Visszatért az optimizmus a részvénypiacokra csütörtökön, késő délelőtt az EuroStoxx50 index fél százalékos pluszban jár. Frankfurt és London lemaradó 0,2 százalékos emelkedéssel, Párizs 0,6 százaléknál tart, Milánó és Amsterdam indexe pedig 0,7 százalékkal javít.
Tegnap délután elég csúnyán néztek ki az amerikai tőzsdeindexek, de a nap végére gyakorlatilag nullába tudtak visszajönni. Most az amerikai határidős indexek közül az S&P 500-as mutató 0,1, a Nasdaq indexe pedig 0,4 százalékkal van feljebb.
Felülteljesítő a BUX
Délután fontos adatra várnak, az amerikai GDP utolsó negyedéves értékét teszik majd közzé első olvasatban. Az elemzők éves szinten 2,6 százalékot várnak. Jó hír volt, hogy a kanadai jegybank ugyan emelte a kamatlábat, de a kamatemelési ciklus végét jelezte előre. Sokan remélik, hogy ez az amerikai jegybankot is befolyásolja majd.
Átlagon felül emelkedik ma a BUX index, 1,2 százalékkal, ráadásul a délelőtt során szépen folyamatosan felfelé tartott. Az OTP 1,6, a Mol 1,7, a Richter 0,5 százalékkal javít. A Magyar Telekom azonban 0,5, az ANY Nyomda 1,4, a Duna House 1,2 százalékkal ment lejjebb.
Egyre erősebb a forint
Az euró forintárfolyama 388,5 körül jár, ami több mint két forintos emelkedés, de ez egy kicsit csalóka. Tegnap késő este ugyanis 386 forintig ment le az árfolyam, amire nem volt példa tavaly június eleje óta, vagyis több mint hét hónapja. De az elmúlt hetekhez, hónapokhoz képest ma is jól állunk. A dollár is május óta nem látott szinten van, 356 forint közelében, de volt ma 353,70 is.
A piacokat kedden az MNB azon bejelentése lepte meg, hogy áprilistól az eddigi öt százalékról tíz százalékra emeli a bankokra vonatkozó kötelező tartalékrátát. Ezen kívül a gázár is jobbára esett a héten, az olajár és a dollár pedig nem sokat változott. Ma viszont a hollandiai gáz 2-3 százalékkal drágul, 58 euró közelébe.
Gyorsjelentés-dömping és a Wizz Air
Kontinensünkön is alaposan beindult a gyorsjelentési szezon, jelentett például a brit Diageo, a holland STMicroelectronics, a svéd Volvo, valamint a Wizz Air.
A légitársaság szép növekedésről számolt be, bevétele több mint 900 millió euró lett, amivel megduplázta a tavalyit, és a pandémia előtti 2019-es szinthez képest is 43 százalékkal magasabb lett – írta a KBC Equitas. De akár 2022 egészét, akár a március végével záródó üzleti év első 3 negyedévét nézzük, a Wizz Air továbbra is veszteséges volt. A vezetőség az április elején induló új üzleti évben azonban már profitábilis működést vár.
Összességében így a kilátások optimisták, noha az árfolyam az utóbbi hetekben alighanem már tükrözte ezt – tették hozzá.
A Teslának örül a bitcoin is?
Kedvező jelentést tett közzé tegnap este a Tesla, a részvény így ma a tőzsdén kívüli előzetes kereskedésben majdnem nyolc százalékkal emelkedik, 155,6 dollárra. Bár az előző órákban is emelkedő trendben volt, átmenetileg a bitcoin is még inkább megugrott a jelentést követően.
A kriptodeviza-sajtó szerint pozitív jel, hogy az autógyártó nem adott el a kriptodeviza-piaci csődhullámmal terhelt negyedik negyedévben a bitcoin-befektetéséből. (Ellentétben a tavalyi harmadik negyedévvel.) Igaz, nem is vásárolt hozzá olcsóbban. A bitcoin egyébként ma másfél százalékos emelkedéssel kicsivel 23 ezer dollár fölé ért, az ether négy százalékkal feljebb, 1610 körül ingadozik.
Arizona Salvador útjára lép?
Wendy Rogers arizonai szenátor törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint a bitcoin törvényes fizetőeszköz lenne az államban, és lehetővé tennék a hivatalos szervezetek számára az elfogadását – írta a Bitcoin Magazine. Így a magánszemélyek és a vállalkozások is adósságok, adók és egyéb pénzügyi kötelezettségek kifizetésére használhatnák. Ugyanez a szenátor egy hasonló indítványt már beterjesztett 2022 januárjában, de akkor nem tudta elfogadtatni.
Olyan államok, mint Texas, New Hampshire, Missouri és Mississippi közelmúltbeli intézkedései azt jelzik, hogy az amerikai tagállamok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a bitcoin és annak előnyei iránt – teszik hozzá.
Óriási fordulatot hajt végre a Hindenburg
Nathan Anderson, a Hindenburg Research mögött álló “aktivista shortos” (eladó, esésre játszó befektető) az eddigi legnagyobb játékára készül a Bloomberg címlapsztorija szerint. A Hindenburg a rá jellemző stílussal “a vállalati történelem legnagyobb átverésének” nevezi az új célpontot, Gautam Adani indiai iparmágnás cégét.
Adani a Bloomberg Billionaires Index szerint 113,4 milliárd dolláros vagyonával még Bill Gatesnél vagy Warren Buffettnél is gazdagabb. Ez figyelemre méltó fordulat a Hindenburgtól, amely még soha nem lendült támadásba olyan nagy és erős vállalat ellen, mint az Adani Group.
(Az aktivista shortosok először egy szerintük fundamentálisan gyenge részvény esésére kötnek üzletet, majd elemzéseket, adatokat szellőztetnek meg róla vagy fellépnek a közgyűlésen, lenyomva az árat – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.