A legutóbbi kereskedési napon az európai piacok gyengélkedését láthattuk, ám a Budapesti Értéktőzsde még azt is alulmúlta köszönhetően a Mol és az OTP zuhanásának. Csütörtökön 1,5 százalékot estek az európai részvények, ami így sorozatban a második napi esés volt, ez köszönhető többek közt annak, hogy a nagy amerikai kiskereskedők lehangoló eredményei alátámasztották, hogy a világ legnagyobb gazdaságában akár komoly károkat is okozhat a megugró infláció. A Wall Street is lejjebb zárt a volatilis csütörtöki kereskedés végén, igaz ott a veszteség végül csak kisebb mértékű lett.
Pénteken némi megnyugvás jött, hiszen emelkedéssel zártak a távol-keleti tőzsdék a reggeli órákban. A japán vezető index 1,3 százalékkal nőtt, a Hong Kong-i börze 2,6 százalékkal ugrott meg, a kínai tőzsdék pedig másfél százalékkal emelkedtek. A pozitív hangulathoz hozzájárult, hogy Pekingben a gazdaság ösztönzés érdekében jegybank az 5 éves hitel referenciakamatát 4,6 százalékról 4,45 százalékra csökkentette, míg az 1 éves kamatot változatlanul, 3,7 százalékon hagyta. Más kérdés, hogy az elemzői kommentárok megosztottak, a Covid miatti lezárások után sokan ennél erősebb lépéseket várnának. Európában a pozitív hangulatot fokozta az a hír, hogy az Egyesült Királyságban a kiskereskedelmi forgalom áprilisban élénkülést mutatott.
Ennek is köszönhetően a vezető európai piacok érezhető emelkedést mutatnak, a DAX és a londoni FTSE közel 2 százalékkal erősödött a délelőtt folyamán, míg a párizsi tőzsde indexe 1,2 százalékkal kúszott fel.
Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 25,81 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt. A BUX a déli órákban 42 ezer pont fölé jutott, ami 1,4 százalékos emelkedést jelent. A részvénypiac délelőtti forgalma megközelítette a 8 milliárd forintot. A Mol 0,15 százalékos pluszban állt, 2720 forintot. Az OTP 2 százalékot esett, délben 10080 forinton kereskedtek vele. Erősödni tudott viszont a Richter, amelynek árfolyam papírok árfolyama 160 forinttal, 2,19 százalékkal 7450 forintra nőtt.
A magyar olajvállalat csütörtöki esésére magyarázat lehet az a piaci pletyka, amelyről a Financial Times írt, igaz ez a pénteki mozgást nem magyarázza. A brit üzleti lap szerint a Mol nem orosz olaj feldolgozására készíti fel az olajfinomítóit. Amennyiben ez igaz, az akár azzal is járhat, hogy a magyar kormány és az Európai Bizottság megegyezésre juthat az orosz olaj embargójáról. Ebben az esetben viszont, feltételezve, hogy az üzemanyagok esetében az árstop megmarad, a Mol komoly veszteséget szenvedhet el, hiszen jelenleg az importált nyersanyag 30-35 százalékkal olcsóbb, mint az európai piacon irányadó Brent.
Az infláció fontosabb lett, mint a tőzsde
A befektetők számára az amerikai jegybank nap, mint nap ad pozitív és negatív impulzusokat. Most éppen egy rosszabb hír jött, hiszen Esther George, az idei évben szavazó amerikai jegybankár szerint most nem arra koncentrálnak, hogy az emelkedő kamatoknak milyen hatása van a részvényárfolyamokra, mivel az infláció visszaszorítása érdekében magasabb kamatszintre van szükség. Hozzátette, hogy több csatornán keresztül szigorodnak a pénzügyi feltételek, az egyik ilyen a részvénypiac. Ugyanakkor nem látja szükségét a 75 bázispontos kamatemelésnek, a fél százalékos ütem megfelelő lehet, idézte a szakembert hírlevelében az Equilor.
Óriási részvényvásárlási programot hirdetett a Tesla
Martin Viecha, a Tesla befektetői kapcsolatokért felelős vezető igazgatójának írt tweetjében Leo Koguan, a Tesla részvényével kapcsolatban optimista befektető azt mondta, hogy a vállalatnak azonnal be kell jelentenie, hogy idén 5 milliárd dollár, jövőre pedig 10 milliárd dollár értékben saját részvény visszavásárlását tervez, írta napi hírlevelében az Equilor. A Tesla az év eleje óta már több mint 30 százalékot esett, ami a befektető szerint ideális lehetőséget jelenthet a menedzsment számára, hogy diszkonton vásároljon vissza saját részvényeket. A tavalyi évben rekordmagas, 850 milliárd dollár értékben vásároltak vissza saját részvényeket a különböző amerikai nagyvállalatok. A Tesla részvények árfolyama 0,1 százalékot esett a tegnapi kereskedés során.
Beragadt a forint
Pénteken viszonylag nyugodt volt a forint piaca, a korábbi napok erőteljes kilengéseit követően. Délben 384,50 körül kereskedtek a magyar fizetőeszközzel az euróval szemben. A stabilitáshoz hozzájárulhat az is, hogy a dollár elmúlt napokban tapasztalható erősödése megtorpant.