Fotó: EPA / David Chang |
Elkezdődött ma a Jackson Hole-féle gazdasági konferencia, a jegybankárok nagy összejövetele, a piacok pedig isszák majd minden szavukat. Főleg, ami az USA és az EU jegybankjainak fejeseit illeti. Így aztán a piacok ma kissé kivárós üzemmódban működtek, de korántsem eseménytelenül.
A nyugat-európai részvények, vélhetően az euró enyhe gyengülésének hatására, kissé emelkedni tudtak. A német index minimális mértékben feljebb, a francia lejjebb végzett az előző napi záráshoz képest, jelentősebb, 0,3 százalékos emelkedéssel a brit mutató végzett. Kontinensünkön jelentősebben, fél százalékkal az olasz index ment fel, valószínűleg főleg a Fiatnak köszönhetően. A cég egyes érdekeltségeinek leválasztásán gondolkozik.
Osztalék és rekord Pesten
A BUX index Pesten megint szépen menetelt, 37 954 az új rekord záróáron. Ez fél százalékos emelkedés, de pont ennyivel ment fel az OTP is, 10 400 az új tíz éves csúcsa. A Mol 0,9 százalékkal 23 755-re, a Richter 0,6 százalékkal 6701-re emelkedett, a Telekom egy forinttal 478-ra csúszott le.
Részvényenként 10 forint osztalék fizetését tervezi a 2017-es üzleti év eredményéből a CIG Pannónia, utána pedig az adózott nyereség legfeljebb felét kívánják szétosztani a részvényesek között, amennyiben a feltételek ezt lehetővé teszik – erről döntött a biztosító igazgatósága. A cég sajtóközleménye nyomán a részvény bő egy százalékkal 262 forintra drágult.
A forint éves rekordra ment ma, 302,20 is volt egy euró, ám később a jegybank egyik nyilatkozata megint felnyomta azárfolyamot. Este már 304,50 körül járt, majdnem két forinttal az előző esti ár felett.
Mi is az a BUX?
A forint erősödött, aztán gyengült, éves csúcson is járt 302 közelében. Ám aztán állítólag az MNB egyfajta verbális intervencióval szólt közbe, és lebeszélte a devizánkat (felbeszélte az EUR/HUF árfolyamot). Erről itt>>>>, a forint hosszabb távú alakulásáról pedig itt írtunk.
A BUX index csúcson van, de egyik részvény sem, ez hogyan lehetséges? – teheti fel a kérdést bármely kisbefektető. Hát úgy, hogy az index tartalmazza a korábbi osztalékfizetések hatását is. Ha valaki vett egy részvényt 1000 forintért tíz éve, de minden évben kapott rá 5 százalék osztalékot, és ma is 1000 forint a részvénye, akkor mi a helyzet? A hozama nyilván évi 5 százalék volt, és nem nulla, ahogy a részvényár jelzi.
Ezt a problémát kezelik, az osztalékot beszámítják a budapesti részvényindexek (BUX, BUMIX) is. A kispapír-nagypapír problematikáról tegnap itt írtunk.