("Félelem") |
(Frissítés: Fél tizenkettőkor az OTP már hat, a BUX már négy százalékos mínuszban van.) Tegnap este ismét nagyot estek az amerikai tőzsdék, 3,1-3,6 százalékkal zuhantak az indexek, de ez a nap sem kezdődik jól. A koronavírus-válság nem javul, az ismert esetek száma drasztikusan nő az USA-ban és Európában. Ráadásul olyan hír jött, hogy korábban gyógyulttá nyilvánított kínai polgárok újra megbetegedtek vagy meghaltak.
Ma fél tizenegy körül a nyugat-európai indexek 2-3 százalékkal zuhantak. Az amerikai határidős indexek is újabb, egy százalék feletti esést mutatnak. Reggel Ázsiában is minden pirosba borult, a kínai indexek kevéssel egy százalék feletti, a többi inkább két-két és fél százalékos süllyedést szenvedett el.
A hazai BUX index az európai mezőnyben ma inkább alulteljesítő, három százalékkal esik. (Tegnap még a trend ellenében stagnálni tudott.) Varsó épp 2,9 százaléknál tart. Némileg meglepő módon éppen az OTP húzza le, négy százalékos zuhanással, pedig kiválónak mondott jelentést tett közzé a bankcsoport. A Mol kettő, a Richter 2,5 százalékos süllyedést produkál. A Telekom megúszta 0,6 százalékkal, a forint gyengül, 337,15 az euró.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Kiváló jelentés az OTP-től
Az OTP a várakozások feletti adózott eredményt ért el, 30 százalékkal az előző évi felett, és a korábbinál lényegesen több osztalék kifizetését tervezi. (Részvényenként 248 forintot.) A bankpapír a tőzsdén ennek ellenére nagyot esik. (A részletekről itt»»» írtunk.)
“Az OTP Bank rekord 2019-es évet zárt és meghaladta az elemzői várakozásokat mind bevétel, mind eredmény sorokon. A kitűnő eredményhez mind a magyarországi, mind a leányok operációja hozzájárult” – írta az Equilor Befektetési Zrt. Hírlevele.
“Erős eredményt láthattunk ma reggel az OTP-től” – írta az Erste Befektetési Zrt. is. “Jövőre még egy konzervatív, erőteljesebb céltartalék képzéssel számoló előrejelzés szerint is 1700 forint fölé emelkedhet az EPS, és ha a szokásos 10-es előremutató P/E-vel számolunk, akkor jelentős tartalékot mutat a jelenlegi részvényár”. “A reggeli negatív hangulatnak köszönhető jelentős esést nem tartjuk indokoltnak” – teszi hozzá a nagy brókercég.
2. Terjed a vírus Európában és Magyarországon
Az ismert magyar koronavírus-fertőzöttek száma kettőről négyre nőtt, de Európában általában is drasztikusan emelkedik az esetek száma. Németországban például csak pár napja nőtt 300 fölé, ma már 534 esetről tud a Reuters. Franciaországban eközben 423-an vannak. Sorra mondanak le tömegrendezvényeket, sporteseményeket, konferenciákat, utazásokat. Csak a Lufthansa 1100 repülőjáratot törölt, csak márciusra. A gazdasági aktivitás csökkenése miatt sokan attól tartanak, hogy súlyos recesszió fenyeget.
3. Megegyezett Putyin és Erdogan
Törökország az utóbbi napokban lényegében háborúban állt a szíriai kormányerőkkel, és ezen keresztül az őket támogató Oroszországgal. Most a török és az orosz elnök több órás megbeszélése után tűzszünetet hirdettek, biztonsági zónát alakítottak ki. Az első jelentések szerint a fegyvernyugvást nagyrészt be is tartják a felek.
Eközben úgy tűnik, valóságos háborús helyzet van a görög-török határon. A török hatóságok állítólag fegyverrel is megakadályozzák, hogy a menekültek visszatérjenek, más hírek szerint egyenesen a határra zavarják őket. Az EU politikusai lázasan tanácskoznak.
4. Jeges rémület mozgatja a befektetőket
A piacokon nagy a csapkodás, a volatilitás, az árfolyamok vadul ingadoznak. Részben ennek következménye, hogy a VIX amerikai volatilitás-index határidős értéke 30-35, az azonnali 43-44, amire 2011 ősze óta nem volt példa. (Lásd a grafikont.) A tíz éves amerikai államkötvények hozama nap mint nap új és új történelmi mélypontokra zuhan, már csak 0,723. A német tíz éves hozam is közelít a tavaly elért historikus aljhoz, mínusz 0,7 alá süllyedt. Az arany is csak pár dollárra van sok éves csúcsától, 1657 dollár ma.
Az amerikai volatilitás-index határidős értéke. (Tradingview.com) |
Mindez arra utal, hogy a piacokon tombol a félelem és a pesszimizmus. Az indexek többsége eközben még a medvepiacot jelentő húsz százalékos esést sem tudta felmutatni. A határidős S&P 500 csak 13 százalékkal van nemrég beállított történelmi csúcsa alatt (2958/3398).
5. Szenved az OPEC, kérdőjeles a Brexit
Ülésezik az OPEC olajkartell Bécsben, az első nap nem vezetett igazán eredményre. A kitermelés-csökkentési javaslatba Oroszország nem ment bele, így az olaj ma 2-3 százalékkal esik. Az olajpiacot a vírusválság, a globális kereslet csökkenése komolyan sújtja. Ma folytatják.
Összeült az EU és az Egyesült Királyság is, hogy a Brexit kereskedelmi feltételeiről tárgyaljanak. A Bloomberg hírlevele szerint komoly ellentétek merültek fel már az elején.