2013 óta nem zuhant akkorát a bitcoin, mint a múlt héten: egy lendülettel elvesztette értékének bő harmadát, a 20 ezer dollár közeli csúcsokról 12 ezer dollár alatti mélységbe került pár nap alatt a jegyzés. Ezzel tovább folytatta a hihetetlen éves történetét a spekulánsok első számú kedvencévé előlépett bitcoin: az év első napjaiban még 1000 dollár körül járt a jegyzés, értéke december közepére szinte meghúszszorozódott, majd innen indult a legutóbbi zuhanás - amiből most tápászkodik fel a kriptopénz.
A több tőzsde jegyzési árait összesítő Coindesk adatai szerint a bitcoin árfolyama kedden 1300 dollárral emelkedett délelőtt 10-ig, ez közel 10 százalékos emelkedést jelent, és meghaladta a 15 ezer dollárt.
Nem háziasszonyoknak való vidék
Mielőtt bitcoinba fektetnél, ezt mindenképp olvasd el Olyan, mint a családi ezüst: megenni nem lehet, eladni nem érdemes. Megvetted a bitcoint, nyertél rajta, és el akarnád adni? Ne tedd, mert lehet, hogy a nyereségednél is több adót kell majd kifizetned utána. Elvásárolni is felettébb nehéz, az átutalása pedig drága lett és lassú. Hogyan lehet kiszállni? |
A múlt heti nagy zuhanás egyrészt valóban lehetett a megelőző időszak elképesztő emelkedésének korrekciója, ahogy azt sok elemző és bitcoin-befektető is hangoztatja. Érthető, ha valaki ki akarja venni a profitot egy ekkora emelkedés után, ahogy az is, ha egy ilyen hullám öngerjesztőként másokat is arra sarkall, hogy realizálják a nyereséget, amíg még a beszállási pontjuk fölött tudnak maradni. Ilyen elképesztő ármozgások azonban biztosan nem a háziasszonyoknak való befektetési eszközt takarnak; a mostani őrületben képtelenség megállapítani, hogy valójában mekkora értéket képviselnek a bitcoinhoz hasonló kriptopénzek, mennyire lehet reális a mostani árfolyam - persze a kereslet és a kínálat most beállít egy árat, de nagyon kevesen lehetnek, akik ténylegesen értik is a mögöttes folyamatokat akkor, amikor meghozzák befektetési döntésüket.
Nem csoda, hogy az egyes piaci felügyeletek egyre hangosabban kongatják a vészharangot. Legutóbb az izraeli tőkepiaci hatóság vezetője jelentette be, hogy ki fogják tiltani a digitális pénzekre alapozott vállalatokat a tel avivi tőzsdéről. A múlt héten a szingapúri központi bank adott ki figyelmeztetlst azoknak, akik kriptopénzbe szeretnének fektetni, mondván: az elmúlt időszakban látott hatalmas áremelkedést spekuláció vezérelte, a meredek zuhanásnak jelentős esélye van.
Nem csak a bitcoin ébredezik
Most mindenesetre a Reuters tudósítása szerint a múlt héten a bitcoinnal együtt zuhanó más kriptodevizákba is kezd visszatérni az élet - a második legnagyobb digitális pénz, az Ethereum jegyzése 770 dollár fölött jár, ami már lényegesen magasabb a vasárnapi 689 dolláros mélypontnál - igaz, a múlt héten ütött 900 dolláros csúcstól még messze van.