Gyönyörű napjuk van ma a tőzsdéknek, különösen Európában, ahol az indexek többnyire két-három százalékkal emelkedtek. Az egyik legjobb a német DAX volt, 2,8 nyolc százalékos ugrással, de Madrid 3,8 és Milánó 2,9 százaléka ezt is túlszárnyalta. Az amerikai tőzsdék is szépen emelkednek, egy százalék körül. A Nasdaq technológiai tőzsde indexe pedig új csúcsot ért el.
A lengyel tőzsdén 1,8 százalékos, Budapesten pedig 2,3 százalékos volt a vezető index emelkedése. A Richter 5,7 százalékos ugrása volt a legszembetűnőbb, de a Mol is 2,1 százalékkal ment. Az OTP fél százalékos, a Magyar Telekom 0,7 százalékos pluszban zárt. A forint megint erősödött, több mint egy forinttal lejjebb van az euró, 351,30 forinton. Újra pluszban áll az arany és az ezüst.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az optimizmus már délelőtt is érezhető volt, a délután érkezett amerikai foglalkoztatási és munkanélküli adatok viszont kedvezőbbek lettek a vártnál. A munkanélküliségi ráta a májusi 13,3 százalékról 11,1 százalékra esett. Júniusban 4,8 millió új állás keletkezett, másfél millióval több, mint ahogy az elemzők várták.
Óriási volt a szórás
Trump elnök azonnal dicsekedni kezdett az adatokkal. Az örökké szkeptikus Zerohedge.com ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a foglalkoztatási adatokkal kapcsolatban szinte csak a bizonytalanság volt a biztos. Az új állások keletkezésére vonatkozó becslések különösen széles sávban szóródtak 1,65 és 5 millió között, ami jól kifejezi, micsoda sokkok érték az amerikai munkaerőpiacot.
Hiába várják, nem csökken az állástalanná válók száma az USA-ban. Továbbra is futószalagon bocsátják el az embereket az Egyesült Államokban, derült ki a munkaügyi adatokból. Pozitívum, hogy egy másik csütörtökön közölt információ szerint a munkahelyteremtés is beindult – írtuk délután.
Egy százalék körüli pluszban van az olaj árfolyama ma, annak ellenére, hogy rossz hír is érkezett. Eszerint Szaúd Arábia megfenyegette az OPEC-kartellben tömörülő partnereit, hogy újabb árháborút indít, alájuk ígér, ha azok nem tartják be a kitermelési megállapodásokat. A Wall Street Journal szerint elsősorban Nigériáról és Angoláról van szó, amelyek mostanában is túl sokat termeltek.
Még gyenge az olajkereslet
Ez a jelentés újra kétségeket ébresztett azzal kapcsolatban, hogy az OPEC és szövetségese, Oroszország kordában tudják-e tartani a kínálatot. A kereslet még mindig gyenge, a Bloomberg.com szerint a dízelolaj kereslete húsz százalékkal, a repülőgép-üzemanyagé 33 százalékkal volt júniusban az egy évvel korábbi szint alatt. Ugyanakkor rekordszintre emelkedett a kínai vizeken horgonyzó úszó tárolókban elhelyezett olaj mennyisége.
A Goldman Sachs prognózisa szerint a világ olajkereslete az idén 8 százalékkal csökken, jövőre 6 százalékkal emelkedik és 2022-re éri el a krízis előtti szintet. (Erről itt írtunk.)
Minden rekordot megdöntött a Tesla az utóbbi napokban, ma újabb nyolc százalékkal 1207 dollárra ment az árfolyam.
Vonzó a Telekom, negatív a Mol-árrés
Fontos támasznál, 380 forint körül ingadozik a Magyar Telekom árfolyama az utóbbi napokban, az elmúlt években pedig jellemzően a nyári hónapok jó időre kijelölték a lokális mélypontokat. A részvényesi juttatások után ennél érezhetően többet érhet a részvény. Az értékeltség sem tűnik magasnak, emiatt kereskedési ötletet fogalmazunk meg a papírra – írta ma a KBC Equitas. (A “kereskedési ötlet” alighanem azt jelenti, hogy szerintük érdemes vásárolni.) A Bloomberg elemzői konszenzusa jelenleg 500 forint körül áll, a KBC Equitas 570 forintot becsül.
A Molról egy másik brókercég írt ma:
Negatív volt júniusban a Mol csoportszintű finomítói árrése. A tegnap közzétett adatok szerint hordónként 1,3 dollár veszteség keletkezett, melyre az elérhető adatsor szerint még nem volt példa. A petrolkémiai árrés a májusi 402,2 euróról 312,5 euróra csökkent tonnánként. A közzétett adatok is hozzájárultak a részvény árfolyamának tegnapi csökkenéséhez – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Apporttal vásárolt az AutoWallis
Az Iniciál Csoport alapítójával, Taródy Zsolttal tavaly kötött együttműködési megállapodás következő lépéseként az AutoWallis Nyrt. tulajdonába kerül a mintegy 115 főt foglalkoztató, Iniciál Autóház Kft. 40 százaléka. Az Iniciál hét autómárka (Dacia, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Suzuki és Toyota) értékesítésével és márkaszervizelésével foglalkozik négy helyen, Győrben, Mosonmagyaróváron, Sopronban és Szombathelyen.
A kisebbségi részesedést az AutoWallis az Iniciál pénzügyi befektetőjétől szerzi meg 1,16 milliárd forintos tőkeemeléssel. Ebben 13 589 503 darab AutoWallis-részvényt apportálnak, az árfolyam az elmúlt 30 nap tőzsdei átlagárfolyama, 85,36 forint.
Eggyel kevesebb BÉT-várományos
Zártkörű részvénytársasági formában működik tovább a Magyarország egyik legnagyobb logisztikai központjának helyet adó BILK Logisztikai Nyrt. A társaság tulajdonosai értesítették a Budapesti Értéktőzsdét arról, hogy a gazdasági tendenciákra és a befektetői hangulatra tekintettel már nem tervezik részvényeik tőzsdei kereskedésének megkezdését.