Komoly nyomás helyeződött a Magyar Telekom részvényére az elmúlt hónapokban, s a papír árfolyama soha nem látott szintekre süllyedt. Bár egyelőre még nem tisztult ki teljesen az égbolt a távközlési cég felett, a befektetők mégis megkönnyebbültnek látszanak. A meghatározó kockázati tényezőkkel mostanra vélhetően már javarészt számoltak a szereplők, még akkor is, ha nem következtek be a kedvezőtlen események. Így azon sem csodálkozna a KBC Equitas elemzője, ha a kellemetlen hírekre nem megütnék, hanem éppen, hogy megvennék a telekompapírt.
A befektetők figyelmét vélhetően el nem kerülő kockázati tényezők a következők: több tízmilliárdos összegeket emészthetnek fel a frekvenciatenderek, ami akár szélsőségesen is megcsonkíthatja az osztalékot, s a papír kikerül az intézményi befektetők számára meghatározó MSCI indexből.
Súlyos kiadások elé néz a Magyar Telekom
Nagyon várják a pénzt Az államháztartási folyamatok havi alakulásáról beszámoló minisztériumi közlemény minden alkalommal megemlíti: "egyszeri, nagy bevételi tételek még az év hátralévő részében fognak befolyni a költségvetésbe, úgymint a frekvenciahasználati jogosultság értékesítéséből származó mintegy 100 milliárd forintos bevétel." |
A társaság számára az egyik legnagyobb kockázati faktort jelentő frekvenciatenderekkel kapcsolatban egyelőre igen nagy a bizonytalanság, hiszen még a tendereket sem írták ki. Ráadásul a szomszédos Ausztriában nemrégiben lezárult aukció minden várakozást jócskán túlszárnyalt 2 milliárd eurós összértékével, ami szinte sokkolta az összes piaci szereplőt.
Az osztrák példa könnyedén ragadóssá is válhat, hiszen ne feledjük, hogy jövőre választási év lesz hazánkban (idén az osztrákoknál volt), azaz előfordulhat, hogy kisebb lyukakat kell majd betömni a költségvetésben. Míg a kormány tervei szerint mintegy 120-150 milliárd forint folyhat be ezen a jogcímen a költségvetésbe, a távközlési cég vezetése egyelőre nem vállalkozott a várható összeg megbecslésére.
A KBC elemzői számításai szerint - az európai tenderek árazásából kiindulva - 43,1 milliárd forintot fizethetnek ki fejenként a hazai mobilszolgáltatók, abban az esetben, ha egyenlő arányban részesülnek a szabad frekvenciasávokból - de az is elképzelhető, hogy a 800-as sáv 50 milliárd forintjába kerülhet a Magyar Telekomnak.
Veszélyben a jövő évi osztalék
Kedden a Magyar Telekom papírjai felülteljesítőek voltak, közel 2 százalékos emelkedéssel zárták a napot, miközben a BUX összességében közel másfél százalékot veszített. Árfolyamok >> |
A hatalmas kiadással fenyegető frekvenciatenderek ráadásul komoly fenyegetést jelentenek az osztalékra nézve is: a cég vezetése ettől tette függővé a jövő évi osztalékfizetés nagyságát. Ami az elemzői konszenzust illeti, úgy néz ki, hogy a jövő évi osztalék még a 20 forintot sem érheti el, sőt, egyes vélemények szerint egyáltalán nem lesz kifizetés.
A következő években azonban már javulhat a Magyar Telekom osztalékfizetése; az elemzői konszenzus alapján 2015-16-ra 24-27 forintos osztalék várható, ami alapján a Magyar Telekom 8,7-9,8 százalékos osztalékhozammal forog. Mindez 3 százalékos prémiumot kínál a kockázatmentes hozam felett, ami nagyjából megegyezik a hosszú távú átlaggal.
Olcsó a papír vagy nem?
A Magyar Telekom értékeltsége mindenesetre kedvező képet fest, EV/EBITDA alapon egyenesen a legalacsonyabban árazott európai telekompapírnak számít. A 3,55-ös érték könnyen túlzónak is bizonyulhat a kockázati tényezők kiárazódásával, ami alapján kedvező beszállási lehetőséget kínálhat a relatív értékelés alapján a Magyar Telekom - írja a KBC Equitas elemzése.