Az Egyesült Államok földgázkitermelő vállalatai a több éve nem látott alacsony árak miatt visszafogták termelésüket, ám úgy vélik, nem kell sokat várniuk arra, hogy többet kapjanak az energiahordozóért. Szakértői vélemények szerint a jelenlegi gázár nem fedezi a kitermelés költségeit.
A magyarázat az összességében enyhe tél okozta alacsony keresletben keresendő, amivel szemben 2023 végén rekordmagasságba nőtt a kitermelés és a készletek nagysága is. Mindezek nyomán március második felében a kínálat több mint negyven százalékkal volt az ötéves átlag és 23 százalékkal a 2023. márciusi szint felett – derült ki az amerikai energiaügyi információs hivatala (EIA) adataiból.
Sok gázkitermelő elkezdte spejzolni kitermelés előtt álló kútjait arra készülve, hogy amint javul a piaci helyzet, be tudja indítani kitermelésüket. A vállalatok arra számítanak, hogy 2025-ben fordulhat a helyzet elsősorban az LNG iránti exportkereslet erősödésének köszönhetően. Néhány új exportterminál megnyitása is 2025-ben várható. Az úgynevezett Henry Hub-árak – amelyek az energiahordozó egyik fő átadási pontjáról, az amerikai gázcsőhálózat egyik csomópontjáról kapták a nevüket – várakozások szerint 2024 végétől emelkedhetnek. (Az alábbi adatgrafikán az európai piacon irányadó, TTF-gáz árfolyamának alakulása látható.)
A 2,59 dollár/MMBtu-s 2023 végi szintről márciusra 1,44 dollárra csökkentek, ám az év végére 3,18 dollárra mehetnek fel. Öt év múlva elérhetik a 3,94 dollár/MMBtu-t. Európában a földgáz határidős jegyzése 29 euró/MWh-ra nem fel a moszkvai terrortámadás után, ami jelentős növekedés a február végi 21 eurós szinthez képest. Az orosz és az ukrajnai energia-infrastruktúrát ért katonai csapások szintén támaszt adnak a gázárnak. Ugyanakkor a stabil norvégiai termelésnek, a napenergia-előállítás növekedésének és a tél végének köszönhetően az árcsökkenési trend kitartását jósolják az elemzők. A tárolók átlagos feltöltöttsége 59 százalékos. (Forrás: oilprice.com)