A fontosabb nyugat-európai tőzsdeindexek 0,2-0,4 százalékkal emelkednek hétfő délelőtt, az amerikai határidős indexek viszont ehhez hasonló mínuszban tartózkodnak. A múlt hét nagyon jól végződött a tőzsdéken, és ez a hét is jól kezdődik Európában, pedig a világgazdaságból elég aggasztó adatok érkeznek.
A kínai gazdaság gyengülésére utaló beszerzésimenedzser-indexek jöttek, amelyek a várakozásoktól is elmaradtak. A német ipar megrendelésállománya hó/hó alapon két százalékkal nőtt ugyan, de év/év alapon kilenc százalékos mínuszban van. A német kiskereskedelem forgalma pedig 8,8 százalékkal zuhant reálértéken tavaly júniushoz képest, amire az adatgyűjtés 1994-es kezdete óta nem volt példa.
A hazai tőzsdeindex az európai átlaghoz hasonlóan viselkedik, talán kicsit annál jobban, 0,6 százalékkal emelkedik. Az OTP elég rendesen megindult, 2,2 százalékkal 8300 forintra ment fel. A Mol egy, a Telekom 0,2 százalékkal esik, a Richter fél százalékkal emelkedik. Több mint négy százalékkal javít az Alteo.
Erősebb a forint, drágul az ezüst
A forint ma erősödik, az euró 402 körül jár, míg a pénteket 404 körül fejezte be. A héten nem várnak az elemzők olyan belföldi lépést, kamatemelést, amely jelentősebb hatással lenne rá. (Hacsak a kormány nem tálal újra valamilyen meglepetést.)
Az olaj közel két százalékos mínuszban van, amiben nagy szerepe lehet a recessziós félelmeknek és a kínai adatoknak. A héten az OPEC ismét ülésezik majd. Az arany sokat drágult a múlt héten, ma 0,3 százalékkal javít, az ezüst viszont 0,8 százalékkal emelkedik tovább.
Jönnek a magyar gyorsjelentések
Szerdán hajnalban érkezik a Richter második negyedéves jelentése, míg pénteken a Mol számai mozgathatják meg a magyar piacot – írja a KBC Equitas. Az európai bankok is közzéteszik a jelentéseiket a héten, míg a tengerentúlról a játékipari cégek, esetleg az olajcégek további eredményeire lehet érdemes figyelni.
Új üzemanyag-szabályok itthon
A hétvégi Kormányinfón bejelentették, hogy változtatnak az üzemanyagárstop szabályain, kevesebb érintett veheti igénybe a kedvezményt. Emellett a Molra kivetett extraprofitadó mértékét 25 százalékról 40 százalékra emelték.
A negyedéves jelentésből kiderül, hogy az elmúlt időszakban milyen mértékű profitot termelhetett a társaság az Ural-Brent különbözetének köszönhetően – tette hozzá a brókercég.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint pedig a fenti két hatás nagyjából kioltja egymást.
Miért esett a Richter pénteken?
A cariprazine (Vraylar) amerikai negyedéves értékesítése már egy ideje az 500 millió dolláros határral küzd. Ezt most sem sikerült megugrania, 492 millió dollár lett a második negyedéves értékesítés, ami 13,9 százalékos növekedés év per év alapon, de elmarad a várt 530 milliótól – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ráadásul egy helyben való topogásnak tűnik… egy pici csalódás, ami negatívan is hatott a Richter részvényre pénteken.
Beomlott a lengyel energiaszolgáltató
Nagyot esett a lengyel Polenergia közműszolgáltató részvényeinek árfolyama a nyereség visszaesése miatt, a 2020. márciusi koronavírus-összeomlás óta nem látott mértékben – írja az N-Tv.de. Közel 17 százalékos gödörben is voltak Varsóban, most épp kilenc százalék a mínusz.
Az előzetes számítások szerint a nettó nyereség 94 százalékkal, tizenkét millió eurónak megfelelő összegre esett vissza az elmúlt negyedévben. A vállalat ezt többek között az erősen ingadozó villamosenergia- és földgázárakkal magyarázta.
Öt dolog, amire a héten figyelnek
Miután a múlt heti adatok szerint az amerikai gazdaság a recesszió küszöbén áll, a szokásosnál is nagyobb várakozás előzi meg az ehét pénteki havi foglalkoztatási jelentést (nonfarm payroll) – írja az Investing.com.
- A munkaerőpiaci jelentés várhatóan azt mutatja majd, hogy a munkaerőpiac továbbra is erős, annak ellenére, hogy egyes vállalatok leépítéseket hajtanak végre és befagyasztják a munkaerő-felvételt. Kiderülhet, hogy a Fed kamatemelések hatással voltak-e a munkaerőpiacra. De ha a vártnál kisebb szám jön, az megerősítheti a nézetet, hogy a Fed nem lesz olyan agresszív a kamatemelésekkel, mint eddig várták. Ez jó hír lenne a tőzsdéknek.
- A héten több Fed-tisztviselő is beszél majd, köztük Charles Evans chicagói Fed-elnök, James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke és Loretta Mester, a clevelandi Fed vezetője.
- Néhány, a vártnál jobb vállalati gyorsjelentés lendületet adott a részvényeknek a múlt héten, és ezen a héten is folytatódik az eredmények áradata. Például az az Activision Blizzard, a Caterpillar, az Uber és az Eli Lilly is beszámol. A második negyedéves amerikai vállalati eredmények többnyire a vártnál erősebbek voltak eddig, a Reuters szerint a 279 eddig jelentő S&P 500-as vállalat 77,8 százalékban meghaladta a várakozásokat.
- Folytatódik-e a rali? Az amerikai részvények S&P 500 indexe júliusban mintegy 9,1 százalékkal emelkedett, ami 2020 novembere óta a legnagyobb havi százalékos nyereséget jelenti, míg a Nasdaq 12,3 százalékkal ugrott, ami 2020 áprilisa óta a legnagyobb.
- A Bank of England felgyorsítja a kamatemeléseket. Csütörtöki ülésén várhatóan fél százalékponttal emeli a kamatokat, ami 1995 óta a legnagyobb kamatemelés lenne.
Már nem olyan extrém a kriptopiaci félelem
A kriptovaluták a hétvégén jól tartották magukat, most szerény, 1-2 százalékos mínuszban van a bitcoin és az ether (23 400, illetve 1690 dollár körül). A piac végre, két-három hónap után kijutott az “extrém félelem” állapotából, bár még mindig a “félelem” állapotában van.
A metaverzum sikeres lesz, a Meta nem?
Vitalik Buterin, az Ethereum ikonikus alapítója egy Twitter-bejegyzéssorozatban fejtette ki gondolatait arról, hogyan nézhet ki a metaverzum. Szerinte az emberek még nem igazán tudják, hogy mi az a metaverzum és mit is akarnak majd tőle, így sok, jelenleg futó vállalati projekt valószínűleg nem fog sehova sem vezetni.
Buterin kifejezetten kritizálta az ezen dolgozó Meta Platforms-ot (volt Facebook), mondván, hogy bármit is hoznak létre, az félre fog sikerülni. Szerinte a metaverzum a mai technológia fejlődésének elkerülhetetlen lépéseként fog eljönni.
Ez egyébként népszerű elmélet a kriptovaluta-rajongók körében, amely szerint a metaverzumok decentralizáltan fognak jól működni. Így a technológiai óriások nem tudnak majd labdába rúgni. De ehhez alighanem a szóban forgó multiknak is lesz néhány szavuk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.