Budapest megmorcosodott az iskolakezdésre
Meglehetősen pocsékul indult a nap a Budapesti Értéktőzsdén: a nyitás után fél órával Európa sereghajtója volt a BUX index. Tegnap nagyot ment Mol, ma viszont visszaadja a nyereséget - 1 százalék körüli veszteségben forgott a nyitás után, az OTP és a Richter fél százalékot csökkent, hasonlóan a Magyar Telekomhoz. Később az európai jó hangulat valamelyest javított a helyzeten, a BUX vesztesége 1 óra elteltével már csak fél százalékos volt, de ezzel még mindig a leggyengébben teljesítő börze a budapesti Európában.
Az állás 10 óra után - friss árfolyamok >> |
Jól indult viszont a nap a Mészáros Lőrinchez köthető cégeknek: az új szerzemény Appeninn valamint az Opimus másfél százalék körüli pluszban jár, de a Konzum erősödése is majdnem eléri az 1 százalékot, ami különösen ebben a hangulatban szép teljesítmény.
Délután igazi tűzijáték jöhet - ezeket a számokat figyeld!
Európában ennél jobb a helyzet, a szeptember egyelőre jól indul, három hónapnyi veszteség után talán most összejön némi plusz a hónap végére. A frankfurti DAX, a londoni FTSE100 egyarán fél százalék körüli erősödést mutatott a kereskedés elején, a párizsi CAC40 ennél valamivel még erősebben kezdett.
A piacokon az igazi izgalmak délután várhatóak: magyar idő szerint 14:30-kor teszik közzé az Egyesült Államokban a legfontosabb havi munkaerőpiaci adatokat. A nonfarm payroll, azaz a mezőgazdaságon kívüli szektorokban foglalkoztatottak száma mellett a munkanélküliségi rátáról is friss adatokat adnak ki - ezek pedig nagyon fontos indikátorok lehetnek a Fed havi kamatdöntése előtt, így komolyabban is megmozgathatják a piacokat.
Az előzetes várakozások szerint a júliusi 209 ezer fős növekedés után augusztusban 180 ezer új munkahelyről érkezhet jelentés ma délután. Az átlagos keresetek a várakozások szerint 0,2 százalékkal nőhettek. Ha a tényadatok ezektől komolyabban eltérnek, akkor érdemes bekötni az öveket és felkészülni a hullámvasútra. Főleg a kereseteket érdemes figyelni: ha a bérek a foglalkoztatottak számával együtt komolyan növekednek, az azonnal a részvényárak és az amerikai kötvényhozamok emelkedéséhez és a dollár erősödéséhez vezethetnek a Reutersnek nyilatkozó szakértő szerint.
Meddig tűrik az erős eurót? Meglódult a forint
Az euró egyébként kissé gyengül pénteken, megy a találgatás arról, hogy meddig engedi erősödni az eurót az EKB - jövő héten ülnek össze a döntéshozók, ahol ez lesz a téma. A piacon úgy számolnak, továbbra sem fog változtatni a laza monetáris politikán az EKB - hiába szól ellene most már egyre több dolog. Az EUR/USD 1,180-1,1890 körül jár, meglátjuk, a délutáni adatok mennyire rúgják fel a bilit.
Friss árfolyamok >> |
A forint egész héten gyengült az euróval szemben, ma viszont meglódult a magyar deviza: az euró jegyzése 306,50 körüli szintről két lépcsőben 305 forint környékére bucskázott.
Friss árfolyamok >> |
Az olaj és az arany ára is ereszkedik a hegymenet után
Az Egyesült Államokban pusztító Harvey hurrikán az olajárat is alaposan megrángatta, mivel épp az olajipar szempontjából fontos területeket is érint - az amerikai finomítói kapacitás negyedét vágta le a hálózatról. Emiatt komolyabb emelkedés volt csütörtökön, különösen a WTI olajfajta drágult, ma ebből ad vissza valamennyit az árfolyam.
Az arany hasonló pályát jár be: tegnap jelentősebb drágulást láttunk, ma lassan csorog lefelé a dollárban mért jegyzés.