzust. A negyedik negyedévben nagyon intenzív forgalmat várnak a karácsonyi szezon miatt is írta a KBC Equitas.

Brexit, 1697. rész, nyolcvanharmadik fejezet

Az Egyesült Királyságban a Lordok Háza elutasította a Brexitre vonatkozó nemzetközi egyezmények megsértésének kormányzati terveit. Visszautalva ezzel a  kérdést Boris Johnson miniszterelnöknek, aki kijelentette, hogy módosítja a jogszabályt.

A felsőház által elutasított törvény felhatalmazást adott volna a minisztereknek arra, hogy egyoldalúan átírják a kilépési megállapodás egyes részeit, amelyeket Johnson az Európai Unióval kötött. Közben a november 15-i határidő előtti tárgyalások utolsó hete elérkezett. Ez után Nagy-Britannia a megegyezés nélküli, rendezetlen kilépést kockáztatja az egységes európai piacról írta a Bloomberg.com.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG