7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A képviselők vasárnap éjfélig közzétett vagyonnyilatkozataiból egyéb érdekességek is kibogarászhatók. Például az, hogy a koronavírus-járvány miatt egy időre leértékelődött értékpapírokban a honatyák és -anyák is haszonszerzési lehetőséget láttak. Ennek köszönhetően összességében több képviselőnek volt állampapírja, befektetési jegye és részvénye 2020-ban, mint egy évvel korábban.

Már több cikkünkben rámutattunk arra, hogy a koronavírus-járvány a megtakarításokkal rendelkezők számára egyben lehetőséget is teremtett arra, hogy haszonra tegyenek szert. A globális veszélyhelyzet 2020. március 11-ei kihirdetését követően ugyanis olyan alacsonyra zuhantak a pénz- és tőkepiaci árfolyamok, ami már kedvező beszállási pontokat jelentett. Még azok is vettek részvényt, akik addig csak a gyakorlatilag kockázatmentes állampapírokig „merészkedtek”. Lapcsoportunk részletesen foglalkozott ezzel a jelenséggel a privátbanki ügyfelek vonatkozásában.

Gyurcsány Ferenc toronymagasan vezeti az értékpapír-tulajdonos képviselők listáját. Fotó: MTI
Gyurcsány Ferenc toronymagasan vezeti az értékpapír-tulajdonos képviselők listáját. Fotó: MTI

Feltehetően nem volt ez másként a parlamenti képviselőknél sem, hiszen nekik ugyancsak jócskán van mit a tejbe aprítaniuk – derült ki a vasárnap éjfélig közzétett vagyonnyilatkozataikból. Amelyeket ugyanakkor nemcsak a jövedelmek vonatkozásában, hanem más aspektusokból is kiveséztünk. Például, hogy mennyi készpénzük szunnyad a párnacihában, mekkora ingatlanvagyonnal rendelkeznek, s külön kitértünk a honanyák anyagi helyzetére is.

Folytatva e sort, ezúttal azt néztük meg, a képviselők is hasonlóan reagáltak-e a koronavírus-járvány nyújtotta fialtatási lehetőségekre, mint a T. Házon kívül lévő tehetősebbek.

E kérdésre a válasz egyértelműen az, hogy igen. A vagyonnyilatkozatokban szerepeltetett értékpapírok összesített értéke számításaink szerint több mint 400 millió forinttal gyarapodhatott 2020-ban a 2019 végi állapothoz képest, s megközelíthette a 2,419 milliárdot.

A feltételes mód azért indokolt, mert bár már több mint 30 éve kell a parlamenti képviselőknek elkészíteniük az előző évi vagyonnyilatkozataikat – minden évben január 31-én éjfélig –, annak kitöltése a mai napig voluntarista módon történik. Az erre szolgáló rubrika az Értékpapírban elhelyezett megtakarítás vagy egyéb befektetés címet viseli, zárójelben konkretizálva, mi tekinthető ilyennek: részvény, kötvény, részjegy, kincstárjegy, nagy értékű biztosítás. Mint ahogy az is meg van határozva, hogy ezeket az értékpapír-elemeket milyen értéken kell szerepeltetni: névértéken. Noha a valós vagyoni helyzetet inkább az árfolyamérték ábrázolja. Csak, hogy érzékeltessük a különbséget: egy darab OTP-részvény névértéke 100 forint, az árfolyamértéke viszont a szerdai tőzsdei kereskedés végén 13 770 forint volt, vagyis ennyiért cseréltek gazdát a bankpapírok – ez 137,7-szeres eltérés.

A nem egyértelmű metodikának is betudható, hogy a képviselők egy része névértéken, mások árfolyamértéken szerepeltetik az értékpapírjaikat, megint mások csak darabszámot tüntetnek fel. Ráadásul sokan azzal sem könnyítik meg a tisztánlátást, hogy nemes egyszerűséggel csak értékpapírt írnak, márpedig az nyilvánvaló, hogy más az értékváltozása egy darab állampapírnak és más egy darab részvénynek – ez utóbbin belül az is lényeges, hogy azt melyik cég bocsátotta ki.

Mindezek figyelembevételével kell kezelni tehát a vagyonnyilatkozatokban szereplő értékpapírokat és azok valószínűsíthető értékét – magyarul, inkább az érdekesség kategóriájába tartozóként.

Ami biztos, a 199 képviselő több mint egyharmada, 69 honatya, illetve -anya rendelkezett értékpapírral 2020 végén. Hárommal többen, mint egy évvel korábban. Ez úgy jött ki, hogy míg négy fideszes képviselő (köztük Hoppál Péter miniszteri biztos) megvált valamennyi értékpapírjától, addig heten tavaly vágtak bele ilyen befektetésekbe. Köztük az elhunyt édesapja helyére tavaly az Országgyűlésbe ült Koncz Zsófia (Fidesz) és a jobbikos Dúró Dóra. A hetek közül a fideszes Győrffy Balázs debütált a legnagyobb értékkel, ő nem kevesebb, mint 50 millió forintot invesztált kincstárjegybe.

Az is sziklaszilárd tény, hogy a DK-s Gyurcsány Ferenc első helye 2020-ban is elvitathatatlan a képzeletbeli értékpapír-vagyonosok között. A 2004-2009 között regnált miniszterelnök összesen közel 823,5 millió forintnyi értékpapírt tartott magánál a múlt év végén – nem konkretizálva, hogy milyeneket, de azt egyértelművé tette, hogy árfolyamértékről van szó. Ez csaknem 88,5 milliós gyarapodást jelent 2019 végéhez képest.

Gyurcsány előnye hatalmas a második helyezett, ugyancsak ellenzéki Tóth Csabával szemben. Az MSZP-s politikus ugyanis „csak” közel 229 millió forint értékű értékpapír felett diszponált, ez csaknem 13 milliónyi éves növekedés. Az ő portfoliója egyébként a legszínesebb a képviselők között: van benne állampapír, befektetési jegy, Magyar Telekom-részvény és egyéb, azaz nem nevesített értékpapír.

A harmadik helyet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöki tisztét a Pénzügyminisztérium államtitkáraként betöltő Tállai András foglalja el, aki a 2019-es hetedik helyről ugrott a képzeletbeli dobogóra. Annak köszönhetően, hogy értékpapírjai értéke 2020-ban több mint 40 millió forinttal gyarapodott, amit úgy ért el, hogy az utolsó szálig megvált a befektetési jegyeitől, amelyek révén 35 milliót kasszírozott, s ezt, valamint még 40 milliónyi friss pénzt állampapírokba tolt – csaknem testvériesen elosztva ezt a 75 milliót a szuperkötvénynek nevezett, öt éven át átlagban közel évi 5 százalékot hozó Magyar Állampapír Plusz és az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír között.

Tállai esete nem kirívó, a 2020 végén értékpapírral rendelkezett képviselők többsége szintén nem kockáztató típus: 49-en tartották pénzüket állampapírban, néggyel többen, mint 2019 végén. Összesített portfoliójuk értéke egy év alatt csaknem 38 százalékkal nőtt, 658,6 millióról 907 millióra. Az a parlamenti erőviszonyok ismeretében nem meglepő, hogy az állampapír-tulajdonosok döntő többsége kormánypárti. Mint ahogy az is magától értetődő, hogy maga Varga Mihály pénzügyminiszter is a saját pénzével járul hozzá a költségvetés finanszírozásához.

A befektetésijegy-tulajdonosok mezőnye már jóval szűkebb, mindössze 11 képviselő tartott magánál effajta értékpapírt 2020 végén, eggyel kevesebben, mint 2019-ben, s e portfoliójuk összesített értéke jelentősen, csaknem 18,7 millió forinttal, 105,3 millióra csökkent.

Részvénybe ugyanakkor hárommal többen merészkedtek tavaly, mint tavalyelőtt: 17-en. Portfoliójuk értéke a már említett módszertani kuszaság miatt határozható meg nehezen, ami az értékpapírok között hagyományosan messze a legnagyobb árfolyammozgást produkáló részvényeknél leginkább szembetűnő. Érdekességek azért így is akadnak. Például az, hogy Süli János – aki tárca nélküli miniszterként a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felel – az immár Mészáros Lőrinc érdekeltségébe is tartozó CIG Pannóniában tulajdonos.

Mivel egyik évről a másikra vagyonnyilatkozat-kitöltési szokásain egyetlen képviselő sem változtatott – magyarul, aki például 2019-ben névértéken szerepeltette az egyik befektetését, az 2020-ban is így tett, azaz nem tért át az árfolyamértékre –, nagyjából meghatározható, hogy a mindkét évben értékpapírral rendelkezett 62 képviselő közül 42 portfoliójának az értéke nőtt egy év alatt, 11-é stagnált és 9-é csökkent. A stagnálók esetében erős a gyanú, hogy rá sem néztek a portfoliójukra, hanem automatikusan az előző évi összegeket írták be.

E listából a már említett Gyurcsány-Tállai duó mellett kiemelhető még:

  • Bánki Eriknek, a Fidesz frakcióvezető-helyettesének, a parlament gazdasági bizottságának elnökének a 18,5 milliós,
  • Varga Mihálynak a 13,5 milliós,
  • Rétvári Bencének, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkárának, miniszterhelyettesének a 12 milliós,
  • Hollik Istvánnak, a Fidesz kommunikációs igazgatójának a 4,5 milliós,
  • Simicskó Istvánnak az 1,7 milliós egy év alatti értékpapír-vagyongyarapodása,
  • s hogy az ellenzék ezen összevetésben legprominensebb személyét említsük: Hiller István ex MSZP-elnök 1 milliós izmosodása.

Bár Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter portfoliója is gyarapodott, de „csak” közel 364 ezerrel, míg Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára már azokhoz tartozik, akik értékpapírállománya 2019-ről 2020-ra leértékelődött – az övé speciel 1,13 millióval.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45940 45440 46000 -0,07% 45930 45940 2 940 798 650 HUF 2026-06-26 11:14:33
MOL 3674 3660 3716 +0,71% 3670 3678 301 332 060 HUF 2026-06-26 11:14:18
MTELEKOM 2678 2676 2706 -0,52% 2676 2678 419 523 494 HUF 2026-06-26 11:14:50
RICHTER 12280 12200 12360 +1,15% 12260 12280 379 787 370 HUF 2026-06-26 11:15:29
OPUS 350 350 364 +0,14% 350 356 9 343 299 HUF 2026-06-26 11:09:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Döbbenet: a kriptó elintézheti, hogy éjjel-nappal ömöljön az arany és az olaj a befektetőkre
Czwick Dávid | 2026. június 26. 10:21
A klasszikus tőzsdei világ egyik utolsó bástyáját is kikezdi a kriptopiac és a nem hagyományos piacterek, brókerek előretörése. A kiélezett helyzetben a világ legmeghatározóbb árupiacát üzemeltető Chicagói Fémtőzsde (CME) is próbál előremenekülni, de könnyedén saját ujjába haraphat. A kisbefektetők viszont izgatottan figyelnek, mert akár még több lehetőség és új termékek hullhatnak az ölükbe.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi rossz hangulatban szédeleg a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 09:24
Csökkenéssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde a pénteki kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Ettől nem lesz boldog, nézze, mennyit ér most egy euró
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:20
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Rég nem látott csökkenés az amerikai tőzsdén, Trump szavai nyugtatták az olajpiacot
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:05
Vegyesen zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. Donald Trump előtte a közel-keleti helyzetről nyilatkozott, szerinte az Egyesült Államok a „puszta erő” pozíciójából tárgyal Iránnal, amely „sürgősen megállapodást akar kötni”. Az olajárak csökkenéssel reagálnak.
Részvény / Deviza / Áru Erősödött a forint, 311-nél jár a dollár
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 18:32
Az euró és a svájci frank is olcsóbb, mint reggel.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson az OTP árfolyama és a BUX-index is
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 18:02
Belehúzott az OTP a nap végére, az árfolyam megközelítette a 46 ezer forintot.
Részvény / Deviza / Áru Csökkenéssel nyitottak a techrészvények, és az S&P 500 is
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 17:13
Csak az ipari részvények tudtak emelkedni a tengerentúli tőzsdenyitás után, az európai tőzsdék viszont mind pozitív mérleggel állnak délután.
Részvény / Deviza / Áru Beesett a Telekom, a Richter viszont nagyot megy a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:34
Több mint 2 százalékkal csökkent a Magyar Telekom árfolyama csütörtökön délutánig, a többi vezető részvény értéke emelkedett.
Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy határt az olaj – le is rázta a háborús árakat?
Czwick Dávid | 2026. június 25. 15:16
Újra az Irán február 28-i megtámadása előtti árszintre zuhant vissza az Európában iparági standardként használt Brent nyersolaj hordónkénti világpiaci ára. A közel négyhavi mélypontra jutó nyersanyag kurzusa az iráni háború végét, valamint a felfutó – a Hormuzi-szoroson keresztül haladó – olajpiaci hajóforgalom szintjét is árazhatja. Elemzők szerint ugyanakkor nem feltétlenül ennyire rózsaszín az összkép. A fegyvernyugvás törékeny lehet, nem is beszélve arról, mennyire megemelkedtek a hajózási költségek és rizikók a hónapokig zajló katonai összecsapás hatására.  
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre a Telekom a nap vesztese a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 12:49
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 3,04 pontos nyitás után emelkedett csütörtökön délelőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG