6p

A forint stabil, a BUX-ot az OTP húzza, a Molra viszont árnyékot vet a hétvégén bejelentett újabb intézkedéscsomag. Olcsóbb az olaj a recessziós félelmek nyomán, de sokat emelkedett a napokban az arany és az ezüst. Eltűnt egy lengyel energiaszolgáltató szinte teljes nyeresége.

A fontosabb nyugat-európai tőzsdeindexek 0,2-0,4 százalékkal emelkednek hétfő délelőtt, az amerikai határidős indexek viszont ehhez hasonló mínuszban tartózkodnak. A múlt hét nagyon jól végződött a tőzsdéken, és ez a hét is jól kezdődik Európában, pedig a világgazdaságból elég aggasztó adatok érkeznek. 

A kínai gazdaság gyengülésére utaló beszerzésimenedzser-indexek jöttek, amelyek a várakozásoktól is elmaradtak. A német ipar megrendelésállománya hó/hó alapon két százalékkal nőtt ugyan, de év/év alapon kilenc százalékos mínuszban van. A német kiskereskedelem forgalma pedig 8,8 százalékkal zuhant reálértéken tavaly júniushoz képest, amire az adatgyűjtés 1994-es kezdete óta nem volt példa.

A hazai tőzsdeindex az európai átlaghoz hasonlóan viselkedik, talán kicsit annál jobban, 0,6 százalékkal emelkedik. Az OTP elég rendesen megindult, 2,2 százalékkal 8300 forintra ment fel. A Mol egy, a Telekom 0,2 százalékkal esik, a Richter fél százalékkal emelkedik. Több mint négy százalékkal javít az Alteo.

Árfolyam

Erősebb a forint, drágul az ezüst

A forint ma erősödik, az euró 402 körül jár, míg a pénteket 404 körül fejezte be. A héten nem várnak az elemzők olyan belföldi lépést, kamatemelést, amely jelentősebb hatással lenne rá. (Hacsak a kormány nem tálal újra valamilyen meglepetést.)

Az olaj közel két százalékos mínuszban van, amiben nagy szerepe lehet a recessziós félelmeknek és a kínai adatoknak. A héten az OPEC ismét ülésezik majd. Az arany sokat drágult a múlt héten, ma 0,3 százalékkal javít, az ezüst viszont 0,8 százalékkal emelkedik tovább.

Jönnek a magyar gyorsjelentések

Szerdán hajnalban érkezik a Richter második negyedéves jelentése, míg pénteken a Mol számai mozgathatják meg a magyar piacot – írja a KBC Equitas. Az európai bankok is közzéteszik a jelentéseiket a héten, míg a tengerentúlról a játékipari cégek, esetleg az olajcégek további eredményeire lehet érdemes figyelni.

Mol-kút. MTI Fotó - Máthé Zoltán.
Mol-kút. MTI Fotó - Máthé Zoltán.

Új üzemanyag-szabályok itthon

A hétvégi Kormányinfón bejelentették, hogy változtatnak az üzemanyagárstop szabályain, kevesebb érintett veheti igénybe a kedvezményt. Emellett a Molra kivetett extraprofitadó mértékét 25 százalékról 40 százalékra emelték.

A negyedéves jelentésből kiderül, hogy az elmúlt időszakban milyen mértékű profitot termelhetett a társaság az Ural-Brent különbözetének köszönhetően tette hozzá a brókercég.

Az Erste Befektetési Zrt. szerint pedig a fenti két hatás nagyjából kioltja egymást.

Miért esett a Richter pénteken?

A cariprazine (Vraylar) amerikai negyedéves értékesítése már egy ideje az 500 millió dolláros határral küzd. Ezt most sem sikerült megugrania, 492 millió dollár lett a második negyedéves értékesítés, ami 13,9 százalékos növekedés év per év alapon, de elmarad a várt 530 milliótól – írta az Erste Befektetési Zrt.

Ráadásul egy helyben való topogásnak tűnik… egy pici csalódás, ami negatívan is hatott a Richter részvényre pénteken.

Beomlott a lengyel energiaszolgáltató

Nagyot esett a lengyel Polenergia közműszolgáltató részvényeinek árfolyama a nyereség visszaesése miatt, a 2020. márciusi koronavírus-összeomlás óta nem látott mértékben – írja az N-Tv.de. Közel 17 százalékos gödörben is voltak Varsóban, most épp kilenc százalék a mínusz.

Az előzetes számítások szerint a nettó nyereség 94 százalékkal, tizenkét millió eurónak megfelelő összegre esett vissza az elmúlt negyedévben. A vállalat ezt többek között az erősen ingadozó villamosenergia- és földgázárakkal magyarázta.

Öt dolog, amire a héten figyelnek

Miután a múlt heti adatok szerint az amerikai gazdaság a recesszió küszöbén áll, a szokásosnál is nagyobb várakozás előzi meg az ehét pénteki havi foglalkoztatási jelentést (nonfarm payroll) – írja az Investing.com.

  • A munkaerőpiaci jelentés várhatóan azt mutatja majd, hogy a munkaerőpiac továbbra is erős, annak ellenére, hogy egyes vállalatok leépítéseket hajtanak végre és befagyasztják a munkaerő-felvételt. Kiderülhet, hogy a Fed kamatemelések hatással voltak-e a munkaerőpiacra. De ha a vártnál kisebb szám jön, az megerősítheti a nézetet, hogy a Fed nem lesz olyan agresszív a kamatemelésekkel, mint eddig várták. Ez jó hír lenne a tőzsdéknek.
  • A héten több Fed-tisztviselő is beszél majd, köztük Charles Evans chicagói Fed-elnök, James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke és Loretta Mester, a clevelandi Fed vezetője.
  • Néhány, a vártnál jobb vállalati gyorsjelentés lendületet adott a részvényeknek a múlt héten, és ezen a héten is folytatódik az eredmények áradata. Például az az Activision Blizzard, a Caterpillar, az Uber és az Eli Lilly is beszámol. A második negyedéves amerikai vállalati eredmények többnyire a vártnál erősebbek voltak eddig, a Reuters szerint a 279 eddig jelentő S&P 500-as vállalat 77,8 százalékban meghaladta a várakozásokat.

 

  • Folytatódik-e a rali? Az amerikai részvények S&P 500 indexe júliusban mintegy 9,1 százalékkal emelkedett, ami 2020 novembere óta a legnagyobb havi százalékos nyereséget jelenti, míg a Nasdaq 12,3 százalékkal ugrott, ami 2020 áprilisa óta a legnagyobb.
  • A Bank of England felgyorsítja a kamatemeléseket. Csütörtöki ülésén várhatóan fél százalékponttal emeli a kamatokat, ami 1995 óta a legnagyobb kamatemelés lenne.

Már nem olyan extrém a kriptopiaci félelem

A kriptovaluták a hétvégén jól tartották magukat, most szerény, 1-2 százalékos mínuszban van a bitcoin és az ether (23 400, illetve 1690 dollár körül). A piac végre, két-három hónap után kijutott az “extrém félelem” állapotából, bár még mindig a “félelem” állapotában van.

A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe”. Forrás: Alternative.me
A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe”. Forrás: Alternative.me

A metaverzum sikeres lesz, a Meta nem?

Vitalik Buterin, az Ethereum ikonikus alapítója egy Twitter-bejegyzéssorozatban fejtette ki gondolatait arról, hogyan nézhet ki a metaverzum. Szerinte az emberek még nem igazán tudják, hogy mi az a metaverzum és mit is akarnak majd tőle, így sok, jelenleg futó vállalati projekt valószínűleg nem fog sehova sem vezetni.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Buterin kifejezetten kritizálta az ezen dolgozó Meta Platforms-ot (volt Facebook), mondván, hogy bármit is hoznak létre, az félre fog sikerülni. Szerinte a metaverzum a mai technológia fejlődésének elkerülhetetlen lépéseként fog eljönni.

Ez egyébként népszerű elmélet a kriptovaluta-rajongók körében, amely szerint a metaverzumok decentralizáltan fognak jól működni. Így a technológiai óriások nem tudnak majd labdába rúgni. De ehhez alighanem a szóban forgó multiknak is lesz néhány szavuk.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28690 28550 28690 +0,56% 0 0 10 619 202 170 HUF 2025-07-18 17:10:16
MOL 3050 3004 3050 +0,99% 0 0 2 297 071 352 HUF 2025-07-18 17:10:23
MTELEKOM 1772 1764 1786 -0,11% 0 0 381 103 036 HUF 2025-07-18 17:14:51
RICHTER 10200 10130 10210 +0,69% 0 0 1 662 365 660 HUF 2025-07-18 17:10:39
OPUS 592 585 596 -0,34% 0 0 83 614 478 HUF 2025-07-18 17:06:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vészesen közel került a forint egy lélektani határhoz
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:46
Közel volt a 400.
Részvény / Deviza / Áru Megint durroghatnak a pezsgők a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 607,69 pontos, 0,6 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 16:31
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,13 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,20 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,35 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre jó napja van a pesti tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:11
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Új megatrend lehet az európai részvények felülteljesítése?
Richter Péter | 2025. július 18. 14:16
Donald Trump tavaly novemberi újraválasztása óta a német részvények felülteljesítették amerikai társaikat és idén már hasonló trend figyelhető meg az egész európai részvénypiac szempontjából is. Ez azért is érdekes, mert a megelőző években éppen ellenkező trendet figyelhettünk meg. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindennapi dolgok történnek a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:45
A BUX értékét csaknem teljes egészében meghatározó valamennyi blue chip árfolyama emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Főhet a feje, ha ilyen részvénye van (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:50
A Magyar Nemzeti Bank a mai naptól felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését. A felfüggesztés a Pensum Group rendszeres és rendkívüli tájékoztatási kötelezettségeinek maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.
Részvény / Deviza / Áru Most megláthatjuk, kik a parkett ördögei
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:27
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj is drágult, az arany viszont olcsóbbodott.
Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elrohan egy pénzváltóba, ha meglátja, mennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:37
Bár az éjjel egy picit gyengült a forint, így is 399-on cserél gazdát az uniós pénzzel szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Megadták péntekre az alaphangulatot New York-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:07
A vezető részvényindexek kivétel nélkül erősödtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG