Ismét csúnya világ köszöntött a tőzsdékre, amiben számos rossz makroadat és vállalati eredmény játszotta a főszerepet. Az USA-ban rekordmértékben, 8,7 százalékkal esett a kiskereskedelmi eladások értéke. Az autóeladások 27, a benzinértékesítés 17 százalékkal esett vissza, és ez még a március, ebben a hónapban rosszabb jöhet. A mozgási korlátozások feloldásáról pedig az amerikaiak sem tudnak semmi biztosat.
A New York-i Fed feldolgozóipari indexe is elképesztő mélyrepülést mutatott be, és az amerikai ipari termelés sem esett ekkorát a Második Világháború vége óta. A kommentárok nem szűkölködnek az erőteljes kifejezésekben, “lefagyás”, “agónia”, “sokkoló adatok”, hogy csak egy párat említsünk. Jelentett az amerikai nagybankok egy újabb csoportja, a Bank of America (BoA), a Citigroup és a Goldman Sachs, de ettől sem lettek boldogabbak a befektetők. A Citigroup négy, a BoA részvénye hat százalékkal esett, a harmadik megússza stagnálással.
Az S&P 500 index így 2,7 ,a Nasdaq Composite 1,9 százalékkal esik. Az európai részvényekkel csúnyábban elbántak, a jellemző zuhanás három és négy százalék közötti. De az olaszoknál majdnem öt, Bécsben pedig hat százalékkal esett az index. A hazai BUX index is 5,1 százalékkal zúgott le, a Mol 7,3, az OTP 5,6, a Richter 3,9 százalékos esése mellett. A forint viszont stabil, 351,20 az euró ára, kissé még erősödött is a devizánk.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Semmi reménysugár az olaj számára
Tartósabban 20 dollár alá látszik süllyedni a WTI és 30 alá a Brent, a két főbb olajfajta ma 19,50 és 27,50 dollár, három, illetve hét százalékkal esik. A héten sok olyan véleményt olvasni, hogy a hétvégi OPEC-értekezlet csak fékezi, mérsékli az áresést, de nem képes felvinni az árakat. A kitermelés-csökkentés ugyanis rövidebb távon alatta marad a keresletcsökkenésnek.
Ehhez ma az IEA globális keresleti előrejelzése adott egy újabb lökést. Áprilisban 29 millió hordó/nap csökkenést becsülnek, amire nem volt példa negyed százada. Egész évre pedig átlagosan napi 9,3 millió hordót. A globális olajtároló kapacitások ráadásul az év közepére teljesen megtelhetnek.
A vírushírek sem jók
A francia és amerikai koronavírus-statisztikák is gondot okoztak. Németországban pedig az aggasztja a befektetőket, hogy még sokáig maradhatnak a mozgási korlátozások – írta az N-Tv.de. Európában is a bankokon verték el a port, a Deutsche Bank és az RBS 9,3, az Erste 10,7, a Société Generale 8,2 százalékkal zuhant.