Enyhe pluszban kezdett, de aztán hamar leesett a BUX index, a nap nagy részét már a 30 ezer pontos határ alatt töltötte. Az esésben élen járt a Richter, 2,1 százalékkal 5900-ra ment le. A Mol is gyengült, 1,3 százalékkal 18 190-re, a Magyar Telekom csak egy forinttal 479-re. Az OTP emelkedni tudott, 0,9 százalékkal 8060 forintra ment fel. A gyorsjelentést közzétevő Rába ára alig, mindössze két forinttal emelkedett.
Izgalmas volt a devizapiac, az euró/forint például kora reggel és késő este 310 alatt is megfordult, nap közben azonban 311,20-ig is elment, és inkább 311 közelében volt a jellemző ára. Este hat után esett újra 309,70-re. A dollár 14 éves csúcson volt az Investing.com szerint, a dollárindex (DXY) 100,5-re emelkedett, ahol utoljára 2002 körül járt (akkor viszont 120 felett is volt). Az euró 1,07 alá is beesett, a dollár/jen fillérekre járt a 110-es határtól.
Trump az oka mindennek?
A tőzsdék rossz hangulatát a Reuters egyik híre azzal magyarázta, hogy a "Trumponomics"-al, Trump elnök gazdaságpolitikájával kapcsolatban kételyek merültek fel a befektetőkben. Az utóbbi időben az emelkedéseket meg ennek ellenkezőjével szokták magyarázni. Megint mások szerint mostanában szinte minden eseményre előbb-utóbb pozitív a reakció, hisz már hét és fél éve töretlenül emelkedő trend uralkodik, legalábbis az amerikai piacokon, erről itt írtunk.
Eddig jó - mondták a zuhanó britek az első emeletnél
Európában a német és a francia index 0,7 százalékkal, a brit mutató 0,6 százalékkal esett. A briteknél a munkanélküliség 11 éves mélypontra esett a harmadik negyedévben, de a Bloomberg szerint már vannak jelei annak, hogy a Brexit miatt a helyzet romlani fog.
Az USA-ban most főleg a technológiai papírok emelkednek, amelyeket a napokban eléggé csúnyán elintéztek. Az S&P 500 0,3, a Dow Jones 0,4 százalékkal esik, a Nasdaq viszont 0,3 százalékkal emelkedik.
Euró/forintot vegyenek?
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint euró/forintot kell venni piaci áron, 315,1 forintos kiszállási ponttal, 307,4-es stop loss mellett. „Tartósan laza magyar monetáris politika és felpörgő globális infláció együttesének hatásaként gyengülhet a magyar forint a dollárral és az euróval szemben is. Ráadásul Amerikában egyre magabiztosabban árazza a piac a decemberi kamatemelést, ami a dollár erősödését és a feltörekvő devizák gyengülését válthatja ki” – írják.
„A 200 napos mozgóátlag 311-es áttörését követően egészen 315,3-ig mehetne, de hosszabb távon akár a 318-as árfolyamszint is elérhetőnek tűnik” - teszik hozzá.
Bayer, Lufthansa húzták le
Európában a bankoknak ma rossz napja volt, a technológiai cégeknek jó, adták a vegyipari papírokat is. A Bayer a Monsanto megvásárlása kapcsán átváltoztatható kötvényt bocsátott ki, de meglehetősen rossz kondíciókkal, ennek nyomán a részvény 4,2 százalékkal esett. A BMW 34 ezer járművet hív vissza légzsák-problémák miatt, a részvény 1,2 százalékkal süllyedt. A Lufthansa egy elemzői leminősítés nyomán került lejtőre.
Az olajat a nap első felében inkább adták, később inkább vették, ami azért meglepő, mert az amerikai nyersolajkészlet-adat rossz volt. Késő este nagyjából változatlan áron, 45,90, illetve 46,90 dolláron forgott. Az IEA jelentése pedig volatilis (ingadozó) olajárat jósolt. Enyhén estek a nemesfémek.
A Masterplasttól Csádig
Nem alakult jól a harmadik negyedév a Masterplastnál, és egyelőre nem látszik, hogy a szezonálisan gyengébb év vége nagy változást hozna. Magyarországon növekedés látható, az de összes többi piac visszaesést mutatott – írja a KBC Equitas. Ennek ellenére tartja 620 forintos fairérték-becslését, modelljét viszont felülvizsgálni készül.
Komolytalan, 74 milliárd dolláros bírságot készül kiszabni Csád az Exxon olajvállalatra – írja az Equilor blogja.