Nincs markáns irány az európai részvénypiacokon, a német index picit fel-, a brit kicsit lemegy, a francia mutató többet, fél százalékkal javul. Az amerikai határidős indexek is csak 1-2 ezrelékkel vannak pluszban. Nyári uborkaszezon van a levegőben, de a héten még sokféle adat és gyorsjelentés érkezik.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal emelkedett, a Richter 0,9 százalékos drágulása húzza. Az OTP és a Mol 0,1 százalékkal javít, a Telekom 0,6, a Masterplast 2,2 százalékkal megy fel.
A forint gyengül, 385,60 az euró, majdnem egy forinttal van a péntek esti érték felett. Egy százalék körüli mértékben drágul az európai földgáz és az olaj is.
Az emelkedés felé kacsintgat az euró
Az irány egyelőre nem változott, vagyis változatlanul az emelkedés felé kacsintgat az euró – írja az Equilor Befektetési Zrt. A következő fontos szint a 200 napos mozgóátlag, amihez egyre közelebb vagyunk és várhatóan erős ellenállást jelent majd.
Vagyis itt újra feléledhetnek a forintvásárlók. De ennek esetleges áttörése komoly teret nyithat a további árfolyamemelkedés felé.
Remekelt az OTP a teszten
Az Európai Bankhatóság (EBA) és az EKB pénteken tette közzé a 2023-as uniós banki stresszteszt eredményeit. Az OTP az európai bankok átlagánál jobban szerepelt. Nála volt az egyik legalacsonyabb a CET1 változása stresszforgatókönyv esetén – írta az Erste Befektetési Zrt.
A szcenárióban az európai bankrendszernél a 2022-es 15 százalékról 2025-re 10,4 százalékra csökkenne az átlagos CET1 tőkemutató. Az OTP-nél ez 20,18, majd a stresszpálya mentén 14,48 százalék.
Jönnek a magyar nagyágyúk
Most pénteken a Mol, valamint a Richter teszi közzé a friss eredményeit, míg a jövő héten a Telekom, majd az OTP számaira figyelhetünk – írta a KBC Equitas.
A hazai események közül a PMI-adatokra, illetve a kiskereskedelem számaira érdemes figyelni.
Jól alakul a gyorsjelentési szezon
A most zajló amerikai gyorsjelentési szezonban eddig az S&P500 vállalatainak nagyjából fele tette közzé a második negyedéves jelentését, és többségük felülmúlta az elemzők becsléseit – írja az Erste Befektetési Zrt.
Bevétel terén a cégek közel kétharmada, nyereség tekintetében pedig mintegy 80 százaléka a várakozásokat meghaladó számokat jelentett.
Öt dologra figyelnek a héten
A tőkepiacok szempontjából az öt legfontosabb dolog a héten az Investing.com szerint:
- Foglalkoztatás az USA-ban. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma pénteken jön, várhatóan azt mutatja, hogy a gazdaság 184 000 új munkahelyet teremtett, miközben a munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton, 3,6 százalékon maradt.
- Eredményszezon. Az Apple és az Amazon csütörtökön piaczárás után fognak jelenteni, de ezen kívül is sok más jelentős cég publikálja számait.
- A Bank of England kamatdöntése. A BOE csütörtökön tartja kamatdöntő ülését. A piacok megosztottak, hogy visszatérnek-e a 25 bázispontos emeléshez a júniusi 50 bázispont után.
- Eurozóna-adatok. Ma közzétették a júliusi inflációra és a második negyedéves GDP-re vonatkozó előzetes becslést. A pénzromlás a várakozásoknak megfelelő 5,3 százalék volt. A GDP 0,6 százalékkal nőtt 0,5 helyett.
- Kínai adatok: Javultak a kínai feldolgozóipar kilátásai a friss beszerzésimenedzser-indexek alapján, de még gyengék, még 50 alatt van a mutató. A hatóságok hangsúlyozzák, hogy gazdaságélénkítésre készülnek.
Áttörés ellenére oldalaz a bitcoin
Az utóbbi hetekben a bitcoin árfolyama alig mozdult, a júniusi plusz 12 százalék után júliusban 2-3 százalékos mínuszban áll. Pedig jó hírek érkeztek az amerikai szabályozás oldaláról. Olyan törvénytervezetek mentek át az USA egyik kulcsfontosságú kongresszusi bizottságában, ami nagy győzelem az amerikai kriptovaluta-szektor számára – írta a Cointelegraph.
Megszavazták a “Financial Innovation and Technology for the 21st Century Act-et”, amely szabályokat állapít meg a kripto cégek számára, hogy mikor kell regisztrálniuk a tőzsdefelügyeletnél (SEC) és az árutőzsdei hatóságnál (CFTC). Jóváhagyták a Blockchain Regulatory Certainty Act-et is, amelynek irányelvei megszüntetnének bizonyos akadályokat “blokkláncfejlesztők és szolgáltatók”, például a bányászok előtt. Nem támogattak viszont egy harmadik jogszabályt, amelyet a “digitális eszközök piacszerkezetéről szóló” törvényjavaslatnak neveztek el.
Túl sok a jó hír a részvénypiacon?
Az amerikai részvénypiacon túl sok jó hír érkezik, ami problémás tud lenni. Ilyenkor egy ponton elfogy a vételi erő – írja a Concorde Értékpapír Zrt. Az utóbbi öt kereskedési napon is folytatódott ez a minta.
Jó hírek érkeznek a vállalati gyorsjelentések frontjáról, ám az index szintjén ez nem tud érdemi mozgásokat generálni. Közben július 27-én csütörtökön egy baljós alakzat is megjelent az S&P 500 index grafikonján. A kereskedés elején új 52 hetes csúcsra ment a vezető amerikai részvényindex, majd a nap második felének esése miatt végül a saját kilenc napos mozgóátlaga alatt zárt.
Nagyon ritkán fordul elő ez a pár órán belül bekövetkező hangulatváltás, ami gyakran a trendforduló jele.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.