Sokan a kínai jüan leértékelődéséhez kapcsolódó kínai kereslettel magyarázzák, hogy a számítógépes, virtuális világpénz, a bitcoin árfolyama az utóbbi hetekben meredeken emelkedett. Nagyjából hatvan százalékkal, 400-450 dollárról 700 dollár közelébe száguldott, ilyen árszintre mintegy két és fél éve, 2013 vége óta nem volt példa.
Sokan attól tartanak, hogy a jüan leértékelődése fokozódni, gyorsulni fog. Nemrég 2011 eleje óta nem látott alacsony szintre süllyedt a kínai fizetőeszköz árfolyama a dollárhoz képest. A kínaiak hiányos megtakarítási lehetőségeit és félelmeit emlegették egyébként fő okként az eddigi legnagyobb, 2013 őszi bitcoin-áremelkedésnél is, amikor 1147 dolláron tetőzött a Coindesk bitcoin-áridexe. (Ezt több tőzsde árfolyamainak átlagaként számolják.)
Túloznak a kínaiak?
A Coindesk szakportál a Huobi nagy forgalmú kínai bitcoin-tőzsde szóvivőjét idézi, aki szerint a jüan leértékelődésén kívül az is szerepet játszik, hogy tavaly szeptember óta gyenge a kínai részvénypiac, ezért sokan alternatív befektetéseket keresnek.
Mások azt gyanítják, hogy a kínai befektetők és a bitcoin kapcsolatát főleg a kínai bitcoin-tőzsdék reklámozzák és túlozzák el, hogy még több kínai vevőt csalogassanak magukhoz. A kínaiak ugyanis vásárolhatnak dollárt vagy eurót is, amelyek sokkal stabilabbak az őrülten ingadozó bitcoinnál. Valójában más lehet az ármozgás fő oka.
Rengeteg a longos
A Whaleclub platform igazgatója szerint nem a jüannal szembeni pesszimizmus, hanem a bitcoinnal szembeni optimizmus hajtja fel az árat, különösen azóta, hogy az meghaladta a pszichológiailag fontos 500 dolláros határt. A piac optimizmusát jelzi, hogy 15-ször annyi long (vételi, emelkedésre játszó), mint short (eladási, esésre játszó) pozíció van nyitva a bitcoinra.
Megint mások szerint a bitcoin iránti érdeklődést a Brexittől való félelem is fokozza, akárcsak az arany árának emelkedését, mint például a Der Aktionär című német tőzsdei oldal szerzőjénél. Az utóbbi időben számos olyan felmérés került napvilágra, amely szerint a britek EU-ból való kiválásának hívei vannak többségben.
Korlátos a kínálat
Említik azt is, hogy a bitcoin-rendszer úgy van felépítve, hogy a bitcoinok száma korlátos legyen. A kínálat egyre lassabban fog nőni és csak egy bizonyos szintig, négy évente megfeleződik a kiadott új bitcoinok mennyisége. Egy ilyen feleződés most júliustól esedékes, bár ez az információ már kezdetektől fogva ismert volt. Eközben a bitcoin ismertsége, használóinak száma még sokat nőhet, bőven vannak benne tartalékok.
Ehhez kapcsolódik, hogy az úgynevezett bitcoin-bányászat (az új bitcoinok létrehozása) megtérülési költségei csak bizonyos szinten kifizetődőek, ahogy azt az Alapblog szerzője, Fizikus korábban írta. A szakember jól előre jelezte a korábbi bitcoin-árrobbanásokat. Nemrég egy nagy bitcoin-bányász vállalkozás ment csődbe, kevéssel a nagy áremelkedés előtt.
Jön az ethereum?
Megint mások a bitcoin árfolyamát azzal is összefüggésbe hozzák, hogy egy új, a bitcoin technológiáját továbbfejlesztő számítógépes deviza, az ether felfutóban van. Az ethereum-piac kapitalizációja a tavaly év végi 73 millió dollárról mostanáig 1,34 milliárd dollárra ment fel, árfolyama pedig 0,0023 bitcoinról 0,024 bitcoinra, azaz több mint tízszeresére. (Dollárban az emelkedés még nagyobb.)
(Frissítés: a cikk befejezése után nem sokkal a Coindesk bitcoin árindexe átlépte a 700 dolláros határt.)