Csökkentenek, de előtte növeltek
Novemberben rekordszintre emelkedett az OPEC országok olajkitermelése a Reuters felmérése szerint, főleg Iraknak, és a mostani megállapodásból kimaradó Nigériának és Líbiának köszönhetően. Az OPEC teljes kitermelése az októberi napi 33,82 millió hordóról 34,19-re növekedett novemberben. A múlt heti szerződés értelmében januártól napi 32,50 millió hordóra szeretnék mérsékelni a kitermelést, ami 1,69 millió hordó csökkentést igényel a mostani szinthez képest.
Pörögnek a határidős piacok
Eközben Amerikában is növekszik a kitermelés, különösen, hogy az 50 dollár körüli ár újra vonzó a palaolaj-kitermelőknek. Ők most szaladnak is bebiztosítani a nyereséget, mivel nem biztosak benne, hogy az 50 dollár fölötti ár tartósan fennmarad. Ezt úgy tudják megtenni, hogy jövő évi és 2018-as lejáratokra adnak el határidős olaj kontraktusokat, és amikor ezek lejárnak, leszállítják az olajat, de akár eladási opciókat is vehetnek az adott határidőre.
A Bloomberg szerint december első két napján kiemelkedően nagy forgalom volt a határidős piacokon, miután a kitermelők hatalmas eladásokkal jelentek meg. Ez vad ármozgásokhoz vezetett, és megváltoztatta a különböző lejáratok közti arányokat. Normális körülmények között a későbbi lejáratokra magasabb szokott lenni az ár, de 2018 júniusi lejáratra olyan erős volt a kínálat, hogy az ár a 2017 decemberi alá esett.
Opcióznak is
Az opciók piacán is szokatlanul nagy volt a forgalom, és túlnyomórészt put, vagyis eladási opciókra kötöttek, amik a kitermelőknek egy kisebb összegért (az opció ára) garantálnak egy bizonyos minimális árat, melyen a lejáratig eladhatnak. Az aggodalom azért erős, mert egyrészt a szerződést az OPEC és Oroszország csak fél évre kötötte, és sokan nem bíznak a meghosszabbításában, másrészt a múltban sokszor előfordult, hogy nem mindenki tartotta be a vállalt korlátozást.
Palaolaj
Nem véletlen, hogy az amerikai eladók lettek a legaktívabbak hirtelenjében. Az amerikai palaolaj kitermelés felfutása, majd két év az amerikai olajexport engedélyezése hozta a piacra azt a többletkínálatot, ami végül letörte az igen magas, 100 dollár fölött olajárat. A palaolaj kitermelése azonban általában drágább, mint a hagyományos kőolajé, ezért 50 dolláros ár alatt a kitermelők már nehezebb helyzetben vannak. Fölötte a kitermelésük erőteljes, szinte korlátlan, feltehetően ezért is az 50 dollár környékén alakult ki az árszint, ami fölé már nehezen kerül az ár.