Meglepően jó munkanélküliségi adat érkezett az Amerikai Egyesült Államokból, két és fél millióval nőtt a munkahelyek száma a várt csökkenés helyett. A munkanélküliségi ráta 13,3 százalékra esett az áprilisi 14,7 százalékról. Ez a mostanában amúgy is igencsak pozitív hangulatban levő tőzsdéket még inkább lelkesítette, az árfolyamokat jócskán feljebb lökte. A jó hangulathoz minden bizonnyal hozzájárult az is hogy a héten a német kormány új gazdaságélénkítő csomagot fogadott el. Csütörtökön pedig az Európai Központi Bank is megemelte és meghosszabbította az eszközvásárlási programját.
Kevéssel este hat előtt az S&P 500 részvényindex 2,9 százalékos pluszban van és eléri a 3200 pontot. A Nasdaq Composit index új történelmi rekord közelében jár, több mint két százalékkal megy fel, 9800 pont felett áll. A Dow Jones ipari átlag még jobban, 3,7 százalékkal ugrott meg. Európában három-négy százalék körüli pluszban van a német, a francia, a lengyel, az osztrák, a spanyol index. De a többiek is legalább másfél-két százalékkal emelkedtek. (Az amerikai munkanélküliségi adatokról itt írtunk bővebben.)
344 alatt az euró
Itthon a BUX index két százalékkal, 700 ponttal ment fel és megközelítette a 38 ezer pontot. Az OTP 2,7, a Mol 1,7, a Richter 0,8 százalékkal drágult. A Magyar Telekom három és fél százalékos esése a körülbelül öt százaléknak megfelelő osztalékszelvény levágásával magyarázható, valójában tehát ez a részvény is drágult. A forint újabb erősödésbe kezdett, több mint egy forinttal lejjebb került az euró ára, 343,50 az esti órákban.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Dow Jones ipari átlagban a Boeing részvényei emelkedtek leginkább, 9,2 százalékkal mentek fel. Ennek oka, hogy az American Airlines és a United Airlines amerikai légitársaságok bejelentették, új belföldi menetrendet állítanak össze a következő hónapra az Egyesült Államokban. Az amerikai légitársaságok részvényeit tömörítő index 13 százalékkal ugrott meg. A Novavax oltóanyag-készítő vállalat részvénye 7,2 százalékkal ment fel, miután bejelentette, hogy 60 millió dollárt kap a kormánytól az oltásra.
Jó és rossz hírek az olajról
A kőolaj árfolyama öt százalék körüli pluszban van, a WTI 39 dollár felett, a Brent 42 dolláron, miután ennyi jó hír érkezett. A fent említetteken kívül Kínában az olajimport kis híján visszatért a korábbi mindenkori csúcsra. A kanadai olajexport viszont 55 százalékkal esett vissza az árak összeomlása után.
De rossz hír is érkezett, az OPEC főtitkára, Mohammed Barkindo azt mondta, hogy az olaj iránti kereslet 2014 óta nem látott szintre süllyedhet. Ez mintegy 9 millió hordó csökkenés naponta. Az OPEC ezen a héten tart tanácskozást, holnap újabb videó-konferencián beszélik meg a kitermelési korlátozások jövőjét. (Erről írtunk délelőtt is.)
Nesze neked, Mifid
Az Európai Unió hatóságainál felmerült, hogy lazítani kellene a tőkepiaci szabályokon, hogy a válságból való kilábalást meggyorsítsák. A Mifid 2 szabályozás értelmében egyes termékek nem érhetők el a kisbefektetők számára, mások pedig csak hosszadalmas eljárás, átvilágítás, nyilatkozattételek után. A szabályok könnyítése meggyorsíthatná a tőke áramlását, mivel könnyebbé tenné a befektetési folyamatot.
Megkönnyítenék a már tőzsdén levő társaságok számára a kisebb értékű tőkeemeléseket is, egyszerűsített eljárással is lehetővé válna. A jelenlegi szigorú szabályokat egyelőre ideiglenesen, egy ötéves időtartam erejéig függesztenék fel fel. A vírus mellett a Brexit is ebbe az irányba tereli a döntéshozókat – írta a Reuters.
Egy szakértői csoport jövő szerdán terjesztheti elő javaslatait az Európai Bizottság elé. Törvényjavaslat azonban csak október környékén várható ebből.
Osztalékot csökkent a Continental
A folyamatos gazdasági bizonytalanság miatt a Continental AG úgy határozott, hogy az osztalékfizetési javaslatot részvényenként négy euróról három euróra csökkenti (a teljes kifizetés 600 millió euró). Az osztalékfizetés így 37 százalékkal alacsonyabb lenne, mint a tavalyi, részvényenkénti 4,75 euró. (Akkor 950 millió eurót osztottak szét a tulajdonosok között.) A javaslatról a Continental részvényesei a 2020. július 14-i éves virtuális közgyűlésen fognak szavazni. “Tekintettel a koronavírus-járványra, valamint annak hirtelen fokozódására, az igazgatótanács és a felügyelő bizottság visszamenőleges hatállyal módosítja a 2020 februárjában és márciusában meghozott rendelkezéseit” – közölte a cég.