6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egészen szép emelkedéssel kezdték az évet az európai tőzsdék, miután enyhül az omikron-variáns miatti aggodalom - a világgazdaság kilátásai jobbak, mint korábban gondolták volna, ami erősíti a kockázatvállalási kedvet is. A dánok például mostantól nyugdíj-megtakarításokkal is bátrabban rizikózhatnak. Az olaj tovább drágul, a magyarországi tankolás ára újra a plafonra ugrik.

A részvénypiacok alapvetően folytatták az emelkedésüket tavaly, amit a jórészt még tartó jegybanki pénznyomtatás, az alacsony kamatszint és a viszonylag jó gazdasági teljesítmény is táplált - írtuk a 2021-es befektetési piaci összefoglalónkban, amelyben nem csak a legnagyobb emelkedést produkáló tőzsdeindexeket mutattuk be, hanem összesen 9 olyan befektetést, amelyen szépen lehetett keresni:

Ami 2022-t illeti, az európai tőzsdék egyelőre ott folytatják, ahol tavaly abbahagyták. Frankfurtban és Párizsban is fél százalék fölötti emelkedéssel kezdtek a vezető tőzsdeindexek (Londonban még tart az év eleji ünnep, ma zárva tart a börze). A nyitást követő első órákban tovább erősödtek az indexek, a francia CAC 40 emelkedése már az 1 százalékot is meghaladta - emellett az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli erősödést vetítenek előre a tengerentúli nyitásra.

Az omikron nem tűnik olyan veszélyesnek

Az év első kereskedési hetében a figyelem főként továbbra is a koronavírus omikron-variánsára koncentrálódik. Egyre inkább úgy tűnik, hogy bár a korábbiaknál gyorsabban terjed ez a változat, de kevésbé súlyos a fertőzés lefolyása a kórházi kezelésre szorulók alacsonyabb aránya alapján. Ezzel kapcsolatban érdemes a brit adatokra tekinteni: bár az új fertőzöttek számában kiugró értéket látunk az Our World in Data grafikonjain, a kórházban ápoltak, intenzíven lévők és az áldozatok számában nincs jelentős emelkedés.

Nadhim Zahawi brit oktatási miniszter a BBC-n arról beszélt, jelenleg semmi olyasmi nem látszik a friss adatok közt, ami további szigorítások szükségességét vetné fel, a napi fertőzésszám várhatóan nem emelkedik tovább, az egészségügyi ellátórendszer képes kezelni a helyzetet. 

Kapcsolódó hír, hogy Franciaországban rövidítik a kötelező karantén időtartamát az omikron enyhébb lefolyása miatt, Nagy-Britanniában pedig  jóváhagyták a Pfizer új, a koronavírus kezelésére kifejlesztett gyógyszerének használatát - ezek újabb jelei annak, hogy a világgazdaság növekedését a korábban vártnál kisebb mértékben fékezheti idén a Covid.

Merészebben tőzsdéznek a nyugdíjakkal

A tavalyi év a kockázatvállalás erősödéséről szólt, és az idei is így indul - erre utal az is, hogy Dánia legnagyobb állami nyugdíjalapja, az ATP kockázatosabb eszközökbe kezd fektetni, miután a kormánytól megkapta a felhatalmazást egy olyan stratégiára, ami a korábbiaknál jobb hozamot eredményezhet a befektetőknek. Az alap januártól kezdve az eddig a legbiztonságosabb eszközökbe, jellemzően kötvényekbe fektetett tőke negyedével vállal nagyobb kockázatot a Bloomberg cikke szerint. 

Az ATP nagyjából 150 milliárd dollárt kezel, az elmúlt években a csökkenő kötvényhozamok miatt a kezelt megtakarítások értéke is csökkent. A helyzetet eddig is a kockázatosabb portfólió mentette, aminek köszönhetően 2021 első kilenc hónapjában a nyugdíjalap meghatszorozta nyereségét - írja a Bloomberg.

Budapesten is jól indul az év - komoly kártérítésre számíthat a Mol?

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX sem marad ki az európai emelkedő trendből a kereskedési év első napján: 11 óra után már 1 százalékos pluszban járt. A vezető részvények kivétel nélkül emelkednek délelőtt, a drágulást az OTP vezeti másfél százalékot meghaladó emelkedéssel. A többi bluechip 0,4 - 0,9 százalék közötti pluszban jár. 

A legfrissebb tőzsdei árfolyamokat itt találja >>

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek küldött elemzésében azt írta, a BUX index számára a következő fontos ellenállási szint 51 ezer pontnál húzódik. A vezető részvények közül az OTP árfolyamában 17 000 forintnál található a következő fontosabb akadály, a 16 500 forintos szint pedig már támaszt képez. A Mol jegyzése is fontos ellenállási szinteket lépett át, a következő 2550 forintnál található, míg 2500 forintnál már a támasz húzódik. A Richter árfolyama továbbra is a 8800 forintos ellenállás felé tart, a támasz 8600 forintnál található. A Magyar Telekom jegyzése továbbra is a 405-415 forintos sávban mozoghat.

Az Erste Market hétfői hírlevelében a Horvátország és a Mol közötti vita jelenlegi állását is körüljárják. Horvátország vitatja a Mol és a horvát kormány közti, az INA irányítási jogáról szóló, 2016-os jogerős genfi per kimenetelét - erről Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök beszélt még Újév előtt. A horvátok szerint a Mol és az délszláv ország közti egyezség törvénytelen, mivel korrupció révén jött létre, míg a genfi döntés értelmében ez a szerződés továbbra is jogszerű. A horvát miniszterelnök arról is beszélt, hogy nem keresik tovább a lehetőséget a Mol kivásárlására a horvát cégből. Az Erste szakértői szerint nem látszik, hogy a két fél között hamar megegyezés születne az INA jövőjével kapcsolatban. Ráadásul esedékes, hogy a washingtoni döntőbíróság is véleményt mondjon a kérdésben, és várhatóan a Mol javára döntsön, ami jelentős, többszázmillió eurós kártalanítás kifizetését jelentheti a magyar vállalat számára, mivel a horvát fél megszegte a privatizációs szerződést - írják az Erste szakértői. Egy esetleges kártalanítás nemzetközi fizetésekből is lefoglalható lenne.

Tovább drágul az olaj, a forint alig erősödött - plafonon a magyar üzemanyagár

A 2021-ben nagyot dráguló olaj ára az év utolsó hetében is emelkedett, és az idei év sem indul másként: a WTI olajfajta hétfőn is drágult már bő egy százalékot. A háttérben itt is részben az omikron-változat körüli aggodalom csökkenése áll - ha kevesebb lesz a lezárás, élénkebb lesz a kereslet a kőolaj iránt. Az OPEC a héten a kitermelés további napi 400 ezer hordóval történő emeléséről dönthet, ami mérsékelhetné az árat - egyelőre azonban Líbia ideiglenes termeléscsökkentése borzolja a kedélyeket kissé, ahol egy olajvezeték javítása miatt kellett visszafogni a kitermelést.

A WTI olajfajta árának alakulása hétfőn - forrás: stooq.com
A WTI olajfajta árának alakulása hétfőn - forrás: stooq.com

Nem véletlen, hogy Magyarországon is emelkednének az üzemanyagárak, ha a hatósági árplafon nem lenne érvényben: a holtankoljak.hu úgy számol, hogy a 95-ös benzin literenként 495 forintba, a gázolaj pedig 500 forintba kerülne szerdától, ha nem lenne 480 forintban maximálva hatóságilag az árszint. 

Az emelkedő olajár mellett a forint gyengesége is az üzemanyag drágulását okozza (okozná): egy euróért a reggeli órákban ismét több mint 369,50 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon. Késő délelőttre valamelyest erősödött viszont a forint, a jegyzés 368 forint alá csökkent - ez azonban még a fél százalékos erősödést sem éri el.

Friss devizaárfolyamok itt találhatóak >>

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26400 26000 26760 -0,75% 0 0 9 515 484 170 HUF 2025-05-08 17:06:36
MOL 3000 2990 3022 +0,47% 0 0 1 236 459 712 HUF 2025-05-08 17:07:34
MTELEKOM 1634 1622 1654 -4,78% 0 0 2 048 498 098 HUF 2025-05-08 17:12:15
RICHTER 10850 10830 10890 +0,28% 0 0 1 684 869 430 HUF 2025-05-08 17:14:03
OPUS 556 555 560 -0,71% 0 0 49 383 116 HUF 2025-05-08 17:05:17
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
Részvény / Deviza / Áru Felfedi a lapjait az OTP, ezért lett felülteljesítő Németország
Eidenpenz József | 2025. május 8. 12:54
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró.  Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru Ne örüljön korán: csak az egyik fontos pénznemmel szemben erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 07:41
A másik kettővel szemben tehát gyengült szerda reggelre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG