A tegnapi kellemes nap után mára elromlott a hangulat az európai tőzsdéken, a német tőzsdeindex 1,2, a francia 1,7, a brit 1,3 százalékkal süllyed. Hasonló az esés Varsóban is, ehhez képest pozitív meglepetés, hogy Budapesten csak 0,2 százalékos mínuszban van az index késő délelőtt.
Az amerikai határidős mutatók is elég jelentős csökkenést mutatnak, egy százalék körüli mértékben süllyednek, így várhatóan ott is mínuszos lehet a nyitás. Rossz volt a hangulat Ázsiában is, Kínában és Japánban körülbelül egy, Hongkongban közel három százalékkal ment le az irányadó mutató. Ennek egyrészt a koronavírus Delta variánsának gyors ázsiai terjedése lehet az oka, másrészt pedig az, hogy a kínai hatóságok durván fellépnek az internetes nagyvállalatok korlátozása érdekében.
A bizonytalan környezetben jó eredmény, hogy az OTP alig változik, miközben a Mol csak 0,4, a Richter 0,3 százalékkal süllyed. A Magyar Telekom kissé, egy forinttal emelkedni tud, a Masterplast két százalékkal drágul.
Eléggé megnőtt a volatilitás a piacokon, vagyis nagy a csapkodás, és az árupiacokon is hasonló a helyzet.
Mitől ilyen gyenge már megint a forint?
Az euró/forint árfolyam nagyot lódult felfelé arra a hírre, hogy a júniusi infláció az egy hónappal korábbi csúcsot és a várakozásokat is meghaladja, 5,3 százalék lett. A maginfláció is meglódult. Erre a hónapra már a legtöbb elemző csökkenő pénzromlásra számított.
Pedig az árfolyam már napok óta gyengélkedett, főleg amiatt, hogy elzárhatják az európai uniós pénzcsapokat az ország előtt. Az árfolyam most 358 forint, de volt ma már 358,50 is. Ám a magas infláció magasabb kamatot is jelent, ami rendszerint erősíti a devizákat. Ahogy az Equilor Befektetési írta reggel:
Nem segítették az árfolyamot az EU-s kifizetésekkel kapcsolatos bizonytalanságok sem, azonban a ma reggel 9-kor megjelenő hazai inflációs adat akár nagyobb kilengéseket is hozhat az árfolyamban. Egy vártnál nagyobb inflációs szám erősítheti a hazai fizetőeszközt.
(Lásd még: Nem csak a benzin és a cigaretta pörgeti az inflációt)
Aggasztóan terjed a Delta
Ismét 30 ezer felett, 32 548 fő volt a brit esetszám, amire utoljára január végén volt példa – írta az Equilor Befektetési Zrt. A globális járványgörbe is felfelé tart, a legtöbb európai országban ismét emelkedni kezdtek a számok.
Ami nem túl sok jót sejtet a közelgő nyaralási szezonra. A delta variánsnál a tapasztalatok szerint az átoltottság mértéke a fertőzés terjedését kevésbé befolyásolja, de a súlyos lefolyású esetek, illetve a halálos áldozatok számát jelentősen csökkenti.
(Lásd még: Nagyon nő az új fertőzöttek száma Nagy-Britanniában, de az áldozatoké nem)
Nagy kérdéseket hagyott az OPEC az olajpiacon
Pár órája még csak minimális mínuszban volt az olaj árfolyama, most 1,8 százalékos a csökkenés, annak ellenére, hogy tegnap az Egyesült Államokból egész jó készletadat érkezett. Az OPEC-találkozó sikertelensége azonban nagy bizonytalanságot hagyott maga után a piacon. Az új koronavírus-variáns terjedése pedig oda vezethet, hogy visszaesik az olaj iránti kereslet.
Az aranyat hol 1800 dollár alatt, hol afölött látjuk, és jelentősebben, másfél százalékkal süllyed a réz ára. A kriptodevizák is újabb lejtmenetbe kezdtek, a bitcoin hét, az ethereum közel kilenc százalékkal van lejjebb.
Nyilatkoztak a központi bankok
Kiszivárgott, hogy az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói megállapodtak inflációs céljuk két százalékra való emeléséről, és szükség esetén nagyobb teret hagynak ennek túllépésére is. Az újragondolt stratégia lehetővé teszi, hogy az ultralaza monetáris politikát tovább fenntartsák, írta a Bloomberg.com. Arra való hivatkozással, hogy korábban éveken keresztül elmaradt az infláció a kitűzött céltól, ez pedig csökkentette az eurózóna gazdasági potenciálját.
Ma 11 órakor az EKB hivatalosan is prezentálta 18 hónapos stratégiai terveit, erről pedig másfél órával később sajtótájékoztatót is rendez.
Mit mondanak a Fed-akták?
Az Egyesült Államokban kijött a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve, amiből kiderül, hogy a gazdasági kilátások nagyfokú bizonytalansága miatt a döntéshozók egyelőre a lazítások visszafogásáról nem akarnak menetrendet adni. Úgy tűnik, hogy a jegybank vezetői már kevésbé vannak kibékülve az inflációs kockázatokkal, az erős árnyomással. A jegyzőkönyv szerint sokat foglalkoztak a munkaerőhiánnyal és az ellátási szűk keresztmetszetek problémájával. Ezek az inflációhoz nagyban hozzájárulnak.
Jó hír a német exportról
A német export májusban az áprilisihoz képest 0,3 százalékkal növekedni tudott, ezzel a válság előtti szinten jár. Így már majdnem eléri a 2020 februári, a koronavírus-járvány kitörése előtti utolsó hónap szintjét is. Az import még erősebben növekedett, áprilistól májusra 3,4 százalékkal.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.