Visszafogott mozgásokkal telnek a forint napjai. Kedden kora délelőtt az euróért 389,20 forintot kértek a devizapiacon, a dollárt pedig majdnem 360,70 forinton jegyezték. Ez a hétfői szintekhez képest minimális változást jelent.
A január elején látott jegyzésekhez képest azonban a forint gyengüléséről van szó. Az euróhoz képest 1,6, a dollárral szemben viszont több mint 4 százalékkal értékelődött le a magyar fizetőeszköz.
Ennél a régiós devizák között volt jobb és rosszabb mutatvány is. A cseh korona 3 százalékkal gyengült az euróval, 5,8 százalékkal a dollárral szemben. A román lej az előbbihez képest stagnált, az utóbbihoz mérten 3 százalékot veszített az értékéből. A lengyel zloty 0,4 százalékkal lett erősebb euróalapon, a dollár viszont 2 százalékkal erősödött hozzá képest.
Indexek mindenfelé
Az amerikai tőzsdéken George Washington és Abraham Lincoln elnökök születésnapjához kapcsolódva hétfőn szünnap volt, ezért onnan nem kapott "iránymutatást" a többi piac. Az Egyesült Államok nagy tőzsdeindexeinek határidős jegyzései egyébként kissé gyengültek magyar idő szerint kedd reggelre. Az S&P-500 0,33 százalékot veszített az értékéből, a Nasdaq-100 0,41, a Dow Jones 0,32 százalékkal csökkent.
Ami a legfontosabb témát, a jegybanki alapkamatok csökkentését illeti, a múlt heti magas inflációs adat alaposan lehűtötte a piaci várakozásokat. Az árazások alapján a befektetők 2024-ben immáron csak 90 bázispontos mérséklést várnak a Fedtől a február eleji mínusz 150 pontos remény helyett. Az Európai Központi Bank esetén 100 bázispontra csökkentek a prognózisok a korábbi 150 pontról.
A befektetők igazodtak ahhoz a vízióhoz, hogy a kamatcsökkentések később kezdődnek és valószínűleg kevésbé fontos lesz a szerepük, mint amire korábban számítottak – véli Vincent Juvyns a JPMorgan Asset Management vagyonkezelő cég stratégája. Ebben szerepet játszik, hogy a vállalati profitok megfelelően nőttek az elmúlt év utolsó negyedében.
Az ázsiai piacokon felemásan alakult a keddi kereskedés. A tokiói irányadó index - a Nikkei - 0,3 százalékos csökkenésével párhuzamosan a hongkongi és a sanghaji mutató 0,6, illetve 0,4 százalékos pluszt termelt. Az európai porondon ugyancsak vegyes volt a kép: Párizsban a CAC 0,4 százalékkal erösődött a kereskedés első óráiban, ugyanakkor a londoni Footsie 0,1, a frankfurti DAX 0,2 százalékkal került lejebb.
Szép számokat hozhat a Magyar Telekom
A BUX 11 óra körül 0,1 százalékos pluszban volt. A vezető papírok közül a Mol 0,1 százalékos gyengülésnél, az OTP ugyanekkora erősödésnél tartott ekkor. A Richter 0,2, a MTelekom pedig több mint 1 drágulást produkált.
Az Erste szakértői szerint a Magyar Telekom a csütörtökön megjelenő gyorsjelentésében erős számokkal "jelentkezik".
A cég bevétele várakozásunk szerint 11 százalékkal lehetett magasabb az előző évinél, elsősorban az adatforgalomnak, az sms-nek, valamint a multimédiás szolgáltatásoknak köszönhetően. Az EBITDA a bevételeknél is gyorsabb ütemben, körülbelül 13 százalékkal bővülhetett év/év alapon, mivel a díjkorrekció pozitív hatása mérsékelhette a költséginflációt, így javulhatott a marzs. Az alacsonyabb pénzügyi eredményt több mint ellensúlyozhatta a jobb működési eredmény, így az adózott eredmény közel 4 százalékkal emelkedhetett előrejelzésünk szerint. A teljes 2023-as év bevétele közel 13 százalékkal bővülhetett, az EBITDA növekedése pedig elérhette a 10-15 százalékos célsáv felső élét - derül ki az erstések prognózisából.
A vörös-tengeri konfliktus ismét megrángatta az olajárat
A nyersolaj ára közel 3 havi csúcsra ugrott, miután hétfőn a jemeni húszi lázadók rakétákkal támadtak egy kisebb tankerhajót, amelynek a legénységét a súlyos károk és a süllyedés veszélye miatt ki kellett menekíteni. A Rubymar nevű hajó egy kisebb tanker, melynek tulajdonosa egy, az Egyesült Királyságból származó cég. A hírek hallatán tovább nőttek a biztosítási díjak a csatornát használó járművek esetében, aminek hatására várhatóan még kevesebb hajó fog a Bab el-Mándeb szoros és a Szuezi-csatorna irányába hajózni. Magyar idő szerint kedden délelőtt a Brent árfolyama 83, az amerikai WTI-é pedig 80 dollár körül ingadozott, ami stagnálást és 0,6 százalékos csökkenésnek felel meg az egy nappal korábbi árfolyamhoz képest.
A földgáz ára Európában már 24 euró/MWh alatt mozog, köszönhetően az erős kínálatnak és az enyhe időjárásnak. Az arany pici emelkedés után 2030 dollár fölé került, 0,5 százalékos erősödést követően.
A kriptopiac képviselői közül a Bitcoin 0,2 százalékkal gyengült, az Ethereum viszont jóval nagyobb mértékű, 2 százalékos mínuszba került, míg a Tether megúszta stagnálással.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.