Pénteken vegyesen zártak az amerikai tőzsdeindexek, ráadásul hétfőn ünnepnap miatt a Wall Streeten nincs kereskedés. Ez máskor visszafogott kereskedést szokott világszerte eredményezni, ezúttal azonban az ázsiai piacokon kifejezetten optimista hétkezdést láthattunk: a Hang Seng 2,4 százalékos, a Shanghai Composite 1,1 százalékos, a Nikkei 0,5 százalékos emelkedést mutatott.
Az erős ázsiai zárás mögött elsősorban az a várakozás áll, hogy Peking a közeljövőben jelentős ösztönző csomagot mutathat be, amely révén ismét dinamizálnák a kínai gazdaságot. Mindez segítséget nyújtott az európai piacok számára is, ennek is köszönhetően a vezető indexek fél és 0,7 százalék közötti erősödéssel álltak délben. Pedig a reggel közölt makrogazdasági adatok nem voltak különösen kedvezőek. A júliusi adatok szerint a német export 0,9 százalékkal esett vissza az egy hónappal korábbihoz képest, ami továbbra is a gyengébb globális keresletet mutatja.
Mi lesz a kamatemelési ciklusokkal?
Európában a befektetők – az amerikai kereskedés hiányában - egyértelműen Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnökének délutáni beszédére fókuszálnak. Ez alapján próbálják kitalálni, hogy az európai jegybank következő ülésén folytatódik-e a szigorítás, vagy a kamatemelések véget érnek. Az eurózónában ugyan lassult az infláció az elmúlt hónapokban, ám a gyorsan változó termékektől szűrt mutató, a maginfláció továbbra is messze van a jegybank által előírt sávtól. A másik oldalon viszont a gazdasági lassulás szignifikáns, ennek ellenére az elemzői várakozások inkább további kamatemelésről szólnak.
Ha már kamatemelés, akkor érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államokban egyre többen gondolják úgy, hogy a Fed megáll. A legnagyobb kötvénybefektetők szerint vége lehet az amerikai jegybank, a Fed kamatemelési ciklusának. A Blackrock és a Pimco kötvénypiaci szakértői szerint a gyenge pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok megerősítik, hogy nincs szükség több kamatemelésre, így a kötvények egyre vonzóbbá válnak a kamatgörbe várható meredekebbé válásával különösen a közepesen rövid, 2-3 éves lejáratokon, írta reggeli hírlevelében az Equilor. Piaci árazások alapján is 50 százalék alá csökkent a további kamatemelések valószínűsége az USA-ban, de a hosszú kötvényekkel kapcsolatban óvatosságra intenek az elemzők a jegybank hosszú távú kamatpolitikájának bizonytalansága miatt.
Jól teljesítenek a magyar eszközök
Itthon az MNB a múlt héten folytatta a kamatcsökkentést, emiatt a magyar eszközök kamatelőnye folyamatosan olvad. Ez pedig az év vége felé összességében a magyar fizetőeszköz gyengülését hozhatja, annak ellenére is, hogy az MNB az elmúlt időszakban már síkra szállt a stabil deviza mellett, és azt hangsúlyozták a magyar jegybank vezetői, hogy a folyamatos leértékelés valójában nem segíti a gazdaságot.
Ugyanakkor a hétfői kereskedésre hatással volt, hogy pénteken a Moody's adósbesorolása nem módosult, a hitelminősítőnél Magyarország besorolása maradt a Baa2 kategóriában. Ez hozzájárult ahhoz, hogy hétfőn kisebb mértékben tudott a forint erősödni. A bankközi piacon pénteken jellemzően 384 körül kereskedtek az euró-forint devizapárral, az árfolyam hétfőn a 383-as szint alá csúszott.
A kedvező nemzetközi hangulat a magyar részvénypiacon is tükröződik, fél 1-kor a BUX 0,7 százalékos emelkedést mutatott. A blue chip részvények közül 1 százalékos pluszt mutatott az OTP, amely 14115 forinton forgott. A Mol fél százalékkal emelkedett, az árfolyama 2676-ig nőtt, hasonló mértékben erősödött a Richter, amely a 9000-es szint fölé kúszott. Fél százalékot veszített ugyanakkor a Magyar Telekom.
A kisebb vállalatok közül kirobbanó formát mutatott a hétfő délelőtt nagy részében az Opus, hiszen a Mészáros Lőrinc fémjelezte társaság a nap első felében 9 százalék körüli pluszban állt. A vállalat papírjai meglehetősen hektikusan mozogtak az utóbbi hónapokban, hiszen júliusban 400 felett járt az árfolyam, hogy aztán augusztus végére 262-ig essen vissza. Az utóbbi napokban erről a mélypontról indult ismét a magasba, ám a mai nap a 326-os szint megállította, és a déli órákra a 300-as lélektani szintig esett vissza. A vállalatról fontos hír nem látott egyébként napvilágot, ugyanakkor sokan úgy látják, hogy a közeljövőben nyilvánosságra kerülő negyedéves számai erősek lesznek, ami újra lendületet adhat a részvény árfolyamának.
Magasabb szintre állt be az olaj
Az olajárak hétfőn magas szinten stabilizálódtak, mindez a magyar autósok számára nem túl jó hír. A folyamatok hátterében az áll, hogy a vezető kőolajtermelők az év végéig akár további kibocsátás-csökkentésben is megállapodhatnak, miközben az utóbbi hónapokban már vágták a kitermelést. Így összességében globális szinten szűkülő kínálattal számolnak az elemzők. Oroszország a múlt héten közölte, hogy ezen a héten további kínálatcsökkentést tervez, és emiatt a szakértők azzal számolnak, hogy Szaúd-Arábia, az OPEC+ csoport de facto vezetője is meghosszabbítja az egymilliós hordós korlátozást a kitermelésre vonatkozóan.
Az amerikai határidős nyersolaj 0,1 százalékkal emelkedett, hordónként 85,58 dolláron állt, míg az Európában irányadó Brent kontraktusa 88,53 dollár körül mozgott. Mindkét olajtípus a napokban az elmúlt több mint fél év legmagasabb szintjére ért.