A KBC Securities elemzői újrabeszerzési költségekkel tisztított üzemi eredmény (CCS EBIT) szintjén 16 százalékos növekedést várnak a Moltól negyedéves alapon, annak ellenére, hogy 10 százalékkal esett a negyedév során a forintban számított olajár. A legfontosabb tényező a rendkívül jó finomítói környezet. Éves alapon viszont a tisztított EBIT 13 százalékot zsugorodhatott.
A KBC Securities elemzői továbbra is bizakodóak a részvénnyel kapcsolatban, szerintük a jelenlegi árfolyamszinteken, hosszú távú befektetőknek már belépési pontot jelenthet a nyomott árfolyam. A nemrégiben bejelentett finomítói és kereskedelmi üzletágat érintő átstrukturálás és a kurdisztáni régióból érkező hírek továbbra is fontos mozgatórugói lehetnek a részvénynek. |
Az előzetes elemzés szerint a negyedéves teljesítményt néhány egyszeri tétel alaposan lerontja. A válságadónak nagyjából 7,2 milliárd forintos negatív hatása lehet, 30 milliárd forintos veszteség lehet a készleteken. 8 milliárd forintos céltartalékot kellett képezni az iráni szerződések miatt, ehhez 2,5 milliárd forint leírás is kapcsolódik.
A KBC várakozása szerint a Mol kutatás és termelés szegmense 68,23 milliárd forintos egyszeri tételektől tisztított üzemi eredményt ért el, ez éves alapon 7, míg negyedéves viszonyításban 12 százalékot csökkenést jelez. A Mol teljesítményéhez továbbra is ez az üzletág járul hozzá a legnagyobb mértékben, a második negyedévben az EBIT 90 százalékáért felelt. Az elemzők szerint a visszaesés hátterében a kieső szíriai bevételek, a csökkenő magyar és horvát termelés áll, ráadásul az olajáresés is negatívan hatott. A kitermelés a prognózisaink alapján napi 120,5 ezer hordóra esett vissza az előző negyedévi napi 134,1 ezerről és a tavalyi 151,2 ezerről. Az egyszeri tételeket figyelembe véve 57,7 milliárd forint volt a Mol EBIT-je a második negyedévben, ami éves alapon 22, míg negyedéves szinten 13 százalékos csökkenésnek felel meg.
Három gyenge negyedév után a finomítás és kereskedelem újrabeszerzési költségekkel és egyszeri tételekkel tisztított üzemi eredmény szintjén ismét pozitív meglepetést hozhat. A jó teljesítmény hátterében a kiváló finomítói környezet áll, így 15,55 milliárd forint lehet az EBIT. Az év második felében ugyanakkor már nem számítunk arra, hogy javulna a környezet, mivel a Brent-Ural spread összezsugorodott és stabilizálódott a magas olajár.
A petrolkémiai egység jobb teljesítményt érhetett el, mint az első negyedévben, ugyanakkor 4 milliárd forintos operatív veszteségre számítunk. A KBC várakozása szerint a finomítói és kereskedelmi üzletág 8 milliárd forintnyi veszteséget ért el devizapozíciókon és 30 milliárd forintot a készletek újraértékelésén. Egyszeri tételeket figyelembe véve közel 33 milliárd forint veszteséget ért el a második negyedévben a kereskedelmi és marketing üzletág. Az elemzés készítői pénzügyi soron nem számítanak meglepetésre. Az effektív adókulcs vélhetően normalizálódhat négy szokatlanul alacsony negyedévet követően.