5p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A pénteki gyengébb amerikai zárás ellenére az ázsiai tőzsdék emelkedéssel kezdtek. A magyar piacon a tőzsdén nem volt komoly változás, ellenben a forint ismét erősödött.

Pénteken a Wall Streeten kisebb korrekciót láthattunk, hiszen az S&P 500 index 0,54 százalékkal, a Dow Jones 0,42 százalékkal, a technológiai vállalatok részvényeit tömörítő Nasdaq Composite 0,71 százalékkal esett. Ennek ellenére a hét biztatóan indult, hiszen augusztus első kereskedési napja tekintélyes indexemelkedéssel indult a távol-keleti piacokon. Az európai kereskedési idő kezdete előtt minegy két órával Tokióban közel 2,0 százalékos, Sanghajban és Sencsenben 1,5 százalékos, Szöulban 0,5 százalékos, Tajvanon és Hongkongban pedig 1,0-1,5 százalék közötti nyereséget mutatott a tőzsdeindex.

Az európai börzéken is felfele indultak a legfontosabb mutatók, a német Dax fél, míg az angol FTSE és a párizsi CAC40 indexek közel egy százalékkal erősödtek. Ami a magyar tőzsdét illeti, a BUX minimális veszteséggel nyitott, majd kis pluszba fordult az irányadó mutató. A vezető részvények közül az OTP tudott emelkedni, egy százalékhoz közelít a nyeresége, míg a gyorsjelentését kedden reggel publikáló Richter fél százalékkal esett, ahogy a Mol papírjai is nagyjából ennyivel gyengültek. A Magyar Telekom 0,7 százalékkal esett.

Árfolyam

A magyar tőzsde mérsékeltebb szereplését esetleg magyarázhatja, hogy péntek este Fitch Ratings megerősítette Magyarország adósbesorolását, a hitelminősítő változatlanul BBB adósbesorolást tart fenn, stabil kilátással. Az osztályzat a hazai gazdaság erős strukturális mutatóit és a beruházások által táplált stabil növekedést tükrözi, ugyanakkor a magas államadósság, illetve az unortodox politikai lépések ellensúlyozzák a pozitívumokat, vélik a hiteminősítők.

Meglepően jól teljesített a német kiskereskedelem

Júniusban a korlátozások lazításának köszönhetően a vártnál nagyobb mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló hétfői jelentése alapján. Júniusban ár, naptári és szezonális kiigazítással 4,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom Németországban a májusi 4,6 százalékos havi növekedés után. A piac 2 százalékos növekedést várt júniusra.

Jól alakultak a menedzserindexek

A vártnál kissé magasabb lett, de elmaradt az előző havi rekordtól júliusban az euróövezeti feldolgozóipar teljesítményének növekedési üteme a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet júliusi beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges adatai alapján.

Az euróövezeti feldolgozóipari BMI végleges értéke az előzetes 62,6 pontnál kissé magasabb, 62,8 pont lett júliusra vonatkozóan, csökkent azonban a júniusi 63,4 ponthoz képest. A júliusi 62,8 pont az idén március óta a legalacsonyabb érték, de ezzel együtt is a feldolgozóipari teljesítmény lendületes növekedését tükrözi a második negyedévben elért rekordok után. A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedési ütemét számszerűsíti, 50 pont alatti értéke pedig a csökkenését.

Jól teljesítenek az európai gazdaságok (Illusztráció - Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)
Jól teljesítenek az európai gazdaságok (Illusztráció - Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

Nem csak Európából érkezett BMI adat, de Kínából is, ám ez kevésbé volt kedvező. Tovább mérséklődött a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése júliusban a kereslet visszaesése miatt. A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös, kis- és középvállalatokra összpontosító felmérésének hétfőn közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a júniusi 51,3 pontról 50,3 pontra csúszott vissza júliusra. Elemzők enyhébb mérséklődésre számítottak, 51 pontot valószínűsítve.

A termelés bővülése a harmadik egymást követő hónapja gyengült, a részindex ráadásul az elmúlt 16 hónap legalacsonyabb szintjére ereszkedett. Az új megrendelések állománya - ugyan enyhe mértékben, de - 14 hónap óta először esett vissza. A felmérésben részt vevő vállalatok egy része a magasabb termelői áraknak tulajdonította a kereslet mérséklődését. Az új exportmegrendelések állománya visszafogott mértékben bővült csupán a külföldi piacokat érintő járványhelyzet miatt.

Nem csak a kínai és az európai mutatók láttak napvilágot, de a magyar BMI-t is publikálták. A beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított júliusi értéke 55,6-ra emelkedett a júniusi 55,0 pontról. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest negyedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. Az idei érték felülmúlja a 52,6 pontos hosszú távú júliusi átlagot és meghaladja az elmúlt három év 51,0 pontos átlagát. A részindexek között az új rendelések mennyisége és a termelési mennyiség továbbra is dinamikus emelkedést mutat.

Jön az amerikai szigorítás

A tőzsdék szempontjából az sem túl kedvező hír, hogy áthatáron van az amerikai monetáris szigorítás. James Bullard a St Lous-i Fed vezetője, aki az amerikai jegybank monetáris tanácsának szavazó tagja ugyanis azt jelezte, hogy ősszel meg kell kezdeni az eszközvásárlási program szűkítését, sőt azt a jövő év elején ki is kellene vezetni.

Hamarosan kezdődik a szigorítás?
Hamarosan kezdődik a szigorítás?

Futószalagon jönnek a negyedéves jelentések

Továbbra is folyamatosan érkeznek a vállalati gyorsjelentések. A nagy amerikai cégek közül az Exxon, a Chevron, a Caterpillar és a Procter & Gamble is felülteljesítő volt. Az európai óriáscégek közül az Axa biztosító, a HSBC brit bank és a Heineken sörgyár is kellemes meglepetést okozott.

Az olajár csökkent hétfőn, a Brent és a WTI is egy százalék közeli gyengülést mutatott késő délelőtt. Az arany közel fél százalékkal, míg az ezüst 0,2 százalékkal lett olcsóbb.

Ami a forint árfolyamát illeti, az pozitív mozgást mutatott, hiszen a délelőtt végén a kurzus becsúszott a 357-es szint alá, miközben kora reggel az euró még volt 359 felett is. A nyugodt nemzetközi hangulat és a jegybank vezetőinek határozott kommunikáció is hozzájárulnak a kedvezőbb árfolyamhoz.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 36500 36500 38480 -3,85% 0 0 26 574 051 250 HUF 2026-03-06 17:07:08
MOL 3680 3658 3770 -1,39% 0 0 4 921 623 132 HUF 2026-03-06 17:05:15
MTELEKOM 2135 2110 2170 -0,93% 0 0 808 402 155 HUF 2026-03-06 17:05:27
RICHTER 11490 11460 11740 -1,54% 0 0 2 164 433 220 HUF 2026-03-06 17:08:28
OPUS 530 530 546 -2,93% 0 0 131 382 022 HUF 2026-03-06 17:05:30
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem fogja elhinni, milyen gyászosan zárult a hét a forint számára
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 19:45
Ma is jelentősen gyengült a hazai fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Véget ért a hét, amit nem tesznek zsebre a piacok: így zárta a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 18:00
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 3271,68 pontos, 2,61 százalékos csökkenéssel 121 885,96 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon ideges a piac a háború miatt, nézze meg a legfontosabb mozgásokat
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 16:30
Erőteljes mínuszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mindenhol vérengzés zajlik, a hazai tőzsde sem ússza meg
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 16:01
Több mint 2 százalékos a mínusz nem sokkal zárás előtt.
Részvény / Deviza / Áru Újabb fekete nap ez a forint számára, rég nem látott árfolyam fenyeget
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:50
A forint jegyzése péntek délután az euróval szemben a 395-ös szintet is megközelítette.
Részvény / Deviza / Áru Gyengült az OTP, a Magyar Telekomnak sincs jó napja a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:10
Az OTP-részvények ára több mint másfél százalékkal, a Magyar Telekom papírjainak árfolyama közel 1 százalékkal csökkent péntek délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A pénz értéke hanyatlik, vagy az áruké megy fel?
Eidenpenz József | 2026. március 6. 10:16
Az infláció elleni védelem utáni vágy? A pénz értékének hanyatlása? A menedékeszköz-szerep? A vámháború hatása? Szárnyal sok árupiaci termék, és még annál is nagyobbat ugrottak a bányarészvények. De ha hosszú távra tekintünk vissza, akkor még csuda dolgok várhatók.
Részvény / Deviza / Áru Kitarthat a Mol lendülete a tőzsdén?
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 09:06
Erős napot zárt a Mol csütörtökön, közel 2 százalékos emelkedéssel. A következő ellenállás közel van, a 30 napos mozgóátlag 3741 forint. A BUX és az OTP is emelkedéssel zárta az előző napot.
Részvény / Deviza / Áru Beestek az ipari részvények a Wall Streeten
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 06:19
Több mint másfél százalékkal csökkent a Dow Jones indexe csütörtökön, emellett az S&P 500 és a techrészvények mutatója is mínuszban zárt New Yorkban.
Részvény / Deviza / Áru Megint megrogyott a forint
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 18:36
Lejtőre került a magyar fizetőeszköz. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG