9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eddig a politikai csatározások adták az irányt a tőkepiacoknak, ősztől a jegybankoké lehet a főszerep. A Brexit halasztása, a kínai-amerikai tárgyalások sikere erősítheti a forintot, 325 környékére csökkenhet az euró ára. A Hard Brexit, a vámháború, recessziós félelmek 334-336 forintos eurót hozhatnak – mondja az Equilor. Újabb rekordok jöhetnek az OTP-től.

Az Equilor Befektetési Zrt. Piaci helyzete stabil. A Budapesti piaci árbevétel azonban már nem szignifikáns, jelentős súlya van Prágának, Varsónak is a cég életében – mondta el az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója, Szécsényi Bálint (az első képen). A Wood vált a legnagyobb magyar brókercéggé Budapesten, mert nem volt versenysemleges a piaci környezet.

“A határon túli szolgáltatókkal szemben a versenyhátrányunk továbbra is fennáll” – mondta a vezérigazgató. A Keler-díj, Beva-díj jelentősen emelkedtek, sok évig különadót kellett fizetni. Ez hátrányos helyzetbe hozta a hazai szolgáltatókat.

Az európai szabályozás is szigorú. Nem egészséges, hogy a prágai piacot a helyi cégek uralják, a magyart pedig a külföldiek. Jelzi, hogy valami még mindig nincsen rendben a hazai piacon – tette hozzá.

A megtakarítási piacon sok éve nem látott változások voltak az utóbbi időben. A Magyar Állampapír Plusszal végbement egy kamatemelés. Ezt egyfajta piaci kísérletnek is tekinthetjük. Az állam terhei ezzel az értékpapírral növekednek.

Nem érzékeljük a kockázatokat

A 2015-ös év kötvénypiaci botrányai óta megint nem érzékelik az emberek a kockázatokat. A valódi kamatszint sokkal alacsonyabb lenne a lakossági állampapírok kamatánál. Ez a magánbefektetők számára nagy hasznot jelent, de nem egy természetes folyamat eredménye. Látszik az ingatlanpiac konszolidációja is, az árak már nem emelkednek olyan mértékben, mint korábban.

Török Lajos vezető elemző szerint a politikai konfliktusok az idén nem oldódtak ugyan meg, de a szélsőséges pártok sem erősödtek tovább. A decemberi korrekció után a piacok magukhoz tértek. A korábbi jegybanki szigorítási próbálkozások után ismét úgy tűnik, hogy az ingyen pénz, az alacsony kamat továbbra is, újabb évekig velünk maradhat. A kereskedelmi háború is velünk van.

Trump és a bizonytalanság

Ezért inkább a defenzív részvényeket lehet érdemes felülsúlyozni. Az USA-ban prociklikus gazdaságpolitika van. A kereskedelmi háború már érezteti hatását a gazdaságban, nagy a bizonytalanság. Donald Trump pedig nem fogja csökkenteni a bizonytalanságot – hangzott el.

A reálgazdaságban ez a bizonytalanság nagyon nehézzé teszi a cégvezetők dolgát. Nem tudni, ha valaki befektet valahová, akkor Trump nem fogja-e tönkretenni politikájával. Például ha befektetnek valahol Ázsiában.

A Fed és az ingyen pénz

Jövőre viszont amerikai elnökválasztás lesz, és az elnöki szék az olyan államokban dőlhet el mindössze 70-80 ezer vokson, ahol Donald Trump korábban nagyon kevés vokssal, épphogy győzött. Ráadásul pont ezek az államok érdekeltek a Kínába irányuló szójaexportban, így valamilyen kompenzáció híján elfordulhatnak Trumptól.

Az USA-ban további kamatcsökkentésre számítanak. Amint megjelentek az első törésvonalak a tőkepiacokon, a Fed egyből lépett. “Belekommunikálta magát” egy olyan helyzetbe, ahol a piac újabb kamatvágásokat, ingyen pénzt vár. Így rövid távon a legnagyobb kockázat, hogy a Fed, amely elvileg a makroadatokra figyel, mégsem lép, nem csökkent kamatot.

Mindenki megsínyli a Brexitet

Az Egyesült Királyságban óráról órára változik, hogy mi történik a belpolitikában, a Brexit körül. A parlament például megtiltotta a Hard Brexitet, majd feloszlatták azt. Nincs határozott irányvonal, nem tudnak tervezni a gazdasági szereplők. Gyárak zárnak be, cégek menekülnek el.

Ezt Európa is megsínyli, egy olyan környezetben, amikor egyébként is recessziós veszélyek vannak. Fiskális intervencióra lenne szükség a monetáris politika kifulladásával, de ez csak egyes országokban működhetne. Egy német lazítás elég lenne az EU-nak, hogy beindítsa a gazdaságát.

Itthon minden rendben van?

Csütörtökön EKB-ülés lesz, ahol várhatóan új lazító intézkedéseket fognak bejelenteni. A gazdaságban ugyanis recessziós félelmek terjednek. Az európai bankok a negatív kamatoktól szenvednek. Ez a kamatmarzsokat is leszűkíti, a profitabilitás visszaesik. Nem-konvencionális monetáris politikai eszközökre lehet szükség.

Magyarországon csak a makroszámokat nézve minden rendben van. Az infláció az utóbbi pár adat alapján négy százalék alatt maradhat, nem szállt el. A növekedés erős, ha jövőre csökkenhet is. A három százalék feletti növekedést 2020-ban is reálisnak tartják az Equilornál.

Évi 5-6 forintos euródrágulás?

Miért nem gyűrűzött be a külföldi, főleg német gazdasági lassulás Magyarországra is? A nyugati cégeknek, főleg a gyengülő forint mellett, vélhetően még mindig jobban megéri Magyarországon gyárttatni, mert az olcsóbb, mint Nyugat-Európában – hangzott el.

Ez év végére 328 forint körüli eurót várnak, majd évi 5-6 forintos drágulást, vagyis lassú forintgyengülést, kiszámítható trendet. Így a jövő év végére 333 forintos euró valószínű. Az MNB politikájában nem várható változás.

Forintpániknak nyoma sincs

Korábban úgy tűnt, hogy az MNB nem fizethet sokáig alacsonyabb kamatot, mint a Fed. “Ez egészen abszurd időszak” – hangzott el. Most az MNB a külföldi jegybankok lazítása miatt mégis újra időt nyert. Ráadásul az importált infláció is nagyon alacsony, ami fékezi a hazai inflációt.

Buró Szilárd pénzügyi innovációs vezető szerint a forint gyengülése viszont távol állt attól, amit korábbi extrém helyzetekben tapasztaltak, nyoma sem volt pániknak. Nem akart senki gyorsan szabadulni a forinttól. A forintgyengülés ráadásul nem Magyarország-specifikus, más térségi országokban is hasonló figyelhető meg.

Mi erősítheti a forintot?

Júniusban kamatemelési várakozások voltak, ennek elmaradása, a nemzetközi kockázatkerülő hangulat miatt gyengült elsősorban rekordszintre a forint. A magas infláció miatt vélték sokan korábban a piacon, hogy kamatemelésre lenne szükség.

Hogyan tovább, mi lesz az irány? A Brexit további halasztása, a kínai-amerikai tárgyalások sikere erősítheti a forintot, 325 környékére csökkenhet az euró ára. A Hard Brexit, a vámháború folytatása, a recessziós félelmek erősödése 334-336 forintos eurót hozhat.

Kevés az esélye a 320 forintos eurónak

Mivel csak a bizonytalanság biztos, a legvalószínűbb, hogy a 327-332 forintos sávban marad az euró. Ennek ad a legnagyobb esélyt a brókercég. Egy nagyobb forinterősödésnek 320 környékére csak minimális esélyt adnak az idén, ahhoz mindennek nagyon jól kéne alakulnia.

A dollár erősödése jelentős részben a magas kamatkülönbözetnek köszönhető. Ezen kívül a dollár még mindig menekülőeszköznek számít, kockázatkerülő hangulatban rendszeresen megtalálják. Szinte minden világpiaci hír hat rá, a legtöbb most az erősödés felé mutat.

De Donald Trump igyekszik ezt kommunikációs politikájával megfékezni. Az Equilor mindenesetre arra számít, hogy a paritás (1:1) felé mozog az euró/dollár. Ezt viszont már nagyon nehéz lesz áttörni – mondta Buró Szilárd.

Újabb rekordok az OTP-től?

Az OTP még mindig a hazai tőzsde vezető cége, felülsúlyozásra javasolják. Az akvizíciókról várhatóan inkább az integrációra terelődik a hangsúly a következő 2-3 évben – mondta Török Lajos. A bank profitabilitása várhatóan nőni fog, rekordnyereségekről fog beszámolni. Ám nagyok a politikai kockázatok, és csökkenthetik a marzsokat az állami hitelprogramok.

A Telekomtól nagy változásokat nem várnak, alulsúlyozás az ajánlás. A kérdés a T-System eladásból befolyó pénzek felhasználása. A verseny is éleződik majd (UPC-Vodafone, Digi-Invitel). A Richterre is kissé pesszimisták, alulsúlyoznák, annak ellenére, hogy a cég várhatóan hozza majd a piaci várakozásokat. Nőhetnek ugyanis a költségek, csökkenhet a fedezeti hányad.

Élen az energia

A Mol marzsai rekord alacsonyak voltak az utóbbi időben, de innét emelkedés, elrugaszkodás várható. Így a brókercég elemzői optimisták a Mollal kapcsolatban, bár hangsúlyozzák, hogy az olajár kockázatot jelent.

Ami a külföldi részvényeket illeti, érdekes lehet még szerintük az Iberdrola spanyol energetikai cég, amely nagyon stabilnak, válságállónak bizonyult a 2008-as krach után is. Árbevétele nagyon nagy része, 68 százaléka származik a zöld energiából.

Az arany reneszánsza?

Az amerikai Waste Management (WM) szemétszállítással, az Americold (COLD) hűtött raktárak üzemeltetésével foglalkozik. Az USA-ban rohamosan terjedő élelmiszer-házhozszállítás miatt erre nagy igény van. A Teladoc (TDOC) egészségügyi szolgáltatásokat nyújt, egy telefon-alkalmazás segítségével. Ez sokkal olcsóbb, mint a hagyományos szolgáltatások, jó kapcsolata van a biztosítókkal.

Az árupiacokon az aranyra újra menekülőtermékké tekintenek, egyértelmű trendszerű emelkedést produkál. Pedig ez az elmúlt években nem volt így. Ismét reagál a hírekre és hangulatokra, a rossz hírekre akár 20-30 dollárral is ugrik.

Kína lenyomja az olajat

Még nagyon messze vagyunk a 2011-es rekordtól, így még van további tér az aranyár emelkedésére. Még nem is volt igazi válság, csak a jeleiről beszélnek, bár decemberben nagyobb volt az ijedtség. Ha sikerülne a dollár mesterséges gyengítése, az újabb lendületet adhatna az aranynak.

Az olajnál az OPEC-megállapodás ellenére is nőtt a kitermelés, sok gazdasági esemény gyakorol hatást az árfolyamra. Például a kínai gazdaság lassulása. Ráadásul Kína az olajra is importvámot vetett ki. Ezen felül nem is minden OPEC-tag tartja be a megállapodást.

Figyelnek az akkumulátor-fémekre

Beindítottak egy új, Johan Sverdup nevű olajmezőt is a norvégok, jelentős mennyiségű, olcsó bekerülési árú kibocsátással. A hajózási szektorban pedig jelentős károsanyag-kibocsátási korlátozások jönnek jövőre. Mindez inkább az olajárak csökkenését vetíti előre. Az 50 dolláros szint elesése újabb jelentős süllyedés jele lehet Buró Szilárd szerint.

Figyelnek még az úgynevezett akkumulátor-fémekre, amelyek az elektromos autókkal nagy felfutást mutattak. A kobalt, a lítium, a réz 2016-2018 között többszöröződött, de mára alaposan visszaesett a gazdasági lassulás miatt.

(Forrás: Equilor, Bloomberg)

Kivágták a rezet a portfóliókból

“Leeresztett a felfújt lufi”, a Glencore átmenetileg bezárta például a legnagyobb kongói kobaltbányáját. Ám a felhasználás nem csökken, így a jövő ezeké a fémeké lehet.

A réznek nagy szerepe van a megújuló energia tárolásában, az elektromos motorokban. Elemzések szerint a következő 20 évben akár másfélszeresére is nőhet a felhasználás. Ennek ellenére az árfolyam folyamatosan esik, a fém túladottá vált.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21680 21440 21780 +0,37% 21680 21700 5 904 225 270 HUF 2024-11-22 14:46:34
MOL 2670 2654 2690 -0,22% 2668 2676 499 470 412 HUF 2024-11-22 14:37:02
MTELEKOM 1234 1234 1254 +0,49% 1236 1238 1 001 551 150 HUF 2024-11-22 14:43:12
RICHTER 10720 10670 10900 -0,83% 10710 10720 1 179 717 090 HUF 2024-11-22 14:47:04
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 510 41 640 742 HUF 2024-11-22 14:42:33
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG