Frankfurtban és Párizsban 1-2 ezrelékes esés, Londonban ugyanekkora emelkedés látható, az európai tőzsdék tehát eléggé bizonytalanok ma. Nem csoda, tegnap este alaposan elromlott a hangulat az USA tőzsdéin, jelentős napon belüli emelkedésből mínuszba mentek át a főbb indexek. Ma pedig Ázsia emelkedik, méghozzá eléggé szépen.
A fő oka ennek a japán jegybanki politika változása és a devizapiaci turbulenciák, a dollárerősödés lehetett. A brit index felülteljesítését főleg az AstraZeneca jó jelentése okozhatja.
Elillant a tegnap jó hír hatása
Az még jó hír volt tegnap, hogy az EKB a vártnak megfelelően 25 bázisponttal emelte az alapkamatot, de Christine Lagarde elnök beszéde összességében kevésbé volt szigorú, mint júniusban. Ennek hatására kissé csökkentek a szeptemberi kamatemelési várakozások.
A BUX index 0,4 százalékkal esik, a Mol 0,8, a Richter 0,4 és a Telekom 0,5 százalékkal van lejjebb. Az OTP viszont tartja magát öt forinttal a tegnapi zárás felett, 12 840-en.
Megint gyengült egy sort a forint
Ma az euró újabb két forinttal 384,20-ra ment fel, a napi maximuma viszont eddig 385,20 volt. A hollandiai szállítású földgáz hét százalékkal esik, vagy inkább zuhan, az olaj csak kis mértékben süllyed. A dollár valamelyest tovább erősödött ma is.
Nem tett jót a forintnak, hogy az EKB döntése után erősödött a dollár a nemzetközi devizapiacon. Így a szerdai nap hirtelen gyengülését tegnap még további 0,2 százalékos leértékelődéssel fejelte meg.
A rövid távú mozgásokat elsősorban az EUR/USD árfolyam befolyásolhatja – írta az Erste Befektetési Zrt.
Japánból indult az újabb turbulencia
A jen heves kilengéseket mutatott, miután a Bank of Japan (BOJ) bejelentette, hogy módosítja hozamgörbe-szabályozó programját. A tízéves kötvényhozamok célértékét nulla százalékon hagyta ugyan, de azt mondta, a 0,5 százalékos felső határérték csak referencia, nem pedig merev korlát.
A japán valuta először több mint egy százalékot esett, majd erősödésbe fordult. A tőkepiacokon is esés bontakozott ki, ami az amerikai részvényektől kezdve az ausztrál dolláron át az aranyig mindent érintett – írta a Bloomberg. A BOJ-ra már egyre nagyobb nyomás nehezedett, hogy módosítsa a politikáját a megemelkedett infláció és az élénkülő japán bérnövekedés miatt.
Merre tovább, arany?
Arra, hogy amerikai állami garanciával el lehessen érni éves két százalékos reálhozamot öt évig, másfél évtizede nem volt példa – írja a Holdblog. Az arany az efféle tőkepiaci konkurenciára érzékenyen szokott reagálni. Tavaly mégis keményen tartotta magát, az emelkedő reálkamatok ellenére.
A befektetési kereslet a tavalyi második félévben be is esett, de a jegybanki vásárlások megtámasztották a piacot. Az arany idén újfent az 1900-2000 dolláros unciánkénti sávban foroghat. Mérsékelt optimizmusra ad okot, hogy magas reálkamat mellett sem esett komolyabb mértékben a nemesfém. A reálkamat-trendek fordulójával a befektetési kereslet is visszatérhet a piacra.
Szép nagy meglepetést okozott az Intel
Meglepetés jött az Inteltől, a chipgyártó a második negyedévben a várt 12,02 milliárd dolláros árbevétel helyett 12,9 milliárd dollárt ért el. Az egy részvényre jutó eredménye pedig 13 cent volt, miközben az elemzők négy cent veszteséget vártak. Erre a cég papírjai hét százalékkal emelkedtek a zárás utáni kereskedésben – írta az Equilor Befektetési Zrt.
További fontosabb gyorsjelentések voltak:
- A várt feletti teljesítményről jelentett a Roku televíziós streamingszolgáltató vállalat is.
- Az OMV nagyon alumúlta a várakozásokat a második negyedévben.
- A BASF csalódást keltő eredményszámokat közölt, de legalább túl lehet a mélyponton.
- Várt feletti eredmények jöttek a Fordtól, de az elektromobilitásban továbbra is kihívásokkal küszködik.
- A T-Mobile US a várt feletti profitot jelentett, ugyanakkor csökkent az árbevétele.
Visszaszorulóban a kriptovaluta-bűnözés?
A főbb tőzsdéken kereskedett kriptovaluták mintegy 0,32 százaléka származhat illegális, bűncselekményekhez kapcsolódó pénztárcacímekről 2023-ban – írta a német Block-Builders.de. Ez történelmi mélypont, 2019-ben például még 1,8 százalék volt ez az arány. A hatóságoknak egyre gyakrabban sikerül lefoglalniuk az érintett tárcákat és felkutatniuk az elkövetőket.
A Binance tőzsde folytatja visszavonulását az európai országokból a szabályozási nehézségek miatt. Legutóbb Németországból vonult ki, mivel az új európai keretrendszerrel, a MiCA-val küzd – írta a Blockworks.
Megalakult a Binance nyomozói csoportja
A világ legnagyobb kriptorőzsdéje, a Binance nyomozócsapatot állított fel a kriptobűnözés hatékonyabb felderítésére – közölte a társaság. Ennek tagjai 18 országban dolgoznak azon, hogy az ügyfelek vagyonelemei biztonságban legyenek. A csapat tagjai a világ bármely nyomozóhatóságától kaphatnak megkeresést, eddig több mint 55 ezer ilyen adatcsere történt.
A Binance veteránnak számító, korábban főként bűnüldöző szerveknél szolgáló szakembereket alkalmazott, akik feladata elsősorban a csalások, a pénzmosási ügyek, az adathalászat és a hackelések számának visszaszorítása. Emellett “nagy figyelmet fordítanak a drogkereskedelemhez és terrorizmus finanszírozásához kapcsolódó esetek felderítésére is”.
A kínai ingatlanpiacot mentenék
Kínában Ni Hong lakásügyi és város-vidékfejlesztési miniszter felhívást adott ki, hogy azokat a lakásvásárlókat, akik már visszafizették korábbi jelzáloghiteleiket, újra tekintsék első lakásvásárlónak – jelentette a Hszinhua hírügynökség. Eddig ugyanis rájuk szigorúbb előlegfizetési szabályok vonatkoztak.
A felhívás a legújabb a hatóságok azon erőfeszítései sorában, amelyek célja az ország ingatlanpiacának stabilizálása és a lankadó kínai gazdaság fellendítése – jegyzi meg a Bloomberg.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.