Örökös menedékhely
Most talán választ is kaphatunk, miért kell a svájciaknak a világ legnagyobb címletű bankjegye, az 1000 frankos, amikor az euróból már az 500-ast is meg akarják szüntetni, hisz a napi használatban értelmezhetetlenül nagy címlet, így egyre inkább a pénzmosás eszközévé válik. Svájci viszont kis ország, valutája, bár a fél világ odavan érte, nem az IMF által is megjelölt világvaluta, pénzmosásra kevéssé használják. A pénz elrejtésére annál inkább.
Svájc időtlen idők óta a pénz végső menedékhelye, és részben ebből is él az ország olyan jól. Már 100 évvel ezelőtt is a banktitok és a biztonság vonzotta oda a megtakarításokat távolabbi országokból, és az ország megfelelő helynek is bizonyult: kimaradt a világháborúkból, devizája túlélt mindent. A bankok és a széfek évtizedekig is megőrzik a pénzt, és néhány évvel ezelőttig a banktitkok is garantált volt, idegen országok adóhatóságai nem kukkanthattak be a számlákba.
Banktitok
Ez óhatatlanul változott, a banktitok már korlátozott, de az ország ugyanúgy kedvenc menedékhelye a pénznek, feltehetően ezért is magas a készpénz iránti kereslet. És nemcsak a készpénz tartása a lényeg: sokan avval is vásárolnak, esetenként nagy értékben, például ékszereket. Itt feltehetően ugyanaz lehet a cél: szeretné a vásárló, ha országa adóhatósága, vagy akár mondjuk saját házastársa nem értesülne a vásárlásról.
A banktitok ugyanakkor fennmaradt a svájci polgárok számára, így ők érthető módon örömmel használnak készpénzt, ha bármi rejtegetni valójuk van, vagy egyszerűen csak szeretnék, ha senki nem látna bele pénzügyeikbe. Így aztán Svájcban meglehetősen alacsony a kártyás fizetések aránya, 10 százalék körüli, míg Nagy-Britanniában közel 35, Kanadában és Ausztráliában 30 százalék körüli az arány.
Bankjegycsere
A kérdésnek most az ad aktualitást, hogy évtizedek óta először megkezdődik a bankjegyek cseréje. Ennyi idő alatt a bankjegyek elavulnak, új biztonsági elemekre van szükség, hogy a kibocsátó jegybank előnyben legyen a hamisítókkal folytatott versenyben. A címletek maradnak: 10-estől az 1000 frankosig. Svájcban hallani sem akarnak arról, hogy a gigantikus címleteket megszüntessék, noha sok ember soha nem fizetett még 500 frankos összeget sem készpénzben, a széfekben viszont lapulhat elképesztő mennyiségű 500-as és 1000-es.
Más országok próbálják csökkenteni a nagy bankjegyek használatát: Amerikában a 100 dolláros a legnagyobb ténylegesen forgalomban lévő címlet, de ha 50-essel vagy 100-assal fizet valaki, már rossz szemmel néznek rá. Hasonló a helyzet a font sterling esetében: 50-es a legnagyobb címlet, de olyan legfeljebb csak külföldinél fordul elő, az automaták csak 20-ast adnak ki. És végül az eurózóna: itt épp most folyik a kampány az 500-as címlet megszüntetéséért.