A tegnapi emelkedés után ma ismét csökkenésnek indultak az európai tőzsdeindexek. Bár a német mutató kis pluszt tudott elérni, a francia párja 0,4, a brit 0,2 százalékkal süllyed. Az amerikai határidős indexeknek csak egészen minimális emelkedésre futja. A piac kivár, a pár óra múlva érkező amerikai inflációs adatra figyelnek.
Itthon a BUX index is 0,2 százalékkal esik, ugyanezt látjuk az OTP és a Mol árfolyamában is. A Richter 0,6, az utóbbi napok üdvöskéje, a 4iG 0,4, a Telekom 0,2 százalékkal süllyed. Az AutoWallis a nap nyertese, amely 13 százalékkal 124,50-re ugrott, mivel az OTP Bank vételi ajánlással és 164 forintos 12 havi célárfolyammal kezdte meg a követését.
Közzétették a magyarországi hiteltörlesztési moratórium meghosszabbításának részleteit, ami nem tér el lényegesen a már kiszivárgott feltételektől. Így az OTP-re sem lehet már jelentős hatása.
Intervenciócska a forintpiacon
A forint stabilitásának magyarázatát az Erste Befektetési Zrt. hírlevelében találtuk meg, eszerint “az MNB és az ÁKK összehangolt akciót hajtott végre” a forint piacán.
Az MNB törölte a tegnapi, forintlikviditást nyújtó swap tendert, holnap pedig két hetes, eurólikvidiást biztosító EUR-HUF swap tendert tart. Ezzel próbálja csökkenteni az anomáliát, amit mostanában láthatunk a swap piacon. Ez átmenetileg pozitívan hatott a forint árfolyamára, na meg az is, hogy az ÁKK 1,8 milliárd euróról 4,5 milliárd euróra növelte az idei devizakötvény kibocsátási tervét.
Ennek ellenére ma a forint kissé újra gyengül, az euró ára 349,60. Lásd még:
Jön a fontos inflációs adat
Délután amerikai inflációs adat érkezik, ami, ha meglepetést okoz, alaposan megmozgathatja a piacokat. Az elemzők szerény, 0,1 százalékpontos mérséklődést várnak a júliusi adathoz képest. A piac ebből próbál arra következtetni, mikor lép majd a Fed.
Aggódnak a profi befektetők
A múlt heti esések után a tegnapi részvénypiaci optimizmust részben azzal magyarázták, hogy a koronavírus-fronton pozitív jeleket lehetett felfedezni, és így a gazdasági növekedéssel kapcsolatban is optimistábbak lettek a befektetők. Ám a piaci szereplők – az idei 18-19 százalékos indexemelkedések után – alapvetően nagyon aggódnak, ez látszik a VIX index viszonylag magas szintjéből is. (A közeli határidő 20 felett.)
A Deutsche Bank szeptember eleji, 550 professzionális befektető körében végzett rendszeres felmérése szerint a többség attól tart, hogy a gazdasági kép a következő hónapokban romlani fog. Továbbra is a Covid a legfőbb gondjuk, a vártnál magasabb infláció pedig a második.
A legtöbb befektető az év vége előtt 5-10 százalékos visszaesésre számít a tőzsdéken, a válaszadók 58 százaléka. Míg minden tizedik válaszadó tíz százaléknál is nagyobb korrekciót vár.
A nagy Walmart-Litecoin átverés
A litecoin, az egyik legrégebbi, de rendszerint csendesen a háttérben maradó kriptodeviza húsz százalék feletti emelkedést is mutatott hétfőn délután egy rövid ideig. Ugyanis azt írta a sajtó jelentős része egy közleményre hivatkozva, hogy a Walmart áruházlánccal fog együttműködni, ahol elfogadják majd fizetésnél. A jó hír az egész kriptodevizapiacot magával húzta, még a bitcoin is élénken emelkedni kezdett.
A hírt azonban hamar levette sok weboldal, mivel a Walmart honlapján nem volt nyoma. Nemsokára kiderült, hogy álhírről van szó, az áruházóriás is cáfolta, hogy bármiféle ilyen közleményt adott volna ki.
A digitális arany és a digitális ezüst
A digitális ezüstnek is nevezett, valamikor a bitcoin lemásolásával és pár paraméterének módosításával készült litecoin ezután visszaesett nagyjából a kacsa előtti szintre, és a többi kriptodeviza is visszament abba a néhány százalékos mínuszba, ahol korábban volt. (A litecoin, a későbbi bitcoin cash-hez hasonlóan, főként a bitcoin-rendszer alacsony sebességét, szűk tranzakciós kapacitásait igyekezett megjavítani.)
Ma valamivel jobb a hangulat, a digitális aranynak tartott bitcoin, az ether és a litecoin egyaránt három százalék körüli pluszt mutat tegnaphoz képest. A litecoin most a 16. legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza, összértéke a piacon 12 milliárd dollár.
Szintet lépett a cardano, de esett
A cardano, a 77 milliárd dolláros piaci érték alapján harmadik legnagyobb blokklánc okosszerződéseket vezetett be rendszerében a vasárnap indult frissítéssel. A várva várt, tehát meglepetést nem okozó esemény nyomán azonban inkább alulteljesítővé vált. Bár az is igaz, hogy az utóbbi időben már rengeteget emelkedett az árfolyama – egy év alatt mintegy 24-szeresére.
Ismét száguldanak az uránbányák – de van egy nagy újdonság
Az uránérc ára 2014 óta nem látott magasságba emelkedett, emiatt emelkedtek ismét erőteljesen az uránbányák részvényeinek árfolyamai hétfőn a SeekingAlpha szerint. A szektor a 2011-es fukushimai katasztrófa óta csak szenvedett, az utóbbi időben azonban a klímaváltozással kapcsolatos aggodalmak nyomán komoly életjeleket mutat.
Nagy újdonság azonban, hogy a tegnapi ugrást a Reddit.com Wallstreetbets fórumával fémjelzett kisbefektetői csoportok tömeges vásárlásaival is összefüggésbe hozzák. Ők állítólag főleg egyes kisebb bányarészvényeket céloztak meg, amelyek emelkedése két számjegyű volt.
A nagyobb uránbánya-papírok által uralt URA jelzésű amerikai uránbánya-részvény ETF egy év alatt 123 százalékkal, a hasonló portfóliójú URNM pedig 170 százalékkal ment fel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.