Az év második, az USA és Nagy-Britannia piacainak megnyitása után már teljesebb tőzsdenapja még jobb hangulatot hozott. Az európai indexek többsége emelkedett 0,2-0,7 százalékkal, csak a DAX esett vissza egy kicsit. Jól ment a bankrészvényeknek, sokáig az olajiparnak, és az autóipari papírokat is vették.
Az amerikai részvények kirobbanó formába nyitottak, 0,7-0,8 százalékkal is emelkedtek az indexek egy időben, de azután ez mérséklődött, vélhetően az olaj megbicsaklásának hatására.
Új csúcson volt a dollár
Itthon a BUX index pluszból mínuszba, majd újra pluszba jutott, végül 0,2 százalékkal ment fel, ami persze záróáron újabb történelmi rekord. A fő húzóerő most az OTP volt, amely 0,7 százalékkal 8455-re ment, de tovább drágult a Magyar Telekom is 506-ra (0,8 százalékkal). A Mol 0,9 százalékkal 20 900-ra emelkedett, a Richter 0,7 százalékkal 6150-re süllyedt.
A forint alapvetően erős volt, az euró mintegy 50 fillérrel 308,80-ra süllyedt a nap folyamán. Az USA-ból érkezett erős ipari termelési adat nyomán a dollár új 14 éves csúcsra emelkedett, a dollárindex (DXY) több mint egy százalékos pluszban is volt. Az euró/dollár 1,0420-ra süllyedt, de volt 1,0340 körül is.
Mekkora lesz a német kötvényhozam?
Így persze a dollár/forint is emelkedett, az amerikai deviza volt 297 forint felett is, de estére visszatért 296,20-ra. A török líra újabb és újabb, soha nem látott mélységekbe süllyed, a hétvégi terrortámadás mellett ma a magas decemberi török infláció is húzza.
A vártnál jóval magasabb német inflációs adat érkezett, 1,7 százalék decemberre, ez megemelte a német kötvényhozamokat, de még mindig 0,3 százalék alatt van a tíz éves papír hozama. A Concorde Trading blog szerint a német inflációs adat után nyomás alá kerülhetnek az európai hosszú kötvények is, 1,5-2 százalékos infláció mellé a 0,2 százalékos német hosszú hozam nem tűnik fenntarthatónak. „Reálisan az idei évben 0,8-1 százalék közelébe kéne emelkednie a német tíz éves hozamnak” – írják.
Vargabetűt csinált az olaj
Az olaj mintegy másfél éve nem látott szintre emelkedett, amikor nap közben a WTI 55, a Brent az 58 dolláros szinttel küzdött. Erre magyarázatul azt hozták fel a sajtóban, hogy életbe lépett az OPEC-megállapodás, és Kuvait már csökkentette is termelését. Estére azonban csúnya visszaesés jött, a WTI kevéssel hat után már csak 52,50, a Brent 55,50 dollár körül van.
Az olajár visszaesését az Investing.com annak tulajdonítja, hogy a Genscape adatai a Cushing Hub-nál jelentős készletnövekedést jeleztek. Az arany 0,8 százalékkal, az ezüst 3,3 százalékkal emelkedett. A Ford törölte mexikói beruházási tervét, miután Donald Trump kritikájának kereszttüzébe került.