A megfigyelés nem alaptalan. Egyrészt ha megnézzük az elmúlt 30 év komolyabb piaci összeomlásait, azok mind őszre estek. Az 1987-es, napon belüli 30 százalékos összeomlás októberben volt, az 1997-as ázsiai válság és az 1998-as orosz válság nyáron kezdődött és októberig tartott, majd mindkét esetben heves emelkedés kezdődött év végégig. Végül a legemlékezetesebb, a 2008-as összeomlás is nyár végén indult, és októberre teljesedett ki.
120 éven át
Nézzük ezek után, mit mutat a statisztika. Noha ma már az S&P 500 a legfőbb amerikai index, ezúttal a Dow Jones Industrial Average-t vesszük alapul, mivel arról van 120 évre visszamenő adatsor. Ez azt mutatja, hogy az index az október végén elért mélyponthoz képest az év végéig átlagosan 6,8 százalékot emelkedett az elmúlt 120 évben, miközben az egész éves átlag ugyanerre a hosszú időszakra évi 10 százalék. Az emelkedés java tehát év végén zajlott, legalábbis hosszú idő átlagában.
Az októberi legalacsonyabb nap persze bármikor lehet a hónap során, így idén értelemszerűen nem tudjuk, megvolt-e már, vagy még előttünk áll. Ugyanakkor a folyamathoz logikusan hozzátartozik, hogy az esések rendszerint nyár végén és kora ősszel zajlanak, így alakul ki az októberi mélypont, ahonnan van hová emelkedni. A Marketwatch egy érdekes statisztikát közöl, amely azt mutatja, hogy egy adott hónap mélypontjától a következő hónap végéig mekkora az átlagos elmozdulás. Ebből az látszik, hogy az október a nyertes, utána következik a november (így adódik a december végéig tartó legjobb időszak). A leggyengébb pedig az augusztus, így igazoltnak is tekinthetjük a nyár végi eséssel kapcsolatos tapasztalatokat is.
Október, a medveölő
Még egy adat: megvizsgálták, hogy az 1900 óta lezajlott 35 medvepiac (amikor az index többet esett, mint 20 százalék) melyik hónapban ért véget, és azt találták, hogy 8 esett novemberre, miközben egyenletes eloszlás esetén kevesebb, mint 3 lenne ez a szám. Az érdekesség kedvéért megnézték azt is, hány emelkedő trend ért véget októberben: az egyenletes eloszlás esetén várható 3-mal szemben csak 1. Így tehát egyértelmű, hogy az októberi mélypontot és általában az októbert gyakrabban követi emelkedés, mint bármilyen más időszakban.
Csak hosszú távon
Igen ám, de mit lehet kezdeni ezzel a gyakorlatban, és főleg idén? Egyrészt lényeges, hogy akkor kínál igazán konkrétan lehetőséget az október, ha előtte lezajlik egy látványos esés. Ilyenkor tényleg egészen nagy az esélye, szinte már-már garantált a novemberi hegymenet, hisz ezt mutatta 1987, 1997, 1998 és 2008 is, mégha aztán az utóbbinál jött is 2009 elején egy nagy, utolsó összeomlás. A nyár végi nagy összeomlások tehát októberben nyugodtan megvehetők, de mint látjuk, ezek nem túl gyakori események.
Ha egyszerűen az a stratégiát követjük, hogy minden évben megveszünk valamikor októberben mondjuk egy indexalapot vagy nyitunk egy index-határidőt, majd ezt év végén zárjuk, akkor csak nagyon hosszú idő átlagában érünk el biztos és megfelelő hozamot, hisz egyrészt eltelhet pár év, amikor nem zajlik le a várt mozgás, mire eljön az igazság, másrészt belefuthatunk egy elnyúló medvepiacba, amikor az év végi kedvezőbb teljesítménnyel együtt veszteséget szenvedünk el.
Az elmúlt két év
Nézzük ezek után a mostani helyzetet. Az elmúlt két évben tulajdonképpen szépen működött a séma: eső trendekről szó sem volt, hisz a piac 2009 tavasza óta egy merő bika, de mindkét évben volt hirtelen, gyors korrekció. Az S&P 500 grafikonján jól látszik, hogy 2014 szeptemberében még 2000 pont fölött volt az index, majd egész gyorsan zuhant 10 százalékot, és októberben 1820 ponton érte el mélypontját. Onnan ugyanilyen heves tempóban felszáguldott, novemberben már meghaladta a szeptemberi tetőt, év végén pedig majdnem 2100 pont volt.
S&P 500, 3 év |
A tavalyi egy érdekesebb helyzet volt: a piac augusztus végén szakadt le hirtelen nagyon sokat, 2100-ról 1867 pontig, ez eddig szinte klasszikusnak tekinthető. Utána jött korrekció, majd szeptember végén egy újabb zuhanás ugyanoda, így kialakult egy duplaalj, eddig megint csak emlékeztet az említett híres évek történéseire. Utána az emelkedés azonban elképesztő sebességgel zajlott, és a tetőt még októberben elérte a piac, onnan már gyengült év végéig, ez viszont eltérés a szokványostól. Ami az idei évet illeti: nyáron zajlott egy tetőzés, azóta kissé visszaesett a piac. Ennek alapján viszonylag kisebb egy nagy év végi rali esélye.