A forint gyengélkedése tartósabb, mint amilyennek tegnap és tegnapelőtt tűnt, ugyanis újra a leggyengébb értéken van, 326,20 az euróhoz képest. A jegybanki nyilatkozat, miszerint korábban véget érhet az extrém monetáris lazaság, csak átmenetileg segített.
Euró/forint Friss árfolyamok >>> |
Két eset lehetséges: az egyik, hogy nagyon sok spekulatív pozíció nyílt a forint erősödésére játszva, és miután a tartós erősödés elmarad, ezek kényszerűen záródnak. A másik, hogy a piac valóban nem akarja már elfogadni a 0 közeli kamatszintet, miután ilyen a régióban a nem eurót használó országok között már csak nálunk van.
Kétségtelen, hogy a lengyel zloty és a cseh korona is viszonylag gyenge, de messze nem annyira, mint a forint, amely nagyon közel van örökös mélypontjához, melyet 2014-15 fordulóján ért el.
A részvénypiac egy szegmensében, az amerikai internetes óriásoknál pont ellentétes tendencia figyelhető meg: ott teljesen megőrültek a vevők, és minden nap új csúcson, extrém túlvettség mellett is vásárolják az immár meglehetősen drága részvényeket. A Facebook 200 dollár fölött ért el új csúcsot, az Amazon 1750 dolláron, a Netflix 417 dolláron.
Netflix, extrém túlvettség |
Gyanítható, hogy ezekben a papírokban shortosok lehetnek bajban: a túlzott emelkedést látva esésre számítottak és korán nyitottak short pozíciókat, így az ő kényszerű zárásaik hajthatják még feljebb az árat. Így esetleg ugyanaz zajlik, mint a forint esetében, csak ellenkező irányban.
Az európai részvénypiacokon nincs jelentős mozgás, a BUX viszont 0,7 százalékot emelkedik 35 660 pontig, köszönhetően leginkább a 2 százalékot emelkedő Molnak. A Papír tegnap is jól állt napközben, de az utolsó órában váratlanul visszaesett 2600 forint közelébe, most 2658 forint az ár.
Az OTP alig változik, ára 9860 forint, a Richter 0,7 százalékkal van feljebb 5255 forinton, a Telekom kissé gyengül 411,5 forintig.