Fotó: Európai Tanács |
Európa a görögök miatt izgul, Amerika azért nem kapkod utánuk
Néhány napig még biztosan minden más hírt beárnyékolnak a görögök. Ahogy azt már megszoktuk, csütörtökön sem született semmi előrelépés a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon, eltekintve attól, hogy még egy nappal közelebb vagyunk az államcsődhöz. Az illetékesek (Merkel, illetve Hollande) szerint a szombatra összehívott rendkívüli Eurogroup tanácskozás életbevágó lesz.
Komolyabb piacbefolyásoló makroadat pénteken nem várható, így a görögök körüli huzavona illetve az uniós csúcstalálkozó második napjával kapcsolatos hírek befolyásolhatják a piaci hangulatot.
Az amerikai tőzsdék is kivárnak, viszonylag csendes nap után veszteséggel zártak. Amerikában kevésbé izgulnak a görögök miatt, főleg a tőzsdén - az amerikai vállalatok profitjára elég kis hatással van, hogy euróval vagy drachmával fizetnek a görögök. A görög megállapodás elhúzódása azért már nyugtalanítja Washingtont is, ezért figyelmeztető jelzést küldtek Berlinnek - igaz, a figyelmeztetés mellé pénzt nem küldtek Angela Merkelnek.
Esnek a tőzsdék
A hangulat persze nem túl fényes, az európai tőzsdék szép mínusszal nyitottak: London 0,4, Frankfurt 0,7, Párizs 0,75 százalékos eséssel "ünnepelte" a görög végkifejletet. Ehhez képest a budapesti -0,3 százalékos nyitás nem tűnik különösebben rossznak.
Az első negyedóra eredménye - friss árfolyamok >> |
A feltörekvőknek persze nem tesz jót a történet, csütörtökön másfél forintot drágult az euró. Pénteken reggel is ott folytatjuk ahol abbahagytuk: az euró jegyzése 312,20 forintnál jár, érdemi mozgás egyelőre nincs.
Az euró dollárárfolyama 1,20 környékén oldalazik.
Több mint 900 napig fújták a lufit - kipukkant?
Sokkal érdekesebb viszont az, ami Kínában történik. Egyre biztosabb, hogy a lufi kipukkadt: pénteken tovább zuhantak a részvényárfolyamok, mindenki elad, ma a technológiai papírok vezették az esést. A Shanghai Composite Index újra több mint 7 százalékot zuhant. Június közepe óta több mint 20 százalékot esett a vezető index.
A Shanghai Composite Index 2012 eleje óta - eddig fújták... |
Ha valaki úgy gondolja, eljött az idő beszállni, azt lehűti a Morgan Stanley: a cég azt tanácsolja ügyfeleinek, tartsák távol magukat a kínai részvényektől. Az elmúlt évben 124 százalékot emelkedett a részvény, miközben a kínai gazdaság egyre nehezebb időket él meg, lassul a növekedés. Kifutott a monetáris lazítási program is, emellett a kínai szabályozók megelégelték, hogy földművelés helyett inkább nagy tőkeáttételes tőzsdézéssel próbáltak egyre többen pénzt keresni.