Macedón ingatlanbiznisz dobta meg az eredményt
A bevételek 1,3%-kal 152,1 milliárd forintról 150,1 milliárd forintra mérséklődtek 2012 harmadik negyedévben 2011 azonos időszakához képest. Az energiaszolgáltatásból származó bevételek jelentős növekedése valamint a növekvő TV, mobil internet és az okostelefon értékesítéseknek köszönhetően növekvő mobil készülékértékesítési bevételek nem tudták ellensúlyozni a vezetékes és mobil hangalapú bevételek valamint a Rendszer Integrációs/IT bevételek csökkenését.
Az EBITDA 9,7%-kal 51,6 milliárd forintról 56,6 milliárd forintra nőtt, elsősorban az egyéb működési bevételek 5,7 milliárd forintos emelkedésének köszönhetően. A növekedés főként egy, a macedón leányvállalatnál 2012. harmadik negyedévben végrehajtott ingatlantranzakciónak köszönhető, amelynek keretében négy elavult épületet egy újra cseréltek, amiből 3,7 milliárd forint nyereség származott.
Emellett a Pro-M eladása is hozzájárult az emelkedéshez.
A közlemény szerint mindezek, valamint a szigorú költségtakarékossági intézkedések ellensúlyozták a 2012. júliusban bevezetett új távközlési adó kedvezőtlen hatását. Az EBITDA ráta 37,7%-ot ért el 2012 harmadik negyedévben. A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és elhatárolások, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a különadó és az új távközlési adó nélkül számolt EBITDA 5,4%-kal 64,0 milliárd forintról 67,4 milliárd forintra nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 44,9% volt 2012 harmadik negyedévében, míg 2011 azonos időszakában 42,0%.
Forrás: Magyar Telekom |
A személyi jellegű költségek 0,9 milliárd forinttal nőttek a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, mivel az ügyfélszolgálati, értékesítési és ügyfélélmény területeken dolgozó, korábban kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkatársak 2012. áprilistól a Magyar Telekom főállású munkavállalójaként dolgoznak tovább. Ebből következően a csoportszintű létszám közel 1700 fővel nőtt.
Már fizetik az új telekomadót
Magyarország Országgyűlése 2012. május 18-án törvényt fogadott el távközlési adó bevezetéséről 2012. július 1-jétől határozatlan időre. Az adó a távközlési szolgáltatókat terheli, vezetékes és mobil hangforgalmuk valamint mobil SMS/MMS forgalmuk alapján. Az adó mértéke vezetékes és mobil hangszolgáltatás esetében 2 forint percenként valamint 2 forint SMS-enként és MMS-enként, ami alapján a Magyar Telekom Csoportnak 2012. harmadik negyedévben 4,4 milliárd forint adófizetési kötelezettsége keletkezett, mely egyéb működési költségként került könyvelésre. A fizetett távközlési adó 2012. harmadik negyedévben 1,5 milliárd forint volt, mivel az adó fizetése a vonatkozó időszaktól számított 2 hónap múlva esedékes.
Forrás: Magyar Telekom |
A Társaság részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) 13,3 milliárd forintról 14,8 milliárd forintra nőtt, tükrözve a magasabb EBITDA-t.
Az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow 28,8 milliárd forinttal 134,2 milliárd forintról 105,4 milliárd forintra csökkent 2012. első kilenc hónapban az előző év azonos időszakához képest.
Nőtt a beruházások értéke
A beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (CAPEX) 27,0 milliárd forinttal 43,9 milliárd forintról 70,9 milliárd forintra nőtt 2012 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az emelkedést a 10,9 milliárd forint összegű 900MHz-es spektrum licenszdíj, a magyarországi 3G/LTE költések, és a macedóniai, főként az ingatlancseréhez kapcsolódó beruházások növekedése okozta.
A bluechipek közül a Richter már kiadta - csalódást keltő - beszámolóját. Mikor jelentenek a többiek? |
Az új épület könyvszerinti beruházási összege 10,7 milliárd forint volt, a régi épületek beszámított értéke azonban 6,9 milliárd forint és a különbözetet részletekben, 6 év alatt kell kifizetni. 2012. első kilenc hónapban a CAPEX teljes összegéből a Telekom Magyarország szegmensre 46,1 milliárd forint, a T-Systems Magyarország szegmensre 2,9 milliárd forint jutott, míg Macedóniában 18,5 milliárd forintot, Montenegróban pedig 2,8 milliárd forintot fordítottak beruházásokra.
A szabad cash flow (az üzleti tevékenységből és az egyéb pénzügyi eszközök beszerzésével / eladásával korrigált befektetési tevékenységből származó cash flow összege) 41,0 milliárd forinttal csökkent éves szinten, a 2011 első kilenc havi 85,7 milliárd forinttal szemben 2012. első kilenc hónapban 44,8 milliárd forintot tett ki. Az alacsonyabb működési cash flow és a beruházások növekedése mellett a 2011. első negyedévi ingatlan értékesítések okozták a szabad cash flow csökkenését. Ezt részben ellensúlyozta a Pro-M eladásából származó bevétel 2012-ben.
A nettó adósságállomány a 2011. szeptember végi 272,4 milliárd forintról 2012. szeptember végére 296,8 milliárd forintra nőtt. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 2012. szeptember végén 36,4% volt.
Mattheisen: kemény világban kell dolgozni
Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató a társaság közleményében úgy fogalmaz: a harmadik negyedévben a Magyar Telekomnak erősödő recessziós nyomással kellett szembenéznie, csökkent a háztartások fogyasztása és visszaesett a vállalkozások költése is. "Ezen hátráltató tényezők ellenére jelentős előrelépést értünk el a működésünkben, amit jól mutat a vezetékes és mobil szélessávú, a TV és mobil hang előfizetők számának növekedése valamint az a tény, hogy minden üzletágban megőriztük piaci pozíciónkat. Mindezek jelentős eredmények a jelenlegi kihívásokkal teli piaci környezetben."
Előretekintve az év hátralévő részére azt várják, hogy a piaci környezet változatlanul kihívásokkal teli marad, ennek ellenére továbbra is arra számítanak, hogy a bevételek változatlanok maradnak vagy legfeljebb 2%-kal csökkennek, a működéshez kapcsolódó EBITDA pedig 4-6%-kal csökken.
Aki szeretné megérteni, mi is áll a jelentésekben, készüljön fel korábbi összeállításunk segítségével: Tibor vagyok, de még mindig tőzsdézni akarok! >> |