Fekete hattyú, a kiszámíthatatlan események jelképe (Pixabay) |
Egészen 2011 nyara óta ez volt a legnagyobb esés az amerikai részvénypiacon, a tegnapit máris elnevezték fekete hétfőnek, pedig 1987-ben 23, 1929-ben 13 százalékot esett a New Yorki tőzsde egyetlen nap alatt. (Tegnap csak 4-5 százalékkal.) Mások flash crash-nak (villámösszeomlásnak) mondták, ami arra utal, hogy az automata rendszereknek, gépi veszteségcsökkentő megbízásoknak is lehetett benne szerepe.
Megint mások epésen arra emlékeztetnek, hogy a tavalyi és idén év eleji tőzsdei rekordsorozatot Donald Trump amerikai elnök rendszeresen saját sikereként állította be, de most elhalkult ezzel kapcsolatban.
Senki sem tudja, hogy ez egy új trend kezdete-e, vagy csak múló állapot, de egy biztos, ennyi rekord és emelkedés, ennyire halál nyugodt piaci környezet után egyszer be kellett következzen hasonló, valamiféle korrekció.
Nagy csapkodás New Yorkban
Reggel Ázsia alaposan bepótolta, amit Amerikától látott, és Kínában három, Japánban öt százalék körüli mértékben zuhantak az indexek. Európa is próbálta utolérni a hétfő esti amerikai eseményeket, a nyugat-európai indexek többsége 2-3 százalékos eséssel zárt.
Az USA-ban már nem ennyire egyértelmű a kép, az indexek mínuszból pluszba és pluszból mínuszba csapkodnak. Az S&P 500 jelenleg 0,3, a Nasdaq 0,7, a Dow Jones Ipari 0,5 százalékos pluszban van, de percről percre változik a helyzet. Az áresések kirobbanásáért pénteken (az inflációs veszéllyel együtt) felelősnek tartott államkötvények ma Európában újra estek, az USA-ban viszont emelkedett az árfolyamuk.
Esett a BUX, nyert a Konzum
Itthon a BUX index mínusz egy és mínusz három százalék között mozgott nap közben, végül 2,4 százalékos eséssel zárt. Az OTP 3,3 százalékkal 11 ezerre, a Mol 2,6 százalékkal 2950-re, a Richter 1,3 százalékkal 6320-ra esett. A Telekom három forinttal süllyedt. Azért akadtak nyertesek is, az FHB és a Konzum 4-4 százalékkal drágult.
A forint alig változott, kereken 310 forint este egy euró. Lassan tovább csorog lefelé az olaj, de a nemesfémek is olcsóbbak lettek.
Óriási a vola
A VIX plusz száz százalék feletti emelkedést produkált hétfő éjszaka, erről itt írtunk bővebben. Egyes alapoknál ezzel nagy veszteséget, másoknak nagy nyereséget okozott. Azóta kiderült, hogy a short VIX-alapok egy részét (például XIV) lehet, hogy fel fogják számolni, akkora veszteséget szenvedtek el hirtelen.
Az alacsony volatilitás korszakának valószínűleg most van vége, 2017 teljes egésze és 2018 eleje egyfajta anomáliának tekinthető a rendkívül alacsony volatilitás miatt – mondja Peter Garnry, a Saxo vezető részvénypiaci elemzője. Szerinte a részvények áresését nagy részben a VIX short pozícióinak összeomlása váltotta ki.
Raporton a kriptók
A kriptodevizák ma tovább estek, reggel a bitcoin 6000, az ether 560 dollár alá is benézett. Jay Clayton, a SEC amerikai pénzügyi felügyelet egyik vezetője a Kongresszus előtt számolt be a kriptodevizákról.
Meglepően kriptodeviza-pártinak bizonyult, például pozitívan nyilatkozott a blokklánc-technológiáról. A kriptodevizák és az ICO-k (“elsődleges érme-kibocsátások”, egyfajta kockázatitőke-gyűjtések) megkülönböztetését szorgalmazta, és az utóbbiak szabályozását, a részvénykibocsátásokhoz hasonlóan.