Tegnap a piacok valósággal eufórikus állapotba kerültek a Pfizer oltással kapcsolatos bejelentése nyomán, ma azonban óvatosság tapasztalható. Sok elemző rámutatott, hogy az oltások elterjedéséig és a gazdaság normalizálódásáig még hosszú hónapok fognak eltelni, és kemény télre kell készülni addig. Az amerikai választással kapcsolatos pozitív várakozások is beépülhettek már az árakba.
A lelkesedés már tegnap este csillapodott, az S&P 500 amerikai index, amely napközben közel négy százalékos pluszban is volt, végül csak 1,2 százalékos emelkedéssel zárt. Az európai indexek közül a német ma 0,1 százalékkal süllyed, Párizsban és Londonban viszont 1,1 százalékos az emelkedés. A Stoxx 600 összeurópai mutató 0,4 százalékkal emelkedik. Az amerikai S&P 500 határidős index 0,2 százalékkal süllyed, a technológiai nagyvállalatok Nasdaq 100-as mutatója viszont 1,2 százalékkal van lejjebb. A befektetők egy része eladja a vírusválságban felvásárolt technológiai papírokat.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Itthon a BUX index 1,2 százalékkal emelkedik, az OTP 1,9, a Mol 2,5 százalékos pluszt mutat. Egy százalékkal esik viszont a Richter, 0,4 százalékkal javít a Telekom. A forint kissé erősödik, 358,50 forint az euró ára. A dollár szerényen drágul. A tegnapi zuhanás után felfelé korrigálnak a nemesfémek. Egy százalék feletti mértékben erősödik a kőolaj is. A tegnapi nagy erősödésnek körülbelül a felét visszaadja ma a török líra.
Csodaszer-e a Pfizer oltása?
Tegnap a Pfizer-Biontech páros bejelentette, hogy 90 százalékban hatásos az oltásuk, amelynek jelenleg zajlanak a harmadik fázisú kísérletei világszerte.
A vakcina csak jövőre fog védettséget nyújtani azoknak, akik első körben lesznek beoltva vele – írta az Equilor Befektetési Zrt. a Pfizer termékéről.
Az emberek nagy része számára azonban még később, 2021 nyarán lesz elérhető az oltóanyag. A jelenlegi tervek alapján a Pfizer és a BioNTech 2020-ban 50 millió vakcinát tudna leszállítani, 2021-ben pedig 1,3 milliárdot. Az általuk fejlesztett oltóanyag szállítása egyelőre logisztikai kihívást jelent, ugyanis -70 fokon kell tárolni. A hírre a Pfizer részvények árfolyama 7,7 százalékot, a BioNTech pedig 13,9 százalékot ugrott.
15 éves csúcson a részvények
Egyelőre még további minimum 70 megbetegedésre kell várni a tesztelés során ahhoz, hogy ez az előzetes adat elfogadható hitelességű legyen – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ez jó hír, de ettől nem változott meg jelentősen a világ. Ugyanis továbbra is november vége, december eleje lehet a klinikai kísérletek vége. Utána jöhet a jóváhagyás és kezdődhetnek meg az oltások. Ez nem különbözik a korábbi várakozásunktól. Így kicsit furcsának is tűnik a nagy hurráoptimizmus. Európában még a hasonló emelkedéseket követő szokásos korrekciót sem láthatjuk, pedig kellene jönnie. A fejlett piacok például a jövő évi PE-vel számolva az elmúlt 15 év csúcsán vannak jelen pillanatban.
Arany helyett bitcoint vesznek a gazdagok?
Az intézményi befektetők a bitcoinra figyelhetnek az arany alternatívájaként. Ehhez hasonló mondatokat tucatszám lehetett olvasni az utóbbi években. Általában azonban nem voltak túl megalapozottak, és sokszor inkább a bitcoin-befektetők vágyai ihlették e híreket. Most azonban fontos szereplő, a JPMorgan elemzését idézi a kriptodeviza-sajtó.
A megállapítást arra alapozzák, hogy a befektetésialap-szerűen működő Grayscale's Bitcoin Trust (GBTC) befektetési társaságba októberig összességében tőkebeáramlás volt megfigyelhető. Eközben az aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapok (ETF) október közepe óta kiáramlást tapasztaltak.
A JPMorgan elemzői által közzétett jelentés szerint a GBTC tőkebeáramlása és az arany ETF tőkekiáramlása közötti ellentét „alátámasztja azt az elképzelést, hogy egyes befektetők, akik korábban arany ETF-be fektettek, például családi vagyonkezelő irodák, a bitcoinra az arany alternatívájaként tekinthetnek”. (A “family office” legalább 100 millió dollárral rendelkező családi vagyonok kezelését jelenti a Wikipedia szerint.)
Mennyit számít a reklám?
Megjegyzik azonban azt is, hogy a bitcoin az utóbbi időben sokat emelkedett és túlvetté válhatott. Tízezer dollár közeléből pár hét alatt 15 ezer fölé ment, amióta a PayPal bejelentette, hogy platformján keresztül kriptodevizákat is elfogad, illetve kínál. Az is árnyalja a képet, hogy a Grayscale reklámkampányt indított, amelyben arra biztatja a befektetőket, hogy adják el az aranyat, és vegyenek helyette bitcoint.
A szóban forgó GBTC-alap jelentős szereplő, mérete, pontosabban tőzsdei kapitalizációja jelenleg 8,6 milliárd dollár.
A sertés nyomta le a kínai inflációt
Ma délben a ZEW német hangulatindexet tesik közzé, az elemzők csökkenést várnak. A sertéshús csökkenő ára több mint tizenegy éves mélypontra szorította le Kína inflációs rátáját.
Az áruk és szolgáltatások ára októberben mindössze 0,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A közgazdászok 0,8 százalékos inflációra számítottak a szeptemberi 1,7 százalék után. A disznóhús ára 2,8 százalékkal csökkent, de előtte több mint másfél évig emelkedett. Ennek oka az afrikai sertéspestis következményei voltak.
Nő a nyomás a Bayeren
A részvény 0,4 százalékos pluszban van ma. A korábbi Monsanto-féle növényvédő szer által okozott károk kapcsán folyó kártérítési lejárások továbbra is sújtják a társaságot.
Az amerikai glifozát-perekben az illetékes bíró fokozta a Bayer gyógyszer- és agrokémiai társaságra nehezedő nyomást a megállapodások lassúsága miatt – írta az N-Tv.de. A perek folytatásával fenyeget, amennyiben nem haladna előre a peren kívüli megállapodás. A Bayer nyáron nagyszabású rendezési tervet jelentett be, legfeljebb 9,6 milliárd dollárt különítve el a folyó perekre.
Jelentett az Adidas
Az Adidas, a DHL-tulajdonos Deutsche Post, a Henkel, a Siemens Energy, a Telecom Italia és a Salvatore Ferragamo teszi közzé ma gyorsjelentését Európában a Bloomberg szerint. Tegnap este a Beyond Meat csalódást okozott, ráadásul a McDonald’s is növényi hamburgert jelentett be.
Az Adidas bevételsoron hozta a várakozásokat, profitsoron pedig felül is múlta azokat, főleg az európai piacon volt erős. Viszont a negyedik negyedéves működésiprofit-előrejelzés elmarad a várttól. A Deutsche Post bevételben szintén hozta a várakozást, az EBIT esetében pedig felülteljesítette a konszenzust. A negyedik negyedévben nagyon intenzív forgalmat várnak a karácsonyi szezon miatt is – írta a KBC Equitas.
Brexit, 1697. rész, nyolcvanharmadik fejezet
Az Egyesült Királyságban a Lordok Háza elutasította a Brexitre vonatkozó nemzetközi egyezmények megsértésének kormányzati terveit. Visszautalva ezzel a kérdést Boris Johnson miniszterelnöknek, aki kijelentette, hogy módosítja a jogszabályt.
A felsőház által elutasított törvény felhatalmazást adott volna a minisztereknek arra, hogy egyoldalúan átírják a kilépési megállapodás egyes részeit, amelyeket Johnson az Európai Unióval kötött. Közben a november 15-i határidő előtti tárgyalások utolsó hete elérkezett. Ez után Nagy-Britannia a megegyezés nélküli, rendezetlen kilépést kockáztatja az egységes európai piacról – írta a Bloomberg.com.