6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egészen szép emelkedéssel kezdték az évet az európai tőzsdék, miután enyhül az omikron-variáns miatti aggodalom - a világgazdaság kilátásai jobbak, mint korábban gondolták volna, ami erősíti a kockázatvállalási kedvet is. A dánok például mostantól nyugdíj-megtakarításokkal is bátrabban rizikózhatnak. Az olaj tovább drágul, a magyarországi tankolás ára újra a plafonra ugrik.

A részvénypiacok alapvetően folytatták az emelkedésüket tavaly, amit a jórészt még tartó jegybanki pénznyomtatás, az alacsony kamatszint és a viszonylag jó gazdasági teljesítmény is táplált - írtuk a 2021-es befektetési piaci összefoglalónkban, amelyben nem csak a legnagyobb emelkedést produkáló tőzsdeindexeket mutattuk be, hanem összesen 9 olyan befektetést, amelyen szépen lehetett keresni:

Ami 2022-t illeti, az európai tőzsdék egyelőre ott folytatják, ahol tavaly abbahagyták. Frankfurtban és Párizsban is fél százalék fölötti emelkedéssel kezdtek a vezető tőzsdeindexek (Londonban még tart az év eleji ünnep, ma zárva tart a börze). A nyitást követő első órákban tovább erősödtek az indexek, a francia CAC 40 emelkedése már az 1 százalékot is meghaladta - emellett az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli erősödést vetítenek előre a tengerentúli nyitásra.

Az omikron nem tűnik olyan veszélyesnek

Az év első kereskedési hetében a figyelem főként továbbra is a koronavírus omikron-variánsára koncentrálódik. Egyre inkább úgy tűnik, hogy bár a korábbiaknál gyorsabban terjed ez a változat, de kevésbé súlyos a fertőzés lefolyása a kórházi kezelésre szorulók alacsonyabb aránya alapján. Ezzel kapcsolatban érdemes a brit adatokra tekinteni: bár az új fertőzöttek számában kiugró értéket látunk az Our World in Data grafikonjain, a kórházban ápoltak, intenzíven lévők és az áldozatok számában nincs jelentős emelkedés.

Nadhim Zahawi brit oktatási miniszter a BBC-n arról beszélt, jelenleg semmi olyasmi nem látszik a friss adatok közt, ami további szigorítások szükségességét vetné fel, a napi fertőzésszám várhatóan nem emelkedik tovább, az egészségügyi ellátórendszer képes kezelni a helyzetet. 

Kapcsolódó hír, hogy Franciaországban rövidítik a kötelező karantén időtartamát az omikron enyhébb lefolyása miatt, Nagy-Britanniában pedig  jóváhagyták a Pfizer új, a koronavírus kezelésére kifejlesztett gyógyszerének használatát - ezek újabb jelei annak, hogy a világgazdaság növekedését a korábban vártnál kisebb mértékben fékezheti idén a Covid.

Merészebben tőzsdéznek a nyugdíjakkal

A tavalyi év a kockázatvállalás erősödéséről szólt, és az idei is így indul - erre utal az is, hogy Dánia legnagyobb állami nyugdíjalapja, az ATP kockázatosabb eszközökbe kezd fektetni, miután a kormánytól megkapta a felhatalmazást egy olyan stratégiára, ami a korábbiaknál jobb hozamot eredményezhet a befektetőknek. Az alap januártól kezdve az eddig a legbiztonságosabb eszközökbe, jellemzően kötvényekbe fektetett tőke negyedével vállal nagyobb kockázatot a Bloomberg cikke szerint. 

Az ATP nagyjából 150 milliárd dollárt kezel, az elmúlt években a csökkenő kötvényhozamok miatt a kezelt megtakarítások értéke is csökkent. A helyzetet eddig is a kockázatosabb portfólió mentette, aminek köszönhetően 2021 első kilenc hónapjában a nyugdíjalap meghatszorozta nyereségét - írja a Bloomberg.

Budapesten is jól indul az év - komoly kártérítésre számíthat a Mol?

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX sem marad ki az európai emelkedő trendből a kereskedési év első napján: 11 óra után már 1 százalékos pluszban járt. A vezető részvények kivétel nélkül emelkednek délelőtt, a drágulást az OTP vezeti másfél százalékot meghaladó emelkedéssel. A többi bluechip 0,4 - 0,9 százalék közötti pluszban jár. 

A legfrissebb tőzsdei árfolyamokat itt találja >>

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek küldött elemzésében azt írta, a BUX index számára a következő fontos ellenállási szint 51 ezer pontnál húzódik. A vezető részvények közül az OTP árfolyamában 17 000 forintnál található a következő fontosabb akadály, a 16 500 forintos szint pedig már támaszt képez. A Mol jegyzése is fontos ellenállási szinteket lépett át, a következő 2550 forintnál található, míg 2500 forintnál már a támasz húzódik. A Richter árfolyama továbbra is a 8800 forintos ellenállás felé tart, a támasz 8600 forintnál található. A Magyar Telekom jegyzése továbbra is a 405-415 forintos sávban mozoghat.

Az Erste Market hétfői hírlevelében a Horvátország és a Mol közötti vita jelenlegi állását is körüljárják. Horvátország vitatja a Mol és a horvát kormány közti, az INA irányítási jogáról szóló, 2016-os jogerős genfi per kimenetelét - erről Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök beszélt még Újév előtt. A horvátok szerint a Mol és az délszláv ország közti egyezség törvénytelen, mivel korrupció révén jött létre, míg a genfi döntés értelmében ez a szerződés továbbra is jogszerű. A horvát miniszterelnök arról is beszélt, hogy nem keresik tovább a lehetőséget a Mol kivásárlására a horvát cégből. Az Erste szakértői szerint nem látszik, hogy a két fél között hamar megegyezés születne az INA jövőjével kapcsolatban. Ráadásul esedékes, hogy a washingtoni döntőbíróság is véleményt mondjon a kérdésben, és várhatóan a Mol javára döntsön, ami jelentős, többszázmillió eurós kártalanítás kifizetését jelentheti a magyar vállalat számára, mivel a horvát fél megszegte a privatizációs szerződést - írják az Erste szakértői. Egy esetleges kártalanítás nemzetközi fizetésekből is lefoglalható lenne.

Tovább drágul az olaj, a forint alig erősödött - plafonon a magyar üzemanyagár

A 2021-ben nagyot dráguló olaj ára az év utolsó hetében is emelkedett, és az idei év sem indul másként: a WTI olajfajta hétfőn is drágult már bő egy százalékot. A háttérben itt is részben az omikron-változat körüli aggodalom csökkenése áll - ha kevesebb lesz a lezárás, élénkebb lesz a kereslet a kőolaj iránt. Az OPEC a héten a kitermelés további napi 400 ezer hordóval történő emeléséről dönthet, ami mérsékelhetné az árat - egyelőre azonban Líbia ideiglenes termeléscsökkentése borzolja a kedélyeket kissé, ahol egy olajvezeték javítása miatt kellett visszafogni a kitermelést.

A WTI olajfajta árának alakulása hétfőn - forrás: stooq.com
A WTI olajfajta árának alakulása hétfőn - forrás: stooq.com

Nem véletlen, hogy Magyarországon is emelkednének az üzemanyagárak, ha a hatósági árplafon nem lenne érvényben: a holtankoljak.hu úgy számol, hogy a 95-ös benzin literenként 495 forintba, a gázolaj pedig 500 forintba kerülne szerdától, ha nem lenne 480 forintban maximálva hatóságilag az árszint. 

Az emelkedő olajár mellett a forint gyengesége is az üzemanyag drágulását okozza (okozná): egy euróért a reggeli órákban ismét több mint 369,50 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon. Késő délelőttre valamelyest erősödött viszont a forint, a jegyzés 368 forint alá csökkent - ez azonban még a fél százalékos erősödést sem éri el.

Friss devizaárfolyamok itt találhatóak >>

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17365 17240 17400 -0,29% 0 0 5 768 638 320 HUF 2024-04-24 17:09:55
MOL 2996 2948 3008 +1,90% 0 0 1 297 941 998 HUF 2024-04-24 17:09:26
MTELEKOM 942 935 942 +0,21% 0 0 561 510 659 HUF 2024-04-24 17:14:14
RICHTER 9100 8925 9100 +1,56% 0 0 1 880 165 955 HUF 2024-04-24 17:07:58
OPUS 396 396 403 -0,88% 0 0 89 629 866 HUF 2024-04-24 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG