Tegnap a hagyományos iparágak lehúzták az S&P 500 és a Dow Jones amerikai indexeket egy százalék körüli mínuszba. A Nasdaq Composite technológiai index viszont pluszban tudott végezni, és ezzel új történelmi csúcsot ért el. Ma kezdetben ismét jobbnak tűnt a hangulat a tőzsdéken Európában a tegnapi esés után. De azután kontinensünk indexei lefelé indultak, tizenegy után már átlagosan fél százalék körüli süllyedést mutatnak. A piacok a Fed kétnapos ülésének ma délután esedékes zárását várják kíváncsian.
A BUX index itthon hasonló képet mutat, 0,7 százalékos mínuszban van. Az OTP és a Richter mínuszban, a Mol és a Telekom csekély pluszban jár. A forint a tegnapi gyengülés után ma alig mozdul, 343,80 az euró ára. Az olaj tovább szenved, két százalék körüli esésben jár, az arany enyhén emelkedik.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Bankok a középpontban
Az európai tőzsdéknek a bankszektor segít, amely főleg az Európai Központi Bankkal kapcsolatos várakozások miatt megy fel. A Reuters jelentése szerint a bankok bankja azt vizsgálja, hogy hogyan segíthetne a nem fizető hitelek leírásában. Az emelkedő munkanélküliség miatt ezeknek a hiteleknek az aránya drasztikusan megnőhet a közeljövőben. Több német, francia és spanyol bankóriás részvénye két-három százalékkal megy fel.
Vegyesek a vírushírek
De a gazdaság újranyitása miatt is emelkedik a részvénypiac. Nagy-Britanniában tegnap néhány új lazítást vezettek be, bár ezek inkább jelképesek, mint az állatkertek és az autósmozik megnyitása. Az igazán kemény diót, az iskolák újranyitását a július közepén kezdődő vakáció előtt, elhalasztották, valószínűleg őszre. Hétfőn azonban újranyit sok üzlet a szigetországban, amelyek működése nem minősült létfontosságúnak.
Az USA-ban is a járvány lassulásáról érkeztek hírek, de még mindig magasak a számok. Kevésbé optimisták a kilátások Franciaországban és Indiában. Az utóbbinál a kijárási korlátozások lazítása az esetek csúnya megugrását okozta – közölte a Bloomberg reggeli hírlevele.
Nagyon pesszimista lett az OECD
Rossz hír is érkezett, az OECD, a gazdaságilag legfejlettebb országok szervezete rendkívül pesszimista prognózist tett közzé. Még a legpozitívabb forgatókönyv szerint is durva visszaesés elé néz a világgazdaság, ebben az esetben hat százalékkal csökkenne a gazdasági teljesítmény ebben az évben. Ha pedig a járvány második hulláma is eljön, akkor 7,6 százalék lehet a visszaesés.
A legnagyobb GDP-esés Nagy-Britanniában, Franciaországban és Olaszországban várható a gazdaságilag legfejlettebb 20 ország közül. Németországra 6,6 százalékot becsültek, ami egy második hullám esetében 8,8 százalék is lehet – írta a német N-Tv.de.
Az egyik leépít, a másik berobban
A német Continental autóipari beszállító vezére, Elmar Degenhart azt nyilatkozta, hogy leépítések és további megszorító intézkedések következhetnek. A cégnek minden valószínűség szerint több száz millió eurót kell megspórolnia valahogy. A társaság már május elején, az első negyedéves jelentés közzététele után bejelentette hogy minden kiadást és bevételt szigorúan mérlegelni fognak a jövőben. (Ennek ellenére a cég nemrég osztalék kifizetéséről határozott, igaz, csökkentette ennek mértékét.)
A tegnapi nap egyik legnagyobb sztorija a Nikola nevű társaság részvényeinek újabb 9 százalékos emelkedése volt. Nikola Tesla szerb származású amerikai feltaláló nemcsak a Teslának, de a Nikolának is nevet adott. Az utóbbi azonban nem személyautókkal, hanem elektromos teherautókkal foglalkozik.
Az állatok online eledelt esznek
A Nikola részvénye egy fúziót követően június 4-én érkezett meg az amerikai tőzsdére. Kevesebb mint egy hét alatt több mint megduplázta részvényeinek árfolyamát, 35 dollár környékéről 80 dollár környékére. Egyébként a Tesla is új több hónapos csúcsot ért el ezen a héten 954 dollár közelében, de az év eleji történelmi csúcstól sincs már messze.
A főleg online állateledel-értékesítéssel foglalkozó Chewy a vártnál jobb értékesítési és eredményszámokat tett közzé, mégis esett az árfolyama három százalékkal az esti nem hivatalos kereskedésben. Talán azért, mert a részvény az idén már felment 77 százalékkal, amiből hat százalékot kedden teljesített.