Csúszik a Facebook-jegyzés A Facebook eredetileg, legalábbis az eddigi pletykák szerint május második felére tervezett tőzsdei kibocsátása várhatóan június elejére – közepére csúszik – írja a nemzetközi sajtó a CNBC-re hivatkozva. Ennek oka, hogy Mark Zuckerberg alapító és a cég ezidáig inkább a legutóbbi akcizíciókra – az Instagram fotószolgáltató megvásárlása, az AOL szabadalmainak átvétele – koncentrált. Ezek következményeiről még a SEC-el, az amerikai tőzsdefelügyelettel is konzultálni kell, de nem számítanak arra, hogy újabb tőzsdei bevezetési kérelmet kellene beadniuk. (A részvény bizonyos korlátozásokkal nálunk is jegyezhető.) |
Egyre több jele van annak, hogy a Facebook jövője az online kereskedelemben van, de erre az irányra még alighanem alig gondolt valaki: a társaság már júniustól részvényvásárlási lehetőséget kínál saját felületén keresztül – írja a Financial Times Deutschland. De nem a saját részvényéét, hanem minden olyan részvénykibocsátó társaságét, amely erre igényt tart, és úgynevezett Facebook rajongói oldalt (fanpage) tart fenn.
A rendszert egy Loyal3 nevű újdonsült vállalkozás fejleszti a Szilikon-völgyben. A szisztéma inkább egy rendszeres megtakarítási programra hasonlít, havonta ugyanis minimum tíz és legfeljebb 2500 dollárt lehetne majd részvényekre költeni fejenként, a közvetítő kereskedők, brókerek kiiktatásával és díjak, jutalékok nélkül. „Olyan egyszerű lesz, mint könyvet vásárolni az Amazonon” – állítja a fejlesztő cég vezetője, Barry Schneider. „Sok szempontból ez lesz a ’like’-gomb következő evolúciós lépése” – tette hozzá Chris Kelly Loyal3-igazgató, a Facebook korábbi adatbiztonsági főnöke a szolgáltatás bemutatóján.
A dologhoz még ideológiát is találtak, azt mondják, ez az Occupy Wall Street tőzsdefoglaló mozgalom kiterjesztése, így ugyanis a fogyasztók részvényvásárlással maguk is a Wall Street elfoglalói közé emelkedhetnek. A szolgáltatás növekedési potenciálja pedig hatalmas, edig ugyanis csak az amerikai háztartások mintegy 18 százalékának volt részvénye. Arról nem szól a forrás, hogy mi is történik majd a megvásárolt részvényekkel, hogyan lehet azokat például ismét értékesíteni.